Recenze rumu Relicario Superior

Všechny příspěvky

Relicario Ron Dominicano je značka rumu pocházející z Dominikánské republiky. Dominikánská republika je proslulá třemi písmeny B (Brugal, Barceló a Bermudez). Dominikánská republika je v rumovém světě známá také díky různým lahvím Oliver & Oliver, jako jsou Opthimus a Presidente Marti. Relicario Superior je poměrně levný rum, který je v barech stále více vidět a tak jsem si řekl, že jej ochutnám a zkusím, jaký je. Je řazen mezi ochucené rumy, takže o to víc mě tento rum zajímal.

Něco málo o rumu Relicario Superior

Dominikánský rum je lehčí španělský styl rumu, který je v mnoha ohledech podobný rumům pocházejícím z Panamy. Některé jsou dochucené a některé chutnají dochuceně, ale hydrometr se dá bohužel snadno oklamat.

Krabice od rumu je velmi pevná a láhev má příjemnou váhu a výraznou etiketu. Zátka sice vypadá jako korek, ale ve skutečnosti je to šroubovací uzávěr. Je však velmi velká a odolná. V Česku vás vyjde láhev na cca 700 Kč. Obsah alkoholu je úctyhodných 40 % (dominikánský rum se často stáčí do lahví s obsahem 38 %). Rumy ve směsi zrají 6 až 10 let v systému Solero. Relicario Superior zraje v sudech po bourbonu.

Ačkoli je na webových stránkách záložka Distillery, ve skutečnosti neposkytuje žádné informace o tom, kde se tento lihovar nachází. Bez této informace očekávám, že rum je destilován spíše na Column stills než na Pot Still (nebo na směsi obou). Záložka palírny je vlastně docela zábavná a obsahuje ty nejsměšnější marketingové kecy, jaké jsem kdy četl. To je ale ve světě rumů docela běžné, takže se nad tím ani moc nepozastavuji.

Na webu se dozvíte, že se rum vyrábí z pečlivě vybraných svazků cukrové třtiny bohatých na sacharózu, které pocházejí z okolí cukrovaru, kde se pěstuje cukrová třtina na půde bohaté na živiny. Výsledný destilát je díky kvalitní cukrové třtině bohatý na chutě.

Láhev rumu

Rum se prodává s krabicí, která je poměrně pevná a hezky provedená. Samotná láhev je také krásná a věřím, že ve sbírce rumů rozhodně nezanikne. Já si ji chvíli prohlížel v baru a musím říct, že mě skutečně zaujala. Zvláště pak masivní šroubovací víčko.

Rum ve sklenici

Ve sklenici se Relicario Superior prezentuje jako tmavě hnědý rum s živými oranžovými a červenými záblesky. Je to klasická rumová barva, která je příjemná a na rum se hezky dívá. Baví mě sledovat v rumové sklenici odrazy světla na hladině rumu.

Vůně rumu

A jak rum voní? Lehký, lehce parfémovaný, ale s osvěžujícím množstvím bourbonového koření ze sudu a příjemným zásahem alkoholu. Je to moc fajn vůně.

Je mnohem více pepřová než dubová. Sudy použité ke zrání rumu přispěly k pikantnímu profilu – bílý pepř a zázvor jsou doslova všudypřítomné. Přítomna je také vanilka a lehký citronový nádech.

Celkově má Relicario docela pěkně vyváženou a lákavou vůni. Čím více si ke sklenici přičicháváte a čím více času rum stráví ve sklenici, tím více si všímáte karamelových a máslových tónů.

Chuť rumu

Při prvním ochutnání je rum Relicario Superior velmi lehký. Chutná trochu slabě – možná je celkově příliš lehký. Je poměrně sladký, ale ne příliš. Má však v sobě docela dost kořenitosti, což jej činí velmi zajímavým. Zejména v závěru se projevuje ona „kořenitost“ nejvýrazněji. V závěru je cítit hodně koření a dubu s hořkostí, která přechází ve velmi těžký tabákový závěr. Je to skutečně zajímavý rum a přiznám se, že jsem u jednoho panáku nezůstal.

Relicario Superior 0,7l 40% skladem a navíc dnes 13.4.2024 za akční cenu.

Závěr

Je lehký a nenáročný. Docela snadno se Relicario Ron Dominicano Superior Rum ve vaší skleničce promění v rum úplně jiné kategorie. Je to levný rum a přitom máte stále pocit, že pijete „pořádný“ drahý rum, a ne něco jako Pyrat nebo Millonario. Je to skutečně zajímavé pití a za tu cenu jej rozhodně doporučuju vyzkoušet.

Naše hodnocení

Last modified: 25. 11. 2022

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X