Recenze a porovnání rumů Ron Espero

Recenze a porovnání rumů Ron Espero

Život je prý hořký a někdo dodává „bohudíky“. Já teda dodávám: „A doprdele, pojďme si jej osladit“. Proč si život občas nezpříjemnit nějakou tou sladkou tečkou? Poslední recenze jsem se věnoval hlavně méně sladkým a nedoslazovaným rumům, protože jste si o tyto rumy psali a protože když zabrouzdáte na Facebook do rumových skupin, tak tam panuje určitá nevraživot mezi milovníky sladkých rumů a „sušších“ rumů.

Já tuhle nevraživot moc nechápu, protože pak třeba může přijít milovník whisky a ten třeba zase řekne, že veškeré rumy jsou patoky. Osobně nejsem zastáncem žádné ze skupin a rád si dám jak sladký, tak suchý rum. Řeči o tom, že k „suchým“ rumům se musíte propít považuji za nesmysl. Ať si přece každý pije to, co chce. A proto se dneska pověnuji po čase opět nějakým těm sladkostem.

Ron Espero jako symbol oblíbených sladkých rumů?

Značka rumů Ron Espero slaví v Česku velký úspěch právě se svými doslazenými a dochucenými rumy, či elixíry. Už jsem jeden z rumů Ron Espero zde recenzoval a dnes tu pro vás mám takovou malou porovnávačku dalších rumů této značky. Jedná se o poměrně levné rumy a elixíry, takže si je může dopřát opravdu každý a tato recenze by vám měla usnadnit nákup a výběr tohoto sladkého pitiva.

Značka Ron Espero

Nedohledal jsem ověřitelná fakta o původu značky ale jen fakt, že značku vlastní polečnost Albert Michler Distillery Int. Valná většina destilátů této značky má svůj původ v Dominikánské republice ale bere destiláty i z několika málo dalších zemí v okolí. Dominikánské rumy jsou známé svou vysokou kvalitou, takže už jen tento fakt je zajímavým argumentem těm, kteří sladké rumy moc nemusí. Navíc společnost Albert Michler Distillery Int vyrábí/ distribuje i další známé rumy, jako např. Austrian Empire Navy Rum.

Co se týče výroby tolik oblíbených exlixírů značky Ron Espero, tak i zde si můžete být jistí tím, že pro jejich výrobu jsou použity jen ty nejlepší a nejkvalitnější suroviny. Zmínit mohu například pravou pomerančovou šťávu, kokosové mléko nebo kávový extrakt, který se údajně získává z kvalitní arabiky. Dále se pracuje ještě s macerátem z rozinek, který dodává elixíru onu typickou chuť rozinek, kterou mnozí tak milují. Za zmínku stojí i nejrůznější směsi koření a nebo opékaný čerstvý kokos, který se také využívá při výrobě těchto dobrot. Ingredience jsou to skutečně velmi zajímavé.

Ron Espero Extra Anejo XO

Ron Espero Extra Anejo XO se skládá z blendu rumů z Dominikánské republiky. Tyto rumy jsou staré 12 – 18 let a jsou stařeny metodou solera. Další složkou jsou rumy z Barbadosu, Jamajky, Trinidadu a Guyany, které byly stařeny v rozmezí 6 – 12 let. Celý proces míchání probíhá v Costa Rice, což podtrhuje unikátnost tohoto vynikajícího rumu. Jedná se tedy o blend poměrně starých rumů, což činí z tohoto rumu velmi zajímavé pití, které byste měli určitě alespoň ochutnat.

Ron Espero Caribbean Orange

Ron Espero Caribbean Orange je opět blend dominikánských rumů, tentokrát se však jedná o poněkud mladší rumy. Konkrétně jde o rumy stařené na 7 – 12 let metodou solera. Do celé směsi je pak na závěr přidána kůra z pomerančů. Není to však ledajaká kůra, jedná se o chemicky neošetřenou kůru vybraných pomerančů, které vynikají svým výrazným aroma a sladkostí. Tento rum je jako stvořený pro popíjení za letních večerů buď čistý a nebo na ledu s trochou sody nebo tonicu ale hodí se i na zimu, do nejrůznějších horkých nápojů a je z něj skvělý i grog.

