Jak na kocovinu? Aneb zkroťte opici

Všechny příspěvky

Čas od času mi od vás přijde email s dotazem na nějaký rum. Nejčastěji se ptáte, jak rum chutná a nebo chcete tip na nákup rumu pro kamaráda, přítele, tátu apod. Ale nedávno mi přišel jeden mail, který se od těch ostatních docela lišil. Dotyčný se v něm ptal, jak si léčím kocovinu po propité noci. A tak mě napadlo, že se na tohle téma podívám trochu víc podrobně a sepsal jsem vám článek o tom, jak se vypořádat s kocovinou a co na kocovinu funguje.

Zkroťte opici

Samozřejmě, že nejsnadněji se opici vyhnete tak, že nebudete pít alkohol vůbec ale to asi slyšet nechcete, že? Věřte mi, že nemám v úmyslu vám pití rozmlouvat. Zvlášt ne v této době, kdy nás stát drtí svými nesmyslnými nařízeními a útěchu ve skleničce hledá nejeden z nás. My rumaři to máme složité, protože rumové opičky bývají dost nepříjemné. Zvlášť, když se rumů degustuje a ochutnává víc. To pak jsou ta rána pěkně náročná.

Následující řádky budu psát hodně obecně a budu dělat, že svět je normální a že se můžeme svobodně pohybovat po zemi a dělat si, co se nám zlíbí. Je to svět, ve kterém nezáleží na tom, zda-li jdete zapíjet narození dítěte, jdete na rozlučku se svobodou a nebo zkrátka jdete jen v pátek zapít konec týdne a pokecat s kamarády. Tipy, které jsem vám zde sepsal vám pomohou k tomu, abyste si večer maximálně užili a abyste následující ráno přežili s minimálními následky. Zkrátka jsou to tipy, které vám pomohou opici zkrotit a zvítězit nad ní.

Co způsobuje požití alkoholu?

Alkohol v těle způsobuje zánětlivé procesy a vyvolává oxidační stres. Co to má za následek? Následkem těchto procesů se zvyšuje produkce volných radikálů. O volných radikálech, oxidačním stresu a antioxidantech se rozepíšu níže v článku. Trocha teorie totiž nikdy neuškodí a je fajn vědět, co se s člověkem děje, když pije alkohol. Pak alespoň člověk ví, proč jej tak šíleně bolí hlava.

Úplně tím nejzásadnějším a asi i nejvíce nežádoucím projevem pití alkoholu v nadměrné míře je bezesporu ona opice na druhý den – tedy kocovina. Tento nepříjemný stav vzniká tehdy, když alkohol projde metabolismem a následně opouští váš organismus. Takže ona kocovina doprovázená bolestí hlavy a nevolností je tedy vlastně odbourávání alkoholu. Při tomto procesu tělo spotřebovává velké množství vitamínu C, minerálů a hlavně vody. Celý tento proces je doprovázený velmi často bolestí hlavy, nevolností, únavou, závratí, nechutenstvím a myšlenkami na sebevraždu. Hodně lidí si během kocoviny dává taková ta nesmyslná předsevzetí, jako že už nikdy nebudu pít. Věřte mi, že to sám dobře znám a že to nikdy nikdo nedodržel.

Kocovina probíhá u každého jinak. Někdo má genetickou výhodu a zkrátka může pít jak Dán a druhý den je fit a někdo si dá pár skleniček a druhý den proleží v posteli. Většinou alkohol zvládají lépe muži, než ženy a pak především muži urostlejší.

Ale nezoufejte, kocovině se můžete vyhnout a nebo ji alespoň zmírnit, pokud se budete držet několika odzkoušených rad. Pak vám mohu garantovat, že druhů den se budete cítit mnohem lépe.

Sestavil jsem pro vás seznam několika osvědčených rad, jak následky pití alkoholu zmírnit a druhý den se probudit s čistou hlavou. Celý plán je rozděln na 3 části:

  • Co dělat předtím, než půjdete pít
  • Co dělat během pití
  • Co dělat po propité noci

Ještě, než půjdete pít

Tohle je hodně důležitá část a rozhodně byste ji neměli podceňovat. Pokud víte, že budete některý večer hodně pít, tak se na daný večer musíte připravit dopředu.

Důležitý je spánek

Spánek je zřejmě nejdůležitější část přípravy na rumovou degustaci nebo jakékoliv jiné popíjení alkoholu. Pokud dopřejete vašemu tělu dostatek spánku, tak se vám tělo za to odmění tak, bude udržovat imunitní systém v dobré kondici a lépe se díky tomu vypořádá s alkoholem. Takže před bujarým večírkem si dopřejte dostatek spánku.

Dopřejte si dostatek vitamínů

Jak jsem už naznačil výše, tak při odbourávání alkoholu z těla se spotřebovává kromě vody také poměrně dost vitamínů a minerálů. Zejména vitamín C. Dopřejte si proto den před večírkem dostatek vitamínů. Můžete je suplementovat v podobě tablet a nebo si zkrátka můžete dát ovoce. Já beru pravidelně vitamíny Reflex Nutrition Nexgen, které mohu jen a jen doporučit.

