Botran je značka rumu z Guatemaly. V Guatemle jsem byl v roce 2015 a tehdy jsem vlastně rumy této značky poprvé ochutnal. Hojně se pijí díky nízké ceně i v Mexiku. Když zmiňuji nízkou cenu, tak jen pro představu uvedu, že láhev 5 letého rumu stála v té době cca 70 Kč. Nemusím asi dodávat, že střízlivý jsem moc v Guatemale nebyl. Rumy se destilují ve stejných palírnách jako Ron Zacapa – Industrias Licoreras de Guatemala. Což naznačuje, že se bude jednat o kvalitní pitivo.
V posledních letech prošla řada rumů Botran několika změnami. Což, upřímně řečeno, způsobilo, že zkoumání tohoto rumu bylo docela matoucí a ošemetné, protože informace na internetu se hodně různí.
Opravdu 12 letý rum?
Jak je běžné u mnoha středoamerických rumů, Botran používá systém zrání solera. Takže zatímco tento rum je na láhvi velkými písmeny označen jako Ron Anejo 12, malým písmem je napsáno Sistema Solera. To jen tak pro pořádek.
Systém Solera je v podstatě systém střídání sudů a míchání, což znamená, že mladší rumy jsou smíchány se staršími rumy, aby se vytvořila směs, která udržuje konzistenci v průběhu času zrání mladších rumů. Znamená to, že ne všechny rumy v láhvi jsou 12 let staré – některé budou mnohem mladší. Zatímco používání tohoto systému není odsuzováno veřejností, způsob, jakým je označen na láhvi, na kterou se díváte na regálu, je často kritizován jako klamavý.
Tento druh marketingu je považován za zavádějící ale je dnes u producentů rumů poměrně běžný. Bylo by nefér vyčítat společnosti Botran takovou praxi. Dělají to opravdu i další začky. Láhev Botran Ron Anejo 12 vás v současné době vyjde přibližně na cca 700 Kč, což není v porovnání s ostatními rumy nijak závratná částka. Obsah alkoholu v lahvích je 40 %.
Ron Botran Aňejo 12y 0,7l 40% skladem a navíc dnes 11.12.2024 za akční cenu.
Rumy Botran jsou vyráběny pod značkou “Ron de Guatemala – Protected Designation of Origin” – což v podstatě znamená, že o tuto poctu se mohou ucházet pouze rumy vyrobené v Guatemale. Vzhledem k tomu, že kolem rumů Ron Zacapa s přídavkem aditiv se strhl povyk, nejsem si jistý, nakolik je to vlastně prestižní označení… ale přesto se zdá, že jsou na něj hrdí.
Což je další problém, se kterým se Botran potýká. Ron Zacapa je do značné míry považován za kluka z plakátu rumu s přísadami. S tak úzkými vazbami na tuto značku je Botran také “podezřelý” a odpůrci doslazovaných a dochucovaných rumů mu moc nemohou přijít na jméno. Já tomu popravdě moc nerozumím.
Ačkoli jejich rumy jsou podle jednoduchého hydrometrického testu “čisté”, tak jsem se dočetl v zahraničních recenzích, že existují výsledky laboratorních testů, které ukazují, že Botran do svých rumů přidává glycerin. Protože jsem tyto výsledky sám nikdy neviděl, nemohu se k nim vyjádřit a ani bych písemně nepotvrdil, že Botran tuto praxi provádí. Pokud takové výsledky existují, rád bych je viděl zveřejněné. V této fázi uvedu, že bych rád viděl i řadu dalších výsledků testů rumů, které byly laboratorně testovány. Protože proti Botranu nechovám žádnou osobní zášť, ba naopak je mi tato značka sympatická.
Nemohu si ale odpustit poznámku na adresu těch “zkušených” rumařů milujících nedoslazované a neochucené rumy. Často tyto rumy označují za jediné správné a pravé rumy ale už zapomínají na fakt, že dřív se rumy dochucovaly a doslazovaly zcela běžně. Příkladem může být například Bumbu rum, který staví dodnes na původní receptuře. A pokud bych chtěl být hnidopich, tak úplně první rumy byly přece bílé nestařené rumy, které popíjeli otroci na plantážích…
Každopádně dost spekulací a přejděme k hodnocení toho nejdůležitějšího… obsahu láhve!
Láhev rumu
Ale nejprve se podívejme na samotnou láhev. Botran používá láhev ve stylu 3/4 výšky, která je mírně baculatá. Je zřejmé, že Botran se zaměřuje na mladší módní část trhu barů a klubů – spíše než na starší zkušené rumaře, kteří již mají něco rumů ochutnáno.
Barva rumu
Ve sklenici má tento guatemalský rum Botran Ron Anejo 12 světle až zlatohnědou barvu. Barva je nádherná a já se opět musím rozněžnit při pohledu na ten třpytící se skvost v rumové skleničce. Nechci spekulovat, zda-li je rum dobarvován – údajně není a já tomu věřím.
Vůně rumu
Vůně rumu je lehká – cítit lze příjemné dubové tóny, vanilku a také trochu čokoládu. Ty tóny čokolády jsou dost sporadické. Kolega ji tam třeba necítí a já zase ano. Chce to zavřít oči a zkusit v klidu vnímat všechny vůně, které tento zajímavý rum nabízí. Připomíná mi mnohem více Kill Devil Guatemala než Ron Zacapa. Rum, resp. jeho vůně, je pěkně vyvážený v mnoha ohledech, což nikdy nemůže být na škodu. Nepůsobí dojmem, že by v něm bylo obsaženo něco syntetického. Voní zkrátka krásně.
Jak rum chutná?
A jdeme ochutnávat. Rum je poměrně sladký, ale ne přehnaně – bohaté dubové tóny jsou poměrně výrazné a tak se skutečně nemusíte bát, že by se jednalo o nějaké přeslazené lízátko. Stejně tak je poměrně dost znát vanilka a chuť je skutečně velmi příjemná. Ve středním patře dává velmi příjemný kořeněný nádech – samé koření a snad i trochu zázvoru. Je to hodně povedené chuťové dobrodružství, které všem doporučuji zažít. Za ty peníze je to skutečně povedný rum.
Závěr, i když je docela krátký, je příjemný a zakulacený. Opět pěkné tóny dubového dřeva a vydatný zásah rumu v samotném závěru.
Vše je velmi pěkně vyvážené a dobře udělané. Musím znovu zopakovat, že v dané cenové relaci je to povedený rum.
Závěr
Není to výjimečný rum a není nijak nezapomenutelný ale za ty peníze je to dobré pití. Je to dobrý solidní rum, který by v dané cenové kategorii zklamal pouze ty, kteří hledají levnější náhradu za Zacapu. Rozhodně nechává vyniknout rum, který přirozeně vznikl v sudu, mnohem více než Zacapa. Nemáte pocit, že pijete něco, co je upraveno přísadami.
Botran rum Kvalitní rum Nejlepší rum do 1000 Kč Rumy do 1000 Kč
Last modified: 6. 10. 2021