Recenze levného rumu Angostura 5 Y.O.

Období domácího popíjení rumů pěkně doma v teple, s knihou v ruce nebo u pohodové hudby, se pomalu ale jistě blíží. Venku přituhuje a předpovědi slibují hodně krutou zimu, kterou nám navíc chtějí zpříjemnit politici svými hrátkami. Pojďme se odreagovat u skleničky rumu. Pokud přemýšlíte nad levným ale přesto kvalitním rumem, tak zbystřete. Třeba bude Angostura 5 Y.O. právě takovým rumem.

Něco málo o historii společnosti

Společnost Trinidad Distillers Limited (TDL) byla založena v roce 1949 na Trinidadu s nejmodernějším lihovarem s kolonovým destilačním přístrojem, aby mohla začít vyrábět vlastní rum pro svou řadu dochucovaných lihovin a také řadu Angostura – předtím v 19. století odebírala firma rumy z jiných lihovarů na ostrově. Dnes jsou jejich lihoviny přítomny téměř v každém baru a jejich rumy se kromě jejich vlastních vyskytují v různých směsích, protože spoustu toho, co destilují, prodávají ve velkém ven.

Jak rum Angostura vzniká?

Kvašení ve společnosti probíhá v nádržích o objemu 150 tisíc litrů (celkem jich mají 12) za použití jejich vlastních kvasinek, přičemž surovinou je melasa. Doba kvašení může trvat od 48 hodin (u lehkých rumů) do 72 hodin (u těžkých rumů). Těžký destilát vychází z první kolony jejich vícesloupového destilačního kotle (celkem 5 kolon) s obsahem alkoholu kolem 80 %, zatímco lehký destilát prochází všemi kolonami a vychází „čistší“ s obsahem alkoholu kolem 95 %.

Něco málo o rumu Angostura 5 Y.O.

Angostura 5 Year Old je směs výše zmíněných lehkých a těžkých složek, které zrály 5 až 8 let v sudech po bourbonu s prvním plněním v tropickém klimatu. Zatímco Angostura má ve zvyku své rumy doslazovat, tak se zdá být Angostura 5 Year Old , snad kromě nějakého zabarvení karamelem, což je dnes běžné i u dražších rumů. Stáčí se do lahví s obsahem alkoholu 40 %, a teď si ověřme to tvrzení z etikety „Superior Gold Rum„.

Rum Angostura 5 Y.O. skladem a navíc dnes 9.12.2023 za akční cenu.

Láhev rumu

Láhev rumu vypadá na svou cenu velmi povedeně a troufám si tvrdit, že pokud byste ji v obchodě v regálu viděli, tak byste tipovali, že se jedná o rum v cenové relaci kolem 1500 Kč. Opak je ale pravdou a tento rum je skutečně levný, přičemž design láhve působí hodně luxusně. Bílá etiketa s výrazným logem a označením staří rumu. Na čem se ale šetřilo je víko, to je totiž klasické šroubovací z plechu. To jediné asi tedy trochu kazí dojem z láhve.

Vůně rumu

Ve vůni je cítit vliv dřeva. Vůně se pak točí kolem kávového zrna, hnědého cukru, karamelu a černého rybízu. Vůně tohoto levného rumu je opravdu hodně příjemná a myslím si, že nejeden z nás rumařů si k rumu bude opakovaně přičichávat.

Chuť rumu

Na patře je tento rum hodně lehký. Cítit je vanilka, kondenzované mléko, banán, kešu a lehký tabák. Mandarinka, jablka, hrušky, kakao, hřebíček, med a karamel se pak táhnou při hlubším zkoumání lehce v pozadí. Od středu do konce chuti se rozvíjí poměrně dost etanolového tepla. Závěr je krátký s trochou banánu, nádechem hřebíčku a lehkou hořkostí. Pokud bych měl hodnotit rum jen podle chuti, tak chuť se mi zdá poměrně dost bohatá a rozmanitá. Tělo není tak plné, jak by mohlo ale pořád si musím připomínat, že tu hodnotím rum za pětikilo. V této ceně je to prostě hodně dobrý rum.

Závěr

Vůně byla slibný, ale chuť pak podle mého názoru potřebovala trochu více těla, nějaké hutnosti. Není to ale vůbec špatná pětiletka, je docela dobře vyvážená a dokážu si představit, že se dobře hodí na míchání, ale i na běžné popíjení s kamarády.

Naše hodnocení

Last modified: 6. 11. 2022

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X