Zkušení rumaři zbystřili, výstražný majáček se rozsvítil a rumaři si ťukají na čelo se slovy:”Hele, vole, vždyť to přece není žádnej rum.” Ano, tedy ne, není. Ale začátečníci jej mezi rumy řadí, v ochodech jej mají mezi rumy, na e-shopech jej najdete také mezi rumy a tak zkrátka je tento ne-rum brán jako rum. Ale je to elixír, tedy sladké pitivo jako stvořené na vánoční popíjení s kamarády. Navíc je to podle statistik Heureky jeden z nejprodávanějších rumů v Česku. Takže recenze tohoto rumu-nerumu tu zkrátka nesmí chybět. Capitan Bucanero Elixir vás velmi mile překvapí.
Odkud rum Capitan Bucanero Elixir pochází?
Rum Capitan Bucanero Elixir vzniká v Karibiku. Konkrétně je jeho rodištěm Dominikánská republika. Dominikánská republika se stala oblíbenou destinací všech plážových povalečů, kteří si užívají slunce. nádherné pláže a hlavně luxusně připravené koktejly a kvalitní rumy. V Dominikánské republice najdete nejednu slavnou palírnu. To si pak člověk posteskne a říká si, jaký to asi musí být úžasný život? Vyrábíte rum, žijete v ráji a ještě za to dostáváte peníze. Nádhera. Ale zpátky do naší reality. My si teď můžeme Dominikánskou republiku vychutnat alespoň z rumové skleničky. A určitě stojí za vyzkoušení. Vždyť se tu míchají ty nejlepší rumy na světě. A navíc historie rumů tu sahá až do 18. století, kdy tu vody křižovali skuteční zabijáci, piráti, bukanýři a další dobrodruzi.
Nejvybranější suroviny
Rum Capitan Bucanero Elixir se vyrábí ze slavné cukrové třtiny. Proč slavné? Protože cukrová třtina z Dominikánské republiky je považována mnohými odborníky za jednu z nejkvalitnějších třtin na světě. Je to třtina, ze které se vyrábějí jedny z nejdražších a nejlepších rumů. A z této třtiny se vyrábí také rum Capitan Bucanero Elixir. Nicméně cukrová třtina není jedinou složkou tohoto rumu. Chuť rumu tvoří další ingredience.
Rozinky a švestky? To chceš!
Jak už jsem uvedl hned na začátku, tak Capitan Bucanero Elixir není tak úplně pravý rum. Tento elixír obsahuje pouze 34 % alkoholu, což má za následek to, že dle EU nemůže být tento nápoj brán jako rum. V EU totiž musí mít rum minimálně 37,5 % alkoholu. Těch pár procent dělá divi, že? A to jsme na tom ještě dobře, ve Venezuele musí mít rum minimálně 40 % alkoholu a v Kolumbii zase 50 %.
Capitan Bucanero Elixir obsahuje navíc ještě přes 20 g cukru na litr nápoje, což znamená, že se jedná o pořádně sladké pitivo.
A aby toho nebylo málo, tak je tento elixír dochucen ovocem. A jakým? Rozinkami sultánkami a výběrovými švestkami z Kalifornie. Tyto komponenty dodávají rumu Capitan Bucanero Elixir jeho specifickou chuť, která jej odlišuje od ostatních elixírů a rumů. Rum má pak jemnou chuť a zajímavou vůni.
Jak starý je to rum?
Kvalitní rumy bývají zpravidla pěkně vyzrálé, rozumějte – zrají v sudech dlouhé roky. Tím, že rum zraje v sudu, tak se naplno rozvinou jeho chutě a navíc rum samozřejmě získá i něco ze sudu, ve kterém zraje – proto se používají sudy po sherry apod. Často se používají dubové sudy, které dodají rumu nejen barvu ale i dřevitou chuť. Právě v sudech z amerického dubu zraje i rum Capitan Bucanero Elixir.
Ve výsledku se jedná o směs rumů, které jsou různě staré. Npodařilo se mi dohledat bližší informace o tom, kolik % jakých rumů je zastoupeno ale nejstarší rum zrál v sudech údajně 7 let. Cena rumu Capitan Bucanero Elixir je však velmi nízká a tak lze usuzovat, že tohoto nejstaršího rumu budu ve výsledné směsi logicky nejméně.
Základní parametry
Láhev rumu zaujme hned na první pohled především černou sítí, do které je navlečena. Je to jakýsi prvek dekorace, který má rumu přidat na zvláštnosti a má v člověku vyvolat pocit toho, že dřímá v rukou pití pirátů. Za mě osobně by tam ta síť vůbec nemusela být. Je mi ukradená. Fakticky. Jinak ta láhev působí celkem běžně. Je z tmavého skla a na skle je reliéf piráta. Na etiketě je ještě jednou vyobrazena pirátská lebka a pak plachetnice. To asi proto, aby ten pocit pirátství byl ještě intenzivnější.
Vůně rumu
Hodně často bývá tento rum přirovnáván k dalšímu podobnému elixíru Legendario Elixir De Cuba 7y. Mně přijde vůně rumu Capitan Bucanero Elixir o něco málo sladká a více v ní cítím ovoce a koření. Samozřejmě je vůně sladká ale dominuje v ní vůně rozinek, skořice a snad i hřebíčku. Vůně je to velmi příjemná a navozuje to ve mne takovou vánoční náladu. Když si tento rum naleju do rumové skleničky, sednu si do křesla a přičichnu si, tak cleý zjihnu – hned bych věnoval černoušků do Afriky půl království a princeznu k tomu.
Capitan Bucanero Elixir skladem a navíc dnes 11.12.2024 za akční cenu.
Barva rumu
Barva je tmavá. Hodně tmavá. Rum je dobarvený karamelem, to je nadmíru jasné – ale proč by ne? Pokud s rumem ve skleničce zakroužíte, tak kapky na skle zanechají krásné cukrové mapy.
Chuť rumu
Rum je velmi sladký ale přijde mi i přesto méně sladký, než zmíněný Legendario Elixir De Cuba 7y. Cítit můžete rozinky, švestky a také skořici a hřebíček. Ačkoliv má rum jen 34 % alkoholu, tak píše docela dobře. Je to ale i tak pití, které si oblíbí i ženy – ty jej ostatně mají velmi rády. Závěr rumu je docela dlouhý a nese se v tónech rozinek. Chuť je moc příjemná a rum se opravdu pije sám.
Závěr
Capitan Bucanero Elixir je jasnou přímou konkurencí pro známý Legendario Elixir De Cuba 7y. Já osobně mám rád oba tyto elixíry a Vánoce si bez nich už snad ani nedovedu představit. Pokud jdu na návštěvu ke známým, kteří jso nerumaři, tak jednu láhev tohoto rumu vždy beru s sebou. Rum se pije opravdu sám a chutná skvěle – je sladký ale sladkost nepřebíjí ovocné tóny. Navíc stojí pár kaček, takže proč si jej jednou za rok nedopřát?
Dobrý rum do 500 Kč Kvalitní sladký rum Nejlepší rum do 500 Kč Recenze Sladký rum
Last modified: 6. 10. 2021