TOP 10 nejlepších rumů roku 2021 podle zahraničních serverů

Ať už máte rádi jakýkoli rum, s těmito rumy neuděláte určitě chybu. Výběr jsem sestavil podle hodnocení na zahraničních serverech a také podle oblíbenosti daných rumů na jednotlivých zahraničních skupinách. Je to hodně zajímavý žebříček v porovnání s rumy, které vládnou českým rumařům.

Rum už dávno není alkohol chudých námořníků

Rum, který byl kdysi považován za nápoj chudých námořníků, je dnes jednou z nejoblíbenějších lihovin v Česku. Ať už si ho dáte čistý, s ledem nebo v koktejlu, můžete si vybrat z bohaté nabídky úžasných rumů – od lehkých a svěžích bílých rumů (pro dokonalé mojito) až po bohaté, tmavé a kořeněné rumy.

Ale kde začít? V mém přehledu najdete spoustu vůní a chutí, po kterých můžete sáhnout a mnohé z nich jsou cenově dostupnější, než byste si možná mysleli.

Jak si vybrat ten nejlepší rum?

Nejdříve se pojďme prokousat trochou té teorie. Ať to není tak jednoduché. Zkuste tuto část nepřeskakovat a zkuste si ji alespoň zběžně projít, ať máte alespoň nějaký obecný přehled o rumové teorii. Tak tedy, vzhůru do boje.

Jak se rum vyrábí?

Rum je volně definován jako jakýkoli destilát vyrobený z třtinového cukru – buď třtinové šťávy, nebo melasy (vedlejší produkt při výrobě třtinového cukru). V praxi se naprostá většina rumů vyrábí z melasy, přičemž zlaté a tmavší rumy zrají v dubových sudech, aby se rozvinuly jejich jedinečné vlastnosti. Nejvíce rumu se vyrábí v Karibiku a Latinské Americe, ale vyrábí se dnes již prakticky po celém světě – například ve Skotsku, Thajsku, USA, na Novém Zélandu, v Indii, na Filipínách a na Mauriciu.

Mají všechny rumy podobnou chuť?

Stejně jako u whisky se chuť může značně lišit v závislosti na celé řadě faktorů – od použitých surovin až po místní způsoby výroby a zrání. Například na Jamajce se v kotlíkových destilačních přístrojích obvykle vyrábí zlatavé a tmavší rumy, zatímco na Kubě se obvykle používají kolony k výrobě světlejšího rumu.
Kolik mohu utratit za láhev rumu?

I zde existuje obrovské cenové rozpětí, od cenově dostupných lahví za méně než 500 Kč až po exkluzivní rumy, které stojí tisíce korun.

Jaké existují druhy rumů?

Pro koktejly je oblíbený bílý rum typu Bacardi. Většinou je lehký a svěží, i když může být ostřejší. Obvykle nebývá stařen v sudech, i když může být stařen a poté filtrovaný dřevěným uhlím, aby se odstranila barva.

Na opačném konci stupnice je tmavý rum, který zraje v dubových sudech a má výraznou chuť a kořeněné tóny. Pokud se nenechává tak dlouho ležet, může se prodávat jako zlatý rum – o něco lehčí receptura, ale stále s intenzivní chutí.
Pak je tu námořnický rum, tmavý typ, který je obvykle směsí lehkého sloupcového, kotlíkového a těžšího, sladkého rumu demerara. Ten bývá velmi silný. Kdysi dostávaly posádky královského námořnictva denní dávku rumu s obsahem alkoholu minimálně 57%, což je dodnes měřítko tohoto typu rumu.

A nakonec je tu rum kořeněný, který se – jak už název napovídá – vyrábí přidáním různých druhů koření do zlatavého rumového základu. Často bývá tento typ rumu také hojně doslazován. Mezi nejznámější zástupce patří bezesporu rum Don Papa a Bumbu rum.

Jak byste měli rum pít?

Obecně lze říci, že bílý a zlatý rum se nejlépe hodí do koktejlů – například daiquiris, mojito, dark and stormy. Tmavší a vyzrálejší lahve se hodí spíše k čistému popíjení. Kořeněné rumy, které kdysi puristé zavrhovali, také získávají na popularitě: původně byly vytvořeny k zamaskování chuti levného grogu, ale stále častěji se používají k dodání pikantního nádechu koktejlům nebo k popíjení jen tak čistě.

Je superprémiový rum to nejlepší, co si můžete koupit?

Ne. Fráze jako „superprémiový“ ve skutečnosti nemají žádnou váhu – je to pouhý marketingový žargon. Nejlepší rum pro vás najdete tak, že si uděláte vlastní průzkum různých druhů rumů a pak budete sledovat nezávislé recenze – třeba na tomto webu. Pamatujte, že nejdražší opravdu neznamená nejlepší. Mě osobně mnohdy velmi milem překvapí některé levnější rumy. Naopak pak bývám nemile překvapen drahými láhvemi, které ve výsledku stojí za prd.

