Recenze rumu Angostura 7 Year Old Rum

Rum Angostura 7y je poměrně známý rum, který vám nabídne většina barů a klubů. Měl jsem jej již mnohokrát ale nikdy jsem si nepořídil celou láhev. Vždy jsem jej měl jen v baru nebo s kamarády rumaři. Nyní na poslední rumové slezině jsem jej ochutnal zase. A tak se s vámi podělím o své dojmy v této rumové recenzi.

Historie značky

Společnost Angostura má své počátky v roce 1824, kdy německý lékař Johann Gottlieb Benjamin Siegert, který byl v té době generálním chirurgem ve venezuelské armádě, vytvořil směs aromatických bylin, kterou nazval „Amargo Aromatico“ a která se stala světoznámou hořkou Angosturou. Přestože společnost, kterou založil za účelem výroby těchto hořkých lektvarů, byla původně založena ve městě známém jako Angostura (později přejmenovaném na Bolivar City), jeho nástupci (mladší bratr a syn) ji v roce 1876 přestěhovali do Port of Spain na Trinidadu.

Společnost Angostura je samozřejmě i nadále známá svými prvotřídními hořkými lihovinami, ale proslavila se také rumem, který se vyrábí v pětistupňovém destilačním přístroji pod vedením mistra Johna P. Georgese.
Historie a výroba rumu

Rum Angostura 7 Year Old se (stejně jako všechny ostatní rumy Angostura) vyrábí z melasy na pětistupňové destilační koloně. Část rumu se vyrábí z destilátu, který se odebírá z vícesloupcového destilačního zařízení po průchodu pouze jednou z pěti kolon. Tento výrazný rum zraje a poté se mísí s čistějším destilátem, který se destiluje na všech pěti kolonách. Obě části směsi zrají minimálně 7 let ve vypálených sudech po bourbonu z amerického dubu, poté je každá část ručně vytažena ze sudu, následně smíchána, filtrována a stáčena do lahví s koncentrací 40 % alkoholu.

Láhev rumu

Rumy Angostura White Reserva, Angostura Gold 5 Year Old a Angostura Gold 7 Year Old jsou dodávány ve stejné průhledné lahvi. Tato láhev ve stylu barové místnosti je navržena tak, aby se snadno držela, snadno otevírala a samozřejmě snadno nalévala. Součástí etikety na přední straně je logo motýla, který (jak jsem pochopil) představuje zralé rostliny cukrové třtiny, které prý přitahují davy motýlů, když je třtina připravena ke sklizni. Logo motýla také představuje závazek domu Angostura k přírodě a životnímu prostředí při výrobě rumu.

Láhev se mi líbí, ačkoliv mě zklamal kovový uzávěr, který se obvykle snadno deformuje a závit se rychle protočí. Protože je však tento rum (alespoň v mém okolí) k dostání za velmi příznivou cenu, mohu být docela shovívavý k tomuto typu uzávěru.

Rum ve sklenici

Po nalití do rumové sklenice má rum světle měděně zlatou barvu a do vůně nad sklenicí přináší počáteční tóny másla, vanilky a jemného dřevěného koření. Když sklenici nakloním a zatočím s ní, vidím, že se na vnitřní straně 7 letého rumu usazuje lehký film, z jehož hřebene padají středně štíhlé nožičky, které se mírným tempem plazí zpět do rumu.

Pokud necháte rum chvíli odstát, máslový karamel se začíná prolínat s dřevěnými tóny a vytváří příjemný mix karamelu a lehkého tabáku. Na okrajích vůně se nesou tóny pomerančové kůry, které začínají přecházet do marmelády, a náznaky čokolády a kávy. Někteří z mých přátel, kteří rum ochutnávali se mnou, zaznamenali ve vzduchu nad sklenicí náznak trpkosti, nicméně můj pocit byl, že tato vnímaná ostrost je spíše vlivem jemného dřeva, než nějakou výraznou drsností způsobenou alkoholem.

Chuť rumu

První doušek přináší do úst směs dubového koření, pikantní pomerančové a banánové kůry a lehce sladkého máslového bonbónu. Lehce sladká máslová poleva pomáhá zmírnit koření a kůru, takže se rum příjemně popíjí. Pod chutí másla a koření cítím další tóny vanilky a medu. Když rum nechám ve sklenici odstát, prosadí se kousky mléčné čokolády a nádech coly. Přestože je rum docela fajn, tak mám stejně nutkání do něj přidat led. S ledem ještě víc vyniknou tóny pomeranče a banánů a rum se docela zjemní. Rozhodně doporučuji vyzkoušet rum i s ledem!

Rum Angostura 7y 0,7l 40% skladem a navíc dnes 16.4.2024 za akční cenu.

Rum Angostura 7 Year Old je lehký až středně těžký rum destilovaný v koloně, a proto je jeho závěr spíše „svěží“ než dlouhý. Suché dubové kdřevo, které chutná po santalovém dřevě a tabáku, se na krátkou chvíli udrží uprostřed lehce nahořklé chuti čajových lístků a kakaa. Je to docela zajímavý závěr. Jen je škoda, že je tak krátký.

Závěr

Angostura 7 Year Old Rum je hodně povedený rum, který ocení všichni milovníci zajímavých rumů. Pokud máte rádi suché, kořeněné rumy, pak pro vás bude tato lahůdka skutečným požitkem. Rum doporučuji vyzkoušet i s ledem, uvidíte, že to bude zase úplně jiné pití.

Naše hodnocení

Last modified: 6. 10. 2021

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X