Espero Elixir

Milovníci sladkého, zbystřete! Espero Elixir se skládá z dominikánského rumu, který zraje 7 let v sudech z amerického dubu. Tento elixír chutná po rozinkách, kteréé jsou v rumu macerovány jeden měsíc a pak je do rumu přidána i šťávat vylisovaná z těchto rozinek. Tohle je lahůdka, která bude chutnat všem milovníkům elixírů.

Espero Coconut & Rum

Espero Coconut & Rum je až sedmiletý dominikásnký rum, který je stařen metodou solera. Do rumu je pak přidán extrakt z čerstvých a pěkně vyzrálých kokosů. Pokud milujete sladké rumy a zároveň máte rádi kokosové ořechy, tak je tato dobrota jako stvořená právě pro vás. Já bych tento nápoj přirovnal ke známým kokosovým čokoládkám Raffaello.

Espero Coco Caribe

Espero Coco Caribe je opět směs dominikánských rumů zrajících procesem stárnutí solera ale tentokrát jsou rumy o různém stáří a to v rozmezí 4 – 7 let. Rum se pak filtruje pomocí dřevěného uhlí, aby se odbarvil. Následně je blend smíchán s čerstvým kokosovým mlékem. Jedná se o zajímavý elixír s výraznými tóny kokosu.

Espero Balboa

Ron Espero Balboa je pojmenovaný po proslulé ikoně námořnictva a to konkrétně po Vascovi Núñezovi de Balboa. Tento pán byl španělským objevitelem, guvernérem a objevitelem. Ron Espero Reserva Balboa je blend rumů z Dominikánské republiky a z Barbadosu. Mělo by se jednat o blend 5 – 12 letých rumů. Rum zrál v sudech po bourbonu v Karibiku a posléze byl ještě rok stařen ve francouzských dubových sudech po starých nikaragujských rumech. Rum je doslazen cukrem, mělo by se jednat o 16g cukru na litr rumu. V rumu byla macerována pomerančová kůra a rozinky, čímž se dosáhlo jeho exotické chuti.

Espero Coffee & Rum

Espero Coffee & Rum je likér s kávovým macerátem na bázi 7 letého dominikánského rumu. Likér je postaven vlastně na kvalitní nikaragujské kávě z oblasti Matagalpa. Zrna místní kávy pečlivě pražena a poté ručně mleta s lusky vanilky z Dominikánské republiky. Potom je této směsi připraven extrakt metodou cold-brew, kdy je namletá směs louhována v chladu ve vodě, aby se extrahovala hladká, intenzivní chuť kávy a přirozená sladkost, zatímco chybí hořkost, která by se objevila při jiné metodě zpracování teplem.

Barva rumů

Mrkněme se na barvu výše uvedených rumů. Nejtmavší jsou zřejmě rumy Espero Coffee & Rum a Ron Espero Extra Anejo XO, pak Espero Balboa a Elixír, následuje Coconut, Orange a nejsvětlejší je logicky odbarvený Coco Caribe. U Elixíru je samozřejmě tmavá barva způsobena oním výtažkem z rozinek a u Espero Coffee & Rum zase kávou.

