Recenze rumu Worthy Park Single Estate Reserve

V posledních letech vydávají nezávislé stáčírny poměrně hodně rumů Worthy Park. Většinou se jednalo o lahve Single Barrel, které zrály převážně v evropském klimatu.  Společnost Worthy Park je pak prodávala jako poměrně mladé rumy. Worthy Park Single Estate Reserve je 100 % single estate produkt: rum je destilován, uskladněn ke zrání, blendován a lahvován na jednom místě. Jedná se o zajímavý rum, který jsem měl možnost ochutnat v baru a tak zaujal mě natolik, že jsem se rozhodl o něm sepsat tuto recenzi.

O značce a o rumu Worthy Park Single Estate Reserve

Společnost Worthy Park byla znovu otevřena v roce 2005. Původně byla uzavřena již v šedesátých letech minulého století, a to převážně z politických důvodů. Worthy Park tak teprve nyní začíná mít zásoby zrajícího rumu, se kterým může pracovat a vytvářet pod svým jménem směsi pro komerční spotřebu.

Tento rum (a dvě další limitované edice) byl předveden na londýnském Rumfestu v říjnu 2017. Rum se v současné době prodává za cca 1300 Kč za láhev a má 45 % alkoholu.

Rumy ve směsi zrají v jednou použitých sudech po bourbonu a zrají 6 až 10 let. Na zadní etiketě je uvedeno, že se jedná o „Pure Single Rum“ podle klasifikace Gargano.

Rum Worthy Park Single Estate Reserve je prvním krokem společnosti Worthy Park na trhu prémiových rumů. Jedná se o vysoce konkurenční trh, ale o této značce se v rumových kruzích mluví stále více a skutečně nabízí alternativu k rumům Appleton Estate a Hampden. I na české rumařské scéně se s touto značkou setkávám stále častěji.

Stejně jako ostatní jamajští výrobci rumu nepoužívají Worthy Park „Dunder“ nebo „muck“ jamy, ale usilovně pracují na výrobě vlastních jedinečných kmenů kvasinek, které jim pomáhají při výrobě rumu. Samotný lihovar Worthy Park je moderní a ve srovnání s ostatními jamajskými výrobci poměrně technologicky vyspělý. Stále jsou však ponořeni do výroby tradičního autentického jamajského rumu, takže se nemusíte bát, že byste dostali homogenizovaný produkt podobný tomu od Diageo.

Láhev rumu Worthy Park Single Estate Reserve

Co se týče prezentace, Worthy Park se rozhodl pro láhev ve stylu 3/4 téměř stubby. Použití názvu Worthy Park a označení na etiketě dává jasně najevo, že se jedná o jejich výrobek. Moderní černo-zlatý obrázek zdůrazňuje mlýny a cukrovou třtinu v palírně. Láhev je elegantní a moderní a etiketa je zbavena jakýchkoli pohádek. Jen informace, které ocení zvědavci jako já – co to je, odkud to je a jak to bylo vyrobeno. Vzhled dotváří velmi bytelná syntetická zátka s dřevěnou špičkou.

Láhev se mi líbí a myslím, že upoutá pozornost všech rumových nadšenců i příležitostných konzumentů. Vypadá „prémiově“ a v nabídce na baru rozhodně poněkdu vyčnívá svým designem nad ostatními rumy.

Rum ve sklenici

Ve sklenici má Worthy Park Single Estate Reserve zářivě zlatavou až tmavě hnědou barvu s pěkným žlutooranžovým nádechem.

S obsahem alkoholu 45 % je rum na komerční verzi poměrně „silný“ a začínající rumaře tím může trochu zaskočit. Rum je cítit, aniž byste se museli příliš ponořit do sklenice. Je velmi „typický“ pro vydání Worthy Park a neměl by překvapit nikoho, kdo ochutnal některou z nezávislých lahví nebo vlastní Rum Bar Gold společnosti Worthy Park. Je však mnohem rafinovanější než jejich Rum Bar Overproof.

Vůně rumu

Čokoláda a karamel vytvářejí ve vůni příjemnou sladkost, která je podpořena tóny čaje English Breakfast a nádechem sladové whisky. To dodává rumu tak lehce pikantní nebo více „zrnitý“ nádech.

Worthy Park Single Estate Reserve skladem a navíc dnes 18.5.2024 za akční cenu.

Při dalším přičichnutí se objeví banán a kokos. Vůně připomíná spíše stařený rum Appleton Estate než Hampden, Monymusk nebo Long Pond. Není agresivní ani zbytečně převověná. Je rafinovanější a jemnější než tyto těžší jamajské rumy.

Chuť rumu

První doušek rumu je poměrně kořeněný. Je v něm hodně cítit interakce s bourbonovým sudem. Tóny dubu a vanilky spolu s lehce pálivým zázvorem. Další doušky odhalí více sladších tónů – karamel, mléčná čokoláda a méně pikantní zázvor příjemně sedí vedle vanilky a tónů kokosu a ananasu. Střední chuť je poměrně jemná a umožňuje velmi snadné popíjení.

Tóny čaje, které tak převládají ve vůni, jsou patrné až v závěru. Vracejí se spolu s kořenitým dubem a nádechem citronové kůry. Možná se v nich skrývá i náznak kardamonu. Závěr je dlouhý a velmi příjemný.

Tento rum má o něco více „šťavnatých prvků“ v podobě banánů a tropického ovoce, než nabídnou rumy Appleton Estate. Je o něco méně dubový, což mu dodává trochu více sladkosti. Ve srovnání s Hampdenem, Long Pondem atd. nabízí rafinovanější, uhlazenější jamajský rum. Není však o nic méně aromatický. Je to jen jemnější verze.

Závěr

Rum Worthy Park Single Estate Reserve je do značné míry jamajským rumem, ale skutečně dává vlastní pečeť tomu, čím jamajský rum může být. Je plný chut, a snadno se pije. Věřím, že se bude líbit jak nováčkům v oblasti jamajského rumu, tak „staromilcům“, kteří už mají s jamajskými rumy zkušenosti.

Naše hodnocení

Last modified: 19. 12. 2021

X