Nejlepší rumy

1. Lyme Bay Winery Jack Ratt Lugger Spiced Rum: nejlepší kořeněný rum

Tento tmavý rum z Lyme Bay Winery je skutečně výjimečný, je nádherně jemný a zároveň zajímavě kořeněný. Opojná směs muškátového oříšku, pomerančové kůry, hřebíčku a vanilky vás okamžitě zasáhne, jakmile si loknete, a je to báječný tip, který si můžete vychutnat čistý nebo s trochou ledu. Pokud dáváte přednost delšímu pití, výrazná chuť tohoto rumu se dobře hodí také ke kole nebo zázvorovému pivu.

Luggers získal zlaté ocenění na soutěži International Spirits Challenge 2019 v kategorii ochucených nebo kořeněných rumů, a jakmile ho ochutnáte, pochopíte proč. Pokud jste fanoušky lehce sladkých, ale přitom neuvěřitelně komplexních rumů, zaslouží si tento rum místo i ve vaší rumové sbírce. Je to jako „pít Vánoce“, až na to, že je stejně příjemný na slunci jako za chladné noci.

Specifikace Obsah alkoholu: 40%; Velikost láhve: 70cl; Země původu: Karibik

2. Mount Gay Black Barrel: Nejlepší zlatý rum

Máte chuť se vyhřívat při západu slunce na Barbadosu? Je snadné si to představit, když popíjíte tohoto krasavce, nejnovější (a podle mého názoru nejsofistikovanější) přírůstek do řady rumů Mount Gay. Zraje v silně zuhelnatělých sudech po bourbonu, což mu dodává opečený a krémový vanilkový nádech, takže se dočkáte nádherného hřejivého nádechu koření, po němž následuje dlouhý, lehce sladší závěr.

Krásně se pije čistý – nebo ho smíchejte se zázvorovým pivem a limetkou a získáte skvělý Blackstorm. Skvěle se hodí i na Manhattan s 50 ml rumu a 25 ml suchého vermutu, spolu s pomerančovou kůrou. Určitě vám zachutná.

Specifikace Obsah alkoholu: 43; Velikost láhve: 70cl; Země původu: Barbados

3. Black Tears: Nejlepší kubánský rum

Black Tears se stal vůbec prvním „suchým“ kořeněným kubánským rumem, který se v roce 2019 dostal na trh s nápoji, a vzhledem k tomu, jak je chutný, je překvapivé, že mu trvalo tak dlouho, než se dostal do našich rumových sklenic. Rum pojmenovaný podle slavné kubánské písně ‚Lagrimas Negras“ má melasový základ a je okořeněný kakaem, kávou a aji dulce, odrůdou sladkého pepře, který se vyskytuje na Kubě.

Káva je nejvýraznější vůní a byla také chutí, kterou jsem při pití cítil nejvíc. Ale trojice koření se skvěle doplňuje. Výsledkem této kombinace je hladký, hořkosladký rum, který je příjemný k pití samostatně, ale skutečně zazáří, když se použije jako hlavní součást koktejlu nebo long drinku. A co víc, stejně jako mnoho jiných kubánských rumů má nízký obsah cukru.

Specifikace Obsah alkoholu: 35%; Velikost láhve: 70cl; Země původu: Kuba

4. Havana Club 3 Year Old Rum: Nejlepší bílý rum

Tento bílý rum, destilovaný z melasy a zrající tři roky na Kubě, je velmi jemný a lehký, s tóny vanilky, uzeného dubu, mandlí, hrušek a banánů.

Je to zdaleka nejoblíbenější rum ve městě Havana a největší značka rumu na Kubě, ale jeho obliba je celosvětová: získal zlatou medaili na soutěži International Spirits Challenge 2018 a najdete ho ve všech slušných barech po celém světě. Nemá ani stopu po drsnosti mnoha jiných bílých rumů, a tak sráží na kolena nevýrazné, masově vyráběné rumy typu Bacardi.

Specifikace Obsah alkoholu: 37,5%; Velikost láhve: 70cl; Země původu: Kuba

5. Rockstar Banana Bomb: Nejlepší rum s ovocnou příchutí

V tomto jedinečném rumu se mísí přírodní zralý banán s nádechem sladkého karamelu a koření a vzniká tak opravdu lahodný tip, který se skvěle hodí na led nebo do koktejlů. Fairtrade rum z Panamy zraje dva roky v dubových sudech po bourbonu a poté se stáčí do lahví s obsahem alkoholu 57 %.

Výsledný rum je nádherně alkoholický, ale přitom sladký a jemný. Celkově se jedná o skvělý ovocný doplněk do vaší nápojové skříňky a nezbytnou součást letních koktejlů.

Pokud vám však jeden ovocný rum nestačí, hodnotím velmi kladně také rum Pineapple Grenade od společnosti Rockstar. Je vyroben z přírodního ananasového aroma a s příměsí slaného karamelu a je stejně lahodným tipem pro milovníky ananasu.

Jedinou nevýhodou je fakt, že tento rum se zatím v Česku nedá sehnat. Já si jej dovezl z Rakouska. Ve Vídni jej prodávají v několika větších obchodech a tak není problém jej tam sehnat.

