Recenze kokosového rumu Ron Espero Coconut & Rum

Miluju kokosy! Jsem kokosový fanatik. A samozřejmě taky miluju rumy. Je to moje vášeň a jedna z mnoha neřestí, které mě během života chytly a nepustily. A pak taky miluju cestování. Zavítal jsem před pár lety na Filipíny, kde jsem si dopřával rum Boracay Coconut Rum. Byl to sladký kokosový rum, resp. rum s kokosovou příchutí. Na ulici lze na Filipínách za pár korun koupit tzv. buko, což je čerstvý kokos plný kokosové vody. A pokud si do tohoto čerstvého kokosu kápnete panáka Boracay Coconut Rum, tak jste rázem v sedmém nebi. Je to neskutečná dobrota. V Česku si můžete dát náhradu, kterou je kokosový rum Ron Espero Coconut & Rum. Tak se tomuto rumu mrkneme na zoubek.

V Česku si asi těžko dáte čerstvý kokos plný sladké kokosové šťávy s rumem Boracay Coconut Rum. Proto si musíte najít alternativu. Sice se u nás prodávajíc čerstvé kokosy ale pokud jste ochutnali ty opravdu čerstvé na dovolené v Asii nebo jinde v tropech, tak mi dáte jistě za pravdu, že ty dovozové jsou prostě kentus. Sbírají se nezralé, aby cestou nezkvasily a je to prostě na chuti znát. A tak pořád experimentuji a hledám nejrůznější jiné dobroty, které by lehce vybočily z naší zažité všednosti. Upoutal mě rum Ron Espero Coconut & Rum. Mám rád sladké rumy a mám rád rumy, které jsou různě dochucovány a neodolám ani různým rumovým likérům. K tomu se bez mučení a bez výčitek rád přiznám, přičemž zrovna teď v ruce držím skleničku s rumem Don Papa. A tento rumový likér je podle recenzí hodně povedený. Jedná se o kokosový rum pocházející z Dominikánské republiky, který stojí pár stovek a údajně je velmi dobrý. Tak jsem neodolal a jednu láhev jsem objednal.

Ron Espero Coconut & Rum je vlastně směs různých dominikánských rumů. Tato směs není nijak příliš „stará“, což ani není u likéru potřeba, když se jedná o dochucený nápoj. Co jsem se dočetl, tak jde o rumy stařené na 4 – 7 let metodou solera. Směs se pak ještě filtruje přes dřevěné uhlí, aby se odstranilo tmavé zabarvení rumu. Tmavé zabarvení logicky rum získá tím, že zraje v dubových sudech. Za normálních okolností by bylo tmavé zabarvení žádoucí ale u kokosového likéru se to nejspíš neočekává a tak je tmavé zabarvení odstraněno. Vidíte ten paradox? Jiné rumy jsou ještě dobarvovány karamelem a u tohoto rumu se snaží naopak zabarvení odstranit. Na samém závěru je do rumu přimícháno kokosové mléko spolu s až šestiletým karibským rumem Espero. Nikde jsem se nedočetl, jestli je do rumu přidáváno ještě nějaké aroma ale podle mě ano. Samotné kokosové mléko nikdy nebude mít tak výrazné aroma a chuť kokosu.

Ron Espero Coconut & Rum skladem a navíc dnes 1.12.2023 za akční cenu.

Vůně rumu

Vůně tohoto rumu je dokonalá. Dokonalá pro ty, kteří milují sladké a navonění rumy a to já tedy rozhodně miluji. Budete si užívat každé přivonění k rumové skleničce s likérem Ron Espero Coconut & Rum. Tento kokosový likér vás prostě dostane. Voní jako známé kuličky rafaelo s rumem. Když zavřete oči, tak si budete připadat jako někde na pláži s kokosem v ruce. Je to pecka.

Chuť rumu

Ron Espero Coconut & Rum je poměrně dosti sladký, což ale nevadí – pokud máte rádi sladké rumy nebo elixíry. Díky staření je v chuti znát i dřevitost ale není nějak výrazná. Kokos je cítit všude a to hodně výrazně. Chuť lze bez problémů opět přirovnat ke kuličkám Rafaelo, které jsou namixované s rumem. Je to opravdu úžasné pití a milovníci sladkého mu velmi snadno propadnou. Jen pozor, tento rum přes svou jemnou sladkou chuť má 40 %, takže se nenechte zmást, umí pěkně zahřát a nakopnout. I přes jeho kokosovou chuť lze stále cítit i typické chutě rumu, takže si na své přijdou i praví rumaři.

Závěr

Ron Espero Coconut & Rum hodnotím velmi kladně, tenhle likér si určitě získá vaši pozornost svou sladce kokosovou chutí. Chuť rumu je jemná a rum tak zachutná určitě i dámám. Hodí se dle mě skvěle i do nejrůznějších koktejlů. Nicméně, já si jej užívám jen tak, pěkně čistý. Nejvíc mi chutná večer, když, si čtu knížku a popíjím k ní skleničku právě tohoto rumu. Už jsem ale zkoušel k tomuto rumu i kávu Black Insomnia, kterou jsem zde recenzoval a byla to zajímavá kombinace. Sám nejsem nijak vyhraněný a neupřednostňuji skladké před nedoslazovanými rumy. Rád ochutnám opravdu každý rum. Tento rum je vyloženě zimní pití – v létě bude dobrý do koktejlů ale chystám se vyzkoušet si jej i s doutníkem, momentálně jsem propadl Cohibám. Je jen na vás, jak si tento rum vychutnáte – každopádně jej ale doporučuji ochutnat.

 • Zařazení: Španělský styl rumu
 • Cukernatost: Velmi sladký rum 51 g/l a více
 • Obsah alkoholu: 40 %
 • Obsah cukru: 100 g/l a více
 • Objem: 0,7 l
 • Původ: Dominikánská republika

Naše hodnocení

Last modified: 6. 10. 2021

2 Responses

 1. Kamil24 napsal:

  Uz sem diky tvoji recenzi koupil jeden rum a ted tohle to mi nedelej 😀

  1. pijurum napsal:

   To mě těší 🙂 Rumů není nikdy dost 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X