Vůně rumů

Hodnotit vůni uvedených rumů je docela těžké. Miluju vůni kokosu a tak mi můj vnitřní hlas napovídá, ať tu chvalořečím navoněný Coconut. Ale vím, že s tím asi u většiny rumařů příliš neuspěju. Krásně voní Ron Espero Extra Anejo XO ale musí se chvíli nechat odstát ve sklenici, abyste se zbavili onoho lihového odéru. Není to nic moc neobvyklého, dělávám to i s jinými rumy a whisky. Cítit potom můžete šťavnaté tropické ovoce a karamel a snad i náznak vanilky. Espero Coffee & Rum voní po silné kávě. Milovníci kávy si tu vůni zamilují. Espero Balboa voní po bylinkovém likéru s vanilkou. Vůně mě příliš neoslovila. Coconut a Coco Caribe jsou si ve výsledku co se týče vůně hodně podobné. Dominuje jim zkrátka kokos. Ale pokud budete vonět pozorněji, tak tam určitý rozdíl je. V Caribe můžete ucítit šťavnaté ovoce s citrusy a v Coconut potom ucítíte tóny sušených banánů a vanilky. Vůně Orange je hodně exotická a sladká. Je to dobrota, ke které budete opakovaně přičichávat a budete si tu vůni užívat. Ucítíte pomeranče a další citrusy spolu s vanilkou. Elixír je hodně ale opravdu hodně sladký s výraznou chutí koření, karamelu, medu, dřeva a vanilky.

Chuť

Tak a jdeme na asi nejtěžší část hodnocení v této porovnávačce a tou je chuť. Každý z rumů/ elixírů je úplně jiný a popravdě je nesmírně těžké je nějak porovnat. Pokud bych měl psát za rumaře, tak vyhraje bezesporu Ron Espero Extra Anejo XO. Je to takový jemný rum s tóny tropického ovoce, který se velmi dobře pije. V základu tohoto rumu můžete ucítit vanilku se sušenými banány. Je to rum, který zvládne i většina žen a zřejmě jim bude snad i chutnat, právě díky oné jemnosti. Pokud bych měl doporučit něco sladšího, tak to budou Coco Caribe a Coconut & Rum, které jsou již hodně sladké a hodně kokosové. Caribe je možná ještě o něco sladší a aromatičtější. A pocitově je i dávka kokosu lehce vyšší. Na mě je to už docela moc a dávám přednost spíš Coconut & Rum, který není tak navoněný a tak moc sladký. Elixír mi moc nesedl. Na mě byla ta chuť až moc navoněná a kořeněná. Nejvíc sladký by měl být Orange ale ten mi paradoxně velmi chutnal. Pomeranč je dost výrazný a díky tomu tento „rum“ vynikne i v nejrůznějších koktejlech. Já jej mám rád v létě, kdy si jej dám k večeru s ledem. Espero Coffee & Rum máme doma spíš do dezertů, než na popíjení. Ale občas jej ukradnu a dám si na dno skleničky jen tak na chuť. Espero Balboa je jemný rum s chutí bylinek, koření a banánů. Mně osobně moc nešmakuje. Co se potom týče obsahu alkoholu, tak všechny rumy a elixíry mají 40 %.

Láhev

Láhve jsou si podobné, resp. jsou prakticky stejné až na různé etikety. Je to taková ta zaoblená klasika, která je běžná i u ostatních rumů. Zátka je vyrobena z takové té napodobeniny korku, se kterou se v poslední době setkávám velmi často. Moc tu napodobeninu nemusím ale zase alespoň nevysychá a neláme se. Jednotlivé láhve od sebe tedy pohodlně rozlišíte podle etiket. Etikety jsou povedené a celkově design hodnotím velmi kladně.

Závěr

Jednotlivé rumy a elixíry jsem prakticky zhodnotil v sekci Chuť, takže nemám moc co na závěr napsat. Ron Espero dělá povedené sladké rumy. Pokud jste milovníci sladkého, tak doporučuji alespoň jeden určitě vyzkoušet. Já si oblíbil Coconut & Rum, který mi chutná a pak také Ron Espero Caribbean Orange. Ale jak píšu, jsou to sladké rumy a nemusí sednout každému. Nicméně za tu cenu se prostě vyplatí je mnimálně vyzkoušet. Vždycky mohou skončit v kuchyni jako dochucovadlo dezertů, cukrovinek apod.

Naše hodnocení

Last modified: 6. 10. 2021

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X