Recenze rumu Millonario 10 Aniversario Reserva

Recenze rumu Millonario 10 Aniversario Reserva

Už jsem tu jeden rum téhle značky recenzoval. Ron Millonario Solera 15 Reserva Especial mě okouzlil a získal si mě svou úžasnou chutí. Teď jsem měl možnost v jednom baru ochutnat jeho mladšího brášku, kterým je rum Millonario 10 Aniversario Reserva. Jak na tom je tento mladší a levnější kousek? Stojí za ochutnání? To se dozvíte v této recenzi.

Něco málo o značce

Fabio Rossi začal svůj život v oboru lihovin jako enolog (člověk, který vystudoval vinařství). Po studiích pan Rossi opustil vinařství a založil v Edinburghu společnost Wilson and Morgan, která působí jako nezávislá stáčírna jednosladové skotské whisky. Jeho zájem se obrátil k rumu a v roce 1999 Fabio Rossi založil společnost Rum Nation a o několik let později společnost Ron Millonario.

Ron Millonario 10 Anniversario Reserva, který je předmětem této recenze, se vyrábí stejně jako všechny ostatní rumy Ron Millonario v Haciendě Agicola v Chiclayo, malé enklávě nedaleko moře v severním Peru. Tento rum byl vyroben podle nové receptury a je navržen jako lehčí a svěžejší verze rumu Ron Millonario, ale se stejně bohatou chutí, kterou je značka známá.

Ron Millonario 10 Anniversario Reserva byl namíchán z různých starších rumů, jejichž stáří se pohybuje od 6 do 10 let, a to modifikovaným procesem Solera, kdy v první fázi solery dosáhly rumy stáří 6 let a v poslední fázi dosáhl nejstarší rum ve směsi stáří 10 let.

Ron Millonario 10 Anniversario Reserva se stáčí do lahví v Peru s obsahem alkoholu 40 % objemových.

Láhev rumu

Níže je fotka láhve rumu Ron Millionario. Jak můžete vidět, jedná se o vysokou láhev s dlouhým hrdlem a mírně bublinkovým dlouhým hrdlem. Masivní skleněná zátka je nádhernou korunou celé láhve.

Etiketa je dle mého gusta. Krásný kousek kýče, plná grafiky a designer se na ní asi hodně vyřádil. Mám tento typ etiket rád. Přijde mi, že odpovídají filozofii rumů. Rumy jsou doslova přeplněné chutěmi, někdy až příliš a tak i etikety by měly být plné grafiky. Láhev působí na poličce s rumy oprýskaně a průhledná láhev zvýrazňuje sytý tmavý odstín rumu.

Rum ve sklenici

Po nalití do sklenice nám rum Ron Millonario ukazuje bronzový odstín. Rum je mírně zahuštěný, což prozrazují tlusté nožičky, které se po naklonění a otočení sklenice táhnou po jejím povrchu. První přivonění odhalí poněkud sladký rum s komplexním charakterem s pevnou vůní dubu, karamelu, pomeranče, vanilky, koly a kávy. Tyto vůně se prohlubují, jak rum dýchá, přičemž dub se prolíná s vanilkou a pekařským kořením a dává vánku silný dojem bohatého karamelu podbarveného skořicí a hřebíčkem. Vůní se dále táhne dojem suchých rozinek a pekanových ořechů.

Rum Millonario 10 Aniversario Reserva skladem a navíc dnes 18.5.2024 za akční cenu.

I když je rum o poznání lehčí než dříve recenzovaný Ron Millonario 15, přesto na mě lihovina zapůsobila svým bohatým aroma.

Chuť rumu

Ron Millonario 10 je velmi hladký a mírně kořeněný, při popíjení mě alkohol vůbec nepálí. V chuti se mi mísí karamel, marmeláda, dubové koření a karamel, kterým prochází tóny rozinek. Rum je sladký, nicméně tato sladkost je doplněna dubovým dřevem, které pomáhá rum vyvážit. Cítím také kandované pomeranče, vanilku, karamel, pekařské koření, fíky, datle a rozinky s oříškovou příchutí.

Přesto bych byl v pokušení označit tento destilát spíše za dezertní rum než za pravý rum k popíjení, protože sladkost se mi zdá být příjemnější jako pochoutka po večeři než jako aperitiv. Je však třeba říci, že rum je také bohatý na chutě a velmi lahodný.

Pokud se do sklenice přidá kostka ledu, sladkost se udrží a odhalí se krásná čokoládová chuť, kterou si můžete vychutnat ještě víc.

Při polknutí cítíme tmavý hnědý cukr s dubem, pekařské koření, kakao a kolu, přičemž na jazyku poté odpočívají dlouhotrvající chutě dřevěného koření a teplého karamelu.

Závěr

Pokud nemáte rádi sladké rumy, pak tento nechte být. Pokud vám však nevadí medovější cesta, pak je tento rum pro vás, protože je plný lahodných chutí karamelu, čokolády a kakaa. V kontrastu se sladkostí je tak akorát dubového charakteru a koření. Ideální na večerní popíjení jako pohoštění po večeři!

Naše hodnocení

Last modified: 12. 12. 2022

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X