Recenze rumu Mount Gay Eclipse 1703 2y

Rum Mount Gay Eclipse 1703 2y patří mezi poměrně oblíbené rumy zejména mezi začínajícími rumaři. Proč? Je to především díky jeho nízké ceně a tomu, jak je rozšířený i v supermarketech. Pojďme se na tento rum podívat trochu blíž.

Historie značky

V roce 1703 byl na ostrově Barbados poprvé vyroben rum Mount Gay, což z něj činí jednu z nejstarších, ne-li vůbec nejstarší značku rumu na světě. Protože Barbados je jakousi pomyslnou branou z Atlantiku do Karibiku, námořníci ze Starého světa často využívali ostrov jako první odpočívadlo na cestě do Nového světa. V 18. a 19. století byl proto Barbados ideálním místem pro obchod mezi oběma světy. Součástí tohoto obchodu byl i rum, a proto je ostrov právem považován za místo, kde se zrodil obchod s rumem.

Historie rumu

V roce 1910 se objevení Haleyovy komety shodovalo s úplným zatměním Slunce a tato událost údajně inspirovala společnost Mount Gay k vytvoření rumu Eclipse Rum. Eclipse je tradiční dvakrát destilovaný zlatý rum vyráběný v měděných kotlíkových destilačních přístrojích a zrající v sudech z bílého dubu Kentucky, které se dříve používaly ke zrání bourbonu.

Láhev rumu

Rum Mount Gay Eclipse se prodává v moderní štíhlé láhvi oválného tvaru. Líbí se mi design, který je úhledný a atraktivní a zároveň vyjadřuje tradici a styl značky Mount Gay.

Jedinou chybou designu je kovový kryt šroubovacího uzávěru. Jak jsem již mnohokrát uvedl, jsem přesvědčen, že kovové uzávěry nefungují dobře. Lepší je pro mě plastový uzávěr nebo uzávěr ve stylu korku.

Rum ve sklenici

Rum Eclipse Gold je jantarově zbarvený destilát, který proti světlu háže moc pěkné žluté záblesky. Nakloněná sklenice vykazuje mírně olejovitý lesk, který velmi pomalu uvolňuje nepoddajné nohavice způsobem velmi podobným jako u Silver Eclipse.

Vůně rumu

Počáteční vůně je protkaná karamelem a pomerančovou kůrou. Necháme-li sklenici chvíli stát, odhalíme vůni hnědého cukru a karamelu. Zachytit můžete také tóny vanilky a jemnější kouřové aroma sušeného ovoce, tabáku a dubového dřeva.

Chuť rumu

Začal tak, že jsem Mount Gay Eclipse popíjel čistý ve sklenici bez ledu. Počáteční chuť byla velmi komplexní a přinášela spoustu chutí, které bylo zpočátku poměrně obtížné od sebe oddělit. Po chvíli jsem usoudil, že už rozeznávám tmavý karamel, ostřejší koření, které bylo nabité citrusovou kůrou a nádechem skořice, bohatou vanilku posypanou lehkým bourbonem, ovocný koláč ve vánočním stylu plný rozinek a datlí a lehkou přítomnost kouřového tabáku. Zdálo se, že tyto chutě jsou v harmonii a naplňují má ústa, ale nijak moc mě neohromují.

Mount Gay Eclipse 1703 2y 0,7l 40% skladem a navíc dnes 18.5.2024 za akční cenu.

Rum jsem se rozhodl zkusit s ledem, colou a plátkem limetky. Venku je horko a v kanceláři není o nic lépe, takže se tento nápad ukázal jako skvělý. Na rozdíl od stříbrného Eclipse, kterému cola zřejmě nechutnala, chutnal rum Gold Eclipse s kapkou coly naprosto báječně.

Namíchal jsem několik dalších koktejlů, daiquiri, mojito a několik svých oblíbených rumových koktejlů a se vším, co jsem vyzkoušel, jsem byl docela spokojený. Tento rum je dobrý rum na popíjení pro nenáročné začínající rumaře a skvěle se hodí do koktejlů.

Závěr

Mount Gay Eclipse 1703 2y je velmi příjemný rum, slušný na popíjení a výborný na míchání. Našel jsem v něm plnou robustní chuť a mnohem větší komplexnost, než jsem očekával. Rum také vykazuje vynikající vyváženost chutí, kdy se většina všeho objevuje s těmi správnými nuancemi. Za ty peníze je to určitě hodně fajn rum pro všechny začátečníky.

Naše hodnocení

Last modified: 6. 10. 2021

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X