Dobře se najezte

Ti zkušenější ví, že před pitím alkoholu je jídlo mocnou zbraní s kocovinou. Zapomeňte na salátky a dejte si něco pořádného, hutného a mastného. Volte jídlo, které bude obsahovat jak tupy, tak bílkoviny a sacharity. V tuto chvíli se skvěle hodí taková prasárnička, jako je třeba hamburger.

Zapomeňte na kávu

Pokud víte, že máte po alkoholu kocovinu poněkud výraznější, tak se vyhněte po celý den kávě. Káva totiž odvodňuje a pro její zpracování je potřeba zapojit i játra. Játra ale zaměstná i alkohol a navíc alkohol také dehydruje. Takže to není úplně dobrá kombinace a je tedy lepší se kávě v den pití alkoholu zcela vyhnout.

Pijte hodně vody

Zvodněte se! Pijte po celý den dostatečné množství vody a snažte se maximálně hydratovat. Díky tomu budete mít náskok a kocovina nebude tak hrozná, jako kdybyste byli dehydrovaní a alkohol vás pak ještě dorazil. Voda je skutečně velmi důležitá.

Dejte si Chlorellu

O Chlorelle a jejím vlivu na vývoj opičky jsem se dočetl v několika článcích. Poprvé jsem to ignoroval ale když už jsem se s Chlorellou začal setkávat i na chlastacích skupinách na FB, tak jsem ji zkusil. Těžko mohu hodnotit její efekt ale zkusit to můžete i vy. Před chlastačkou by měl stačit vypít sklenici vody smíchanou s Chlorellou a s několika kapkami citronu. Chlorella pak pomůže ochránit játra před toxicitou alkoholu a játra by údajně měla lépe fungovat. Chlorella stojí pár korun a tak ji beru spíš tak pro dobrý pocit.

Jak se chovat během pití a co dělat?

A jdeme na tu část, kdy jste už na párty nebo na degustaci a chcete se pustit do pití. I během pití alkoholu je dobré dodržovat některé kroky, které vám pomohou zmírnit kocovinu.

Anti Ethanol

Zhruba půl hodiny před zahájením konzumace alkoholu si dejte přípravek se skvělým názvem Anti Ethanol. Tahle dobrota obsahuje složky, které pomohou vašemu organismu, aby se lépe vypořádal s intoxikací alkoholem. Zároveň pak kocovina není tak strašná.

Pijte dostatek vody a jiného nealka

Já jsem si udělal takové vlastní pravidlo, které má ale více milovníků alkoholu. Je vpodstatě velmi jednoduché. Mezi každou skleničkou alkoholu si dávám sklenici vody. Ano, chodím víc na záchod ale ve výsledku pak toho alkoholu zvládnu víc a druhý den nepociťuji téměř žádné následky. Díky pravidelnému popíjení vody zůstanete krásně hydratovaní a zmírníte tak následky kocoviny.

Nemixujte

Vím, že tahle rada není úplně moudrá, pokud jdete na rumovou degustaci, kde se ochutnávají různé druhy rumů. Ale pokud se jdete uvolnit, tedy opít, tak se zkuste držet opravdu jen pár láhví. Dále rozhodně rumy nekombinujte s jinými alkoholickými nápoji. Například není úplně dobré zapíjet rum pivem nebo vínem. Vyhněte se i šampaňskému. Zkrátka se držet rumu a prokládejte jej jen vodou.

Pijte pomalu

Nesnažte se držet krok s otatními za kažou cenu. Pokud vedle vás sedí vlevo 120 kg kamarád a napravo od vás Rus, tak to prostě nedáte. Držte si své tempo a pijte pěkně pomaličku. Nejhorší kocovina je právě z rychlého opíjení.

Zapomeňte raději na koktejly

Pokuste se příliš nemixovat různé druhy koktejlů. Obecně lze říci, že koktejly jsou vlastně to nejhorší, z čeho se můžete opít. Zejména koktejly, ve kterých se mixují různé sirupy, ovocné šťávy a mnoho druhů alkoholu, dokáží člověku pěkně znepříjemnit následující den. A úplně nejhorší je právě kombinace koktejlů a rumů.

Nekuřte

Teď nemám na mysli doutníček u stylové degustace ale spíš myslím krabičku cigaret na párty s kamarády, kde padá panák za panákem. Je prokázáno, že alkohol v kombinaci s kouřením produkuje mnohem horší kocovinu. Nevím, kdo to prokázal ale dočtete se o tom snad ve všech článcích o kocovině a já to mohu potvrdit i z vlastních zkušeností.

Se sladkými rumy opatrně

Pokud byste pili čistý alkohol, třeba vodku, tak bude kovocina úplně jiná, než kocovina po rumech. Všechny barevné alkoholy mají mnohem horší následky. A doslazované rumy jsou v tomto ještě nebezpečnější. Třeba taková opička po rumu Don Papa je opravdu nepříjemná.