Specifikace Obsah alkoholu: 57%; Velikost láhve: 50cl; Země původu: Panama

6. Finders Oak Aged Chocolate & Coffee Spiced Rum: Nejlepší rum s čokoládovou příchutí

Pokud hledáte ochucený rum za velmi příznivou cenu a zároveň výjimečně chutný, je to právě tento. Na rozdíl od mnoha ochucených rumů není tento nápoj vůbec sladký. Je v něm sice cítit hnědý cukr, ale rozhodně v něm není nic umělého.

Sám o sobě je úžasně komplexní, s čokoládou, kávou a jemným kořením. Myslím si, že chutná fantasticky tak, jak je. Ve vychlazené sklenici s trochou ledu se stane ideálním drinekm na horké letní večery.

Pokud se chcete vydat do světa kořeněných rumů, ale nechcete vyhodit spoustu peněz za něco, co vám možná ani nebude chutnat, vřele doporučuji tento rum vyzkoušet. Tento lahodný rum si vychutnají i ti nejvášnivější odpůrci kávy. Opět je v Česku nesehnatelný a musíte si jej objednat z Amazone nebo si zajet do Rakouska.

Specifikace Obsah alkoholu: 40%; Velikost láhve: 70cl; Země původu: Barbados

7. El Dorado 15 Year Old Special Reserve Rum: Nejlepší rum k popíjení

Tento živý, plný a chuťově komplexní rum na běžné popíjení pochází z břehů řeky Demerara v Guyaně a je skutečně něčím výjimečný. Společnost El Dorado – všeobecně uznávaná jako jeden z nejlepších výrobců rumu na světě – používá k výrobě tohoto krasavce starobylou dřevěnou pálenici, která se pyšní vůní sirupu, kandované kůry a skořice, v jejíž chuti se snoubí vše od sušeného ovoce přes med a perník až po dub s opravdu dlouhým dozníváním.

Je výjimečně jemný a vyvážený a je skutečnou ukázkou lahodného a komplexního nápoje, jakým rum může být. Není divu, že na soutěži International Wine & Spirits Challenge získal trofej Wray & Nephew za nejlepší rum na světě – a to již čtyři roky po sobě.

Někteří rumaři tento rum často zavrhují jako rum pro masy ale mohu vás s čistým svědomím uklidnit, že se jedná opravdu o vynikající pití za velmi rozumné peníze.

Specifikace Obsah alkoholu: 43%; Velikost láhve: 70cl; Země původu: Guyana

8. Wood’s 100 Navy Rum: Nejlepší rum s námořnickou silou

Jestli má někdy nějaký rum námořnickou švihlost, pak je to tento. S 57 % alkoholu má pořádnou sílu a stále se vyrábí podle původní receptury námořnictva z roku 1887, kdy se míchají tři různé rumy – jeden z 250 let starého kotle (jediný dřevěný kotel na světě) – a poté se nechává tři roky zrát v dubových sudech ve Skotsku. Je hladší a jemnější než jiné rumy námořnictva a jeho chuť karamelu a hnědého cukru a výrazné koření se hodí k pití tak, jak to dělali námořníci – pěkně čistě bez ledu. Samozřejmě ho můžete také míchat: ať už ho vyzkoušíte jakkoli, je to skvělý rum a jistě vám zachutná.

Specifikace Obsah alkoholu: 57%; Velikost láhve: 70cl; Země původu: Guyana

9. Angostura 1919: Nejlepší sladký rum

Tento rum zlatavé barvy je směsí bílého a tmavého základu. Samotné složky zrály pět let v sudech po sherry. Výsledkem je jemný, lehký, sladký rum, který je báječně hladký a ne příliš těžký, pyšní se tóny dubu, kakaa a vanilky a má obzvlášť příjemný dlouhý závěr. Je to skvělý rum k popíjení, pokud hledáte něco jemnějšího, ale varuji vás, že ho mohou přebít míchané nápoje nebo se může ztratit v koktejlech: vychutnejte si ho čistý nebo s ledem.

Specifikace Obsah alkoholu: 40%; Velikost láhve: 70cl; Země původu: Trinidad a Tobago

10. Kraken Black Spiced Rum: Nejlepší levný kořeněný rum

Kraken Black Spiced – rum s příběhem

Tento tmavý kořeněný rum ve viktoriánském stylu, který se dodává v báječné láhvi tradičního tvaru, se snadno míchá nebo popíjí čistý tak, jak je. Pokud ho chcete míchat, vyzkoušejte kolu, zázvorové pivo nebo jej zkuste v mojitu, espressu či na ledu s trochou jablečného džusu. Je pojmenovaný po obří chobotnici, která podle legendy v 18. století potopila loď převážející rum. Tento rum je velmi tmavý a chuťově bohatý s tóny karamelu, ořechů a kávy, se sladkým vanilkovým podtónem na patře a silným nádechem.

Specifikace Obsah alkoholu: 40%; Velikost láhve: 70cl; Země původu: Karibik

Naše hodnocení

Last modified: 6. 10. 2021

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X