7 věcí, které jste nevěděli o rumu Don Papa

Všechny příspěvky

Rum Don Papa a zajímavosti

Rum Don Papa bezpochyby patří mezi nejzajímavější a nejpopulárnější kousky na české rumové scéně. Zaujal nás designem, příběhem, vůní a především nezaměnitelnou chutí. Najdou se sice tací, kteří tvrdí, že Don Papa není rum, že je přeslazený a převověný ale ruku na srdce, breptů a brblalů a rádoby odborníků je v každém oboru dost a tak počet fanoušků tohoto rumu stále převažuje nad jeho kritiky. Přečtěte si 7 zajímavostí o tomto fantastickém rumu, které jste o něm nejspíš nevěděli.

1. Don Papa nepochází z Karibiku

Mýtus, že kvalitní rum se vyrábí pouze v Karibiku je naštěstí už dávno minulostí. Země v tropickém podnebním pásmu dokáží vyprodukovat cukrovou třtinu té nejvyšší kvality, a proto špičkové rumy najdete už i v zemích jako Mauricius, Venezuela, Madagaskar, či dokonce na Filipínách. Právě posledně jmenovaná země je domovem rumu Don Papa. Malou destilérku Bleeding Heart Rum Company najdete na jižním ostrově Negros, na úpatí sopky Mount Kanlon. A právě typické podnebí, teplota vzduchu, půda a vhlhkost vzduchu jsou přičítány nezaměnitelné chuti tohoto rumu.

2. Don Papa opravdu existoval

Don Juancho, který se vyjímá na etiketě rumu Diplomático je pouze legendou. Don Papa naopak opravdu existoval. Tento revolucionář, vlastním jménem Dionisio Seguela, jehož přezdívali Papa Isio nebo Don Papa vedl koncem 19. století filipínský lid v úspěšném boji proti španělské nadvládě. Muž na etiketě rumu Don Papa však není zosobněním Dionisia Seguelu. Tvůrci tohoto výjimečného rumu se touto unikátní postavou filipínských dějin pouze inspirovali. I tak ale s rumem Don Papa kupujete kousek historie této nádherné země, která má velmi zajímavou minulost.

3. Na etiketě rumu Don Papa najdete údajně až 50 filipínských zvířat

Ať počítáme, jak počítáme, tak na etiketě i dárkové tubě jsme napočítali asi pouze 20 kousků filipínské fauny. Grafici z firmy Stranger & Stranger však tvrdí, že jich je opravdu 50. Je pravděpodobné, že čím více skleniček si člověk dá, tím více zvířat najde. Kolik jste jich napočítali vy? Pochlubte se v komentářích.

Láhev a tuba rumu Don Papa 7y

Don Papa skladem a navíc dnes 14.4.2024 za akční cenu.

4. Filipínci nestíhají vyrábět

Rum Don Papa je vyráběn z nejkvalitnější cukrové třtiny, nazývané také Noble, jejíž pěstování má v jihovýchodní Asii tradici několik století. Třtina se každoročně může sbírat pouze v období od října do května, což má vzhledem k obrovské světové poptávce za následek občasné výpadky dodávek. Důvod je prozaický. Buď není dost třtiny nebo jednoduše Filipínci nestíhají rum vyrobit, protože nechtějí na úkor kvality vyrábět větší množství tohoto dokonalého nápoje. Toto platí i o Don Papa 10y, který se na český trh dostává obvykle jen koncem roku a na jaře pravidelně mizí z pultů obchodů.

5. Andělská daň je obrovská

Po destilaci zraje rum v sudech z amerického dubu na úpatí vulkánu Mt. Kanlaon po dobu až 7 let. Toto území je typické extrémně horkým počasím s vysokou vlhkostí, což má za následek obrovské úbytky ze sudů. Tento proces se nazývá také „andělská daň„. U většiny destilátů se úroveň úbytku pohybuje okolo 1-2%. U rumu Don Papa se úbytky dostávají až na úroveň 8%!

6. Don Papa pijte (i) s ledem

Někteří z vás budou možná překvapení. Nebudeme vám lhát, byli jsme překvapení i my. Výrobce však doporučuje vychutnávat si Don Papa mimo jiné s ledem. Vyzkoušeli jsme to a musíme jim dát za pravdu. S ledem ještě více vynikne pronikavá chuť vanilky a pomerančů. Za pokus to určitě stojí, co říkáte?

7. Limitovaná edice Don Papa Rare Cask

Kromě sedmi a desetiletého přišla destilérka se specialitou, kterou nazvali Don Papa Rare Cask. Jde o nesměšovaný a nefiltrovaný rum, který byl vytvořen v limitované edici pár tisíc lahví a údajně se již nebude znovu vyrábět. Dokonce jsou láhve vlastnoručně podepsané masterblenderkou. Do Česka prý přišel 1 karton, který se vyprodal bleskovou rychlostí. Nám, co jsme si ho nestihli objednat zůstává jediná možnost – vychutnat si klasiku.

Naše hodnocení

Last modified: 6. 10. 2021

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X