Následující den

Probudíte se a bolí vás hlava, máte motáka a chce se vám zvracet. Život náhle ztratil smysl a vy hledáte nejbližší strom, abyste si to hodili. A nebo se přinejmenším poohlížíte po kyblíku, kterému svěříte svůj obsah žaludku. Jak zmírnit následky kocoviny? Tady je pár mých rad.

S vodou opatrně

Pokud se vrátíte z párty ve stavu, kdy o sobě víte, tak si můžete dát ještě před spaním sklenici vody. Tělo vodu sice potřebuje, aby bylo dostatečně hydratované ale neměli byste to přehnat. Víte proč? Protože potřebujete spát. A spánek by neměl být přerušován pobíháním na záchod. Před uložením k spánku si dejte vodu, ale nepřehánějte to. Spánek po alkoholovém opojení sám o sobě není moc kvalitní a proto byste se měli snažit jej co nejméně narušovat. Stejně tak byste před spaním neměli pít nápoje, které obsahují kofein.

V noci si zamkněte ledničku

Pokud se vracíte z pitky domů městem a máte hlad, tak se necpěte jídlem typu pizza nebo hamburger. Když už chcete jíst, tak si dejte například asijskou polévku – něco ve stylu Pho Bo. Doma to vydržte a neútočte na ledničku. Takový půlnoční jogurt se může zdát v opilosti skvělým nápadem ale zpravidla do několika minut zjistíte, že to až tak dobrý nápad nebyl.

Povolejte na pomoc ibuprofen

Pakliže jste se ráno vzbudili a v hlavě máte hejno trpaslíků s kladívky, tak pomůže ibuprofen. Ten si můžete dát i před spaním. Buď zabere a nebo jej stejně vyzvracíte, takž nemáte co zkazit.

Spánek léčí

Na kocovinu je spánek nejlepším lékem a proto spěte tak dlouho, jak to jen půjde. Spánek pomůže tělu vypořádat se s alkoholem.

Pořádně se nasnídejte

Kvalitní snídaně vám pomůže dostat se z kocoviny. Ale pozor, musíte umět vyhodnotit situaci. Pokud jste to přehnali až moc, tak se nejdřív vyzvracejte a pijte po menších dávkách vodu. Vodu si klidně lehce osolte. Pokud to tak strašné není, tak si dejte na snídani třeba smažená vajíčka nebo jakoukoliv polévku. Já mám v zásobě zamražené vývary. Nejlepší je česnečka ale stačí klidně čínská nudlová polévka. Uvidíte, že vás postaví na nohy.

Pijte!

Pijte a to hodně. Pijte vodu nebo Sprite. Přečetl jsem si kdysi někde, že Sprite si poradí s kocovinou a od té doby mám doma jednu láhev připravenou. Zanevřel jsem od té doby na Pepsi a Colu. Sprite mi opravdu pomáhá lépe. Co byste neměli pít jsou bylinné čaje, ty prý naopak v těle alkohol zadržují.

Dejte si Chlorellu

Jak jsem psal, že si máte dát před chlastačkou Chlorellu, tak si ji dejte ráno znovu. Pomáhá to játrům a hlavně psychice. I kdyby to bylo placebo, tak za těch pár korun to stojí.

Hořčík a vitamin C

Já osobně ráno po propité noci začínám vývarem nebo smaženými vajíčky a hned potom si dám sklenici s rozpuštěným hořčíkem a céčkem. Tohle se mi za roky pití nejvíc osvědčiloa doporučuji to i vám. Pak můžete experimentovat s Chlorellou, Sprite apod.

Co na nevolnost?

Vývar, vitamíny v podobě šumivých nápojů a pak Enterosgel. Enterosgel je taková tuba podobná zubní pastě, ve které se skrývá tuhá hmota. Tu požužlete v ústech, spolknete a během chvilky vám bude lépe. Fakt to funguje. Ještě na škole jsem se s nevolností vypořádával pomocí kefíru a nastrouhané okurky. Můžete to také zkusit.

Alkohol tester

Pokud jste večer pili hodně, tak si řízení druhý den hodně dobře promyslete. Už jsem to na těchto stránkách psal několikrát ale znovu to zmíním. Pakliže máte rádi alkohol a jste řidiči, tak by měl být povinnou výbavou každého z vás také alkohol tester.

Moudří lidé říkají, že alkohol je zhouba lidstva. Já zase říkám, že alkohol je dokonalý pomocník člověk v tomto moderním světě. Je to nejen dobrota ale i prostředek, jak zvládat život. A rumy? Bez nich si ten život už nedovedu snad ani představit. Proč si tedy občas nedobřát skleničku něčeho dobrého? A když to člověk přežene, tak by se měl umět s následky vypořádat. Právě pro ty situace, kdy se to zvrhne, jsem sepsal tento článek. Tak vám snad pomůže. Určitě se podělte do komentářů i s vašimi tipy na to, jak se vypořádat s kocovinou.

Naše hodnocení

Last modified: 6. 10. 2021

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X