Recenze rumu Equiano

Equiano rum

Na tento rum mě nalákala recenze, která tvrdila, že jde o rum, který ocení chuťové buňky každého rumaře. Prý je lahodný, příjemně sladký, aniž by byl přeslazený, lehký, a zároveň má dostatečně výrazné tělo. Popis rumu Equiano zní jako popis dokonalého rumu. Kdo by tedy odolal? O to víc mě potěšilo, že jsem tento rum našel v nápojáku hned několika zdejších barů. A tak nic nebránilo ochutnávce.

Odkud rum pochází?

Jedná se o rum, který má na svědomí Richard Seal a vybral si k jeho výrobě palírnu Foursquare. Jsem si jistý, že jste už o Foursquare – a možná i o Richardu Sealovi – slyšeli, ale pokud ne, nic se neděje. Trochu se tu o něm rozepíšu.
Když jsem se dozvěděl o původu tohoto rumu, tak jsem byl lehce na vážkách. Nebylo to proto, že bych si snad myslel, že Foursquare neumí udělat dobrý rum – ba naopak, rumy dělají skvělé, o čemž svědčí řada nekonečných pochvalných recenzí a aktuální trend ve sbírání Foursquare rumů. Ale spíš jsem zbystřil proto, že je těch rumů z této palírny na trhu už prostě hodně. A tak jsem si říkal, jestli to nebude jen zase další láhev do počtu, která se veze na vlně slávy značky Foursquare. Nicméně láhev obsahuje také rum z palírny Gray’s Distillery z Mauriciusu. Což zní lákavě.

Gray’s Distillery není mimo rumové kruhy příliš známá, ale možná jste viděli jejich lahve New Grove a Lazy Dodo. Jedná se o výrobce rumu z jednoho státu, jehož existence se blíží sto letům, ale domácí značky pro export vytváří teprve od roku 2003.

Něco málo o rumu Equiano

Co se týče původu tekutiny, obsah lahve tvoří destilát Gray’s zrající ve francouzských sudech po limousinu a koňaku po dobu nejméně 10 let, který je poté odeslán do Foursquare, kde je smíchán s destilátem Foursquare, který zrál nejméně osm let v sudech po bourbonu. Směs je pak krátce stařena v kádích, aby se staření dokončilo, a poté je ředěna na 43 % a stáčena na Barbadosu předtím, než je odeslána do světa.

Je to cukr?

Při svém pátrání po značce jsem narazil na hlášku: “Bohaté a hluboké chutě pocházejí ze sudů, ve kterých zrají naše rumy,” což mi připadá zvláštní, protože to jako by odmítalo kvalitu samotného původního destilátu. Možná se snaží laikům říct: “Neuvěříte, že to není cukr!” O zdánlivé sladkosti rumu si povíme více později.

Kde se vzal název rumu?

Inspirací pro název je Olaudah Equiano, muž, který byl v Africe zotročen, odvezen na Barbados a po osvobození se nakonec usadil ve Velké Británii. Během této doby a po ní byl také známý tím, že usiloval o zrušení otroctví. Zajímavé je, že samotný rum se ubírá podobnou cestou.

Rum Equiano 0,7l 43% skladem a navíc dnes 5.10.2024 za akční cenu.

Na láhvi se nesděluje jen jeho příběh, ale 5 % zisku je věnováno organizaci Equiano Foundation, kterou značka založila za účelem rozdělování finančních prostředků na příslušné “projekty rovnosti na místní úrovni”.

Láhev rumu

Myslím, že láhev potěší každého milovníka kvalitního designu. Já měl možnost si láhev prohlédnout jen v baru ale internet je plný fotografií, takže se můžete kdykoliv přesvědčit sami. Design je elegantní a jednoduchý, s čirým sklem, které umožňuje, aby sytý měděný tón rumu sloužil jako kontrast k čistým, bílým nápisům. Za odvážný krok považuji i to, že se výrobci neobtěžují nějak viditelně označit stáří rumu. Tento údaj spíše jen decentně zmiňují drobným písmem.

Equiano rum ve sklenici

Co se týče vůně, tak zpočátku je cítit kokos. Přirovnal bych tu vůni k vůni takových těch plátků sušeného kokosu. Vůně je poměrně intenzivní a i v prostředí baru jsem si ji hodně užíval.

Barva rumu je krásně tmavá a rum zanechává na stěnách rumové skleničky krásné nohavice, které se mění postupně v líné kapky. Ty se pak pozvolna sunou dolů. 43% alkoholu se zkrátka nezapře.

Chuť rumu

Nejprve ucítíte ovoce. Meruňky a kokosová dužina, potom následuje kakao, dubové dřevo, muškátový oříšek a špetka skořice. Závěr je středně dlouhý a je lemovaný kořením, dřevem a tabákem.

Závěr

Během této degustace jsem měl jako referenční body Foursquare i Gray’s pěkně vedle sebe. Věřím, že individuální přítomnost obou je zřetelná, pokud ji hledáte. Mám pocit, že destilát Gray’s, zejména díky koňaku, je zodpovědný za velmi bohaté ovocné tóny, které z něj vystupují, zatímco Foursquare a jeho použití sudů po bourbonu je zodpovědné za čokoládu, kávu a kokos a také brání tomu, aby se profil příliš zvrhl do divokým ovocným tónům.

Tento rum skvěle poslouží jako “vstupní rum” pro někoho, kdo pije slazené nebo ochucené rumy a není ještě připraven na suché rumy. Uvidíte, že tento nedoslazený rum vás mile překvapí. Za mě je to skvělý rum za dobrou cenu.

Naše hodnocení

Last modified: 5. 10. 2021

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X