Recenze rumu Flor de Caña Gran Reserva 7y

Recenze rumu Flor de Caña Grand Reserva 7y

Dnes tu pro vás mám opět recenzi jednoho méně známého rumu, o to však zajímavějšího. Čím dál tím víc mě baví objevovat nové, neprofláknuté rumy. Hampdeny jsou sice bezva ale je jich už plný internet. Tak proč nezkusit i něco jiného, méně známého? Rum Flor de Caña Gran Reserva 7y stojí pár korun a popravdě mě hodně překvapil. Jak? O tom se dočtete v této recenzi.

Historie značky

Historie výroby rumu Flor de Caña sahá až do roku 1890 a původ má v cukrovaru San Antonio v Chichigalpě v Nikaragui. Společnost založil Francisco Alfredo Pellas a dnes, o více než 120 let později, ji vede pátá generace rodiny Pellasů. Za tu dobu se stala nejen jednou z předních značek rumu ve Střední Americe, ale také jednou z nejuznávanějších značek rumu na světě. Podle internetových stránek společnosti se veškerý rum Flor de Caña vyrábí z melasy, která se získává z cukrové třtiny sklízené na polích v sousedství lihovaru v Chichigalpě. Tato melasa se fermentuje a poté se pětkrát destiluje v kontinuálním koloniálním destilačním zařízení. Výsledný destilát se ukládá ke zrání v malých sudech z amerického bílého dubu v tradičních skladech na zrání postavených bez klimatizace.

Čistý i do drinků

Flor de Caña Grand Reserva 7y je stařený rum s číslem 7 na etiketě, které vyjadřuje průměrné stáří rumů ve směsi s určitými odchylkami ve skutečném stáří na základě míchání pro konzistentní chuťový profil. Podle lidí ze společnosti Flor de Caña je tento stařený rum vynikající se sodou a minerální vodou a skvěle se hodí do punčů a lehkých koktejlů. Já jsem jej samozřejmě zkoušel i jen tak, pěkně čistý. Ale je léto a tak bych se chtěl věnovat v nejbližších týdnech především rumům vhodným do míchaných drinků.

Láhev rumu

Flor de Caña Grand Reserva 7y se dodává ve středně vysoké obdélníkové láhvi. Tyto láhve jsou navrženy tak, aby umožnily společnostem efektivněji přepravovat láhve tím, že se do obdélníkového přepravního obalu vejde větší objem. Kromě ergonomie je láhev navržena také jako funkční. Snadno se vejde na barmanskou poličku, snadno se uchopí a zmíněný barman ji snadno nalije do rumové sklenice nebo koktejlu. Láhev sice není tak hezká jako třeba láhev rumu Diplomatico ale za to se s ní příjemně manipuluje.

Flor de Caña Gran Reserva 7y 0,7l 40% skladem a navíc dnes 16.4.2024 za akční cenu.

Etiketa neobsahuje údaje o stáří. Také uzávěr lahve je kovový, lisovaný, a nikoli plastový, otočný. Kovové uzávěry jsou horší než plastové. Jsou náchylné k deformaci a snadno se strhává jejich závit. Ačkoli se mi líbí svěží vzhled láhve a etikety, mám pocit, že horší uzávěr a neurčitý údaj o stáří jsou mírným zklamáním každého rumového fandy.

Rum ve sklenici

Když jsem si nalil vzorek Flor de Caña Grand Reserva 7y do rumové sklenice, všiml jsem si, že rum má pěknou jantarovou barvu. Když rumovou skleničkou zakroužíte, tak se na skle vytvoří tenké nohavice, které pomalu stékají po stěně dolů.

Vůně rumu

Počáteční vůně je charakteristická příjemnými tóny karamelu a kousky pomerančové kůry a mandlí.
Pokud necháte rum ve sklenici chvíli odležet, tak se vůně pomeranče ještě zintenzivní a cítit můžete také lehké náznaky dubového dřeva. Náznaky alkoholu jsou patrné, protože rum je přeci jen poměrně mladý.

Jak rum chutná?

Flor de Caña Grand Reserva 7y je lehký rum destilovaný v koloně, který se poměrně dobře pije i jen tak čistý. Nejprve vás trochu štípne alkohol ale ten postupně ustupuje a dává prostor všem chutím. Cítit tak můžete vanilku, mandle, smetanu a trochu také ono dřevo, tedy dub. Chuť mi nepřipadá nějak zajímavá, resp. je to skutečně rum spíš na míchání do drinků a konktejlů. S ledem, limetkou a sodou je to perfektní pití pro horkých letních dní.

Závěr

Už jsem to nakousl nahoře, Flor de Caña Gran Reserva 7y je příjemný rum na míchání. Je levný a tedy cenově dostupný a tím pádem jak stvořený do letních míchaček. Třeba do Cuba Libre je skutečně skvělý.

Naše hodnocení

Last modified: 6. 10. 2021

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X