Jaký je Rum Rammstein L.E. 12y a Rum Rammstein 12y?

Jaký je Rum Rammstein L.E. 12y a Rum Rammstein 12y?

Milí a vážení rumomilové, občas si rád poslechnu Rammsteiny. Je to kapela, na které jsem vyrůstal a i když dneska holduju krapet jiné muzice, tak pár jejich songů se mi stále líbí a jsou to takové moje srdcovky. A občas si k té libé hudbě naleju sklenku rumu Rammstein. Jaký tento rum je? Je to ostré pitivo stejně jako tahle kapela a nebo je to spíš čajíček pro holky? Pojďme se tomuto rumu podívat na zoubek.

Přiznám se, že sladké rumy mám rád. To už asi víte, nebo tušíte, z mých předchozích recenzí. Nejsem ale žádný vyhraněný příznivec slaďáren a nepohrdnu ani sušším rumem. Rumů jsem ochutnal cca 70-80 druhů a i přesto si i dnes rád dopřeju něco sladkého. Prostě mě ta chuť na sladké nepřešla. Nicméně miluji i suché rumy, které naskýtají mnohdy velmi nevšední chuťové zážitky. Suché rumy umí velmi překvapit. Ale o suchých rumech někdy později. Konec okecávání, jdeme na Rammsteiny.

Rammstein Rumy

Rammstein Rum 12y (40%) je blend rumů z Jamaiky, Guyany a Trinidadu. Kombinuje rumy destilované klasickou Pot-Still metodou a rumy z destilační kolony. Rammstein Rum zraje v ex-bourbonových sudech 12 let. Nejsem si zcela jistý, zda zraje minimálně 12 let, nebo až 12 let, moc informací ohledně stáří a zrání jednotlivých rumů jsem na internetu nenašel. Stáří rumů je často uváděno u různých značek dost zmatečně – často to bývá schválně, aby se vlastně zakryl fakt, že dané rumy nejsou tak staré. Budu ale věřit, že tady jde o minimálně 12 let staré rumy. Tento rum koupíte celkem bez problémů na českých shopech za cenu kolem 1000 Kč.

Rammstein Rum Laphroaig Whisky Cask Finish Edition je občas udávaný jen jako Rammstein Rum L.E. (limited edition). Jedná se prakticky o stejný rum, avšak s tím rozdílem, že posledních 16 měsíců zraje v sudech po Laphroaig Whisky a je míchán na 46%. To je docela zásadní rozdíl, že? Tento rum už seženete jen těžko. Já jej vydražil na ebay za cenu lehce přes 3000 Kč a to si jsem měl docela štěstí – jinak se prodává kolem 5000 Kč.

Vzhled láhví rumu Rammstein

Oba rumy mají stejnou velikost tuby i tvar lahví. Vzhled balení i etikety na mě působí nevšedně a moc se mi líbí. Jsem sice velkým příznivcem graficky promakaných etiket, ideálně ve stylu Don Papa ale i tahle „čistá grafika“ má svoje kouzlo. Grafika etikety prostě není nijak přeplácaná. Naopak, zaujme vás čistými industriálními linkami s decentními detaily nejen v podobě loga kapely. Vyražené logo kapely najdete i na víčku tuby. Pro fanoušky kapely Rammstein je to nepochybně artefakt, který nesmí chybět v jejich sbírce. Celkově na mě láhev i s etiketou působí už na první pohled tak nějak německy. Obě verze se na první pohled od sebe liší inverzí barev, kdy klasická láhev má label černý s měděným písmem a limitka má nopak měděnou etiketu a čené písmo. Limitka zároveň obsahuje informace o limitované edici, jiném typu zrání a počtu stočených lahví (těch bylo stočeno 1100 kousků). Obě láhve a jejich design se mi líbí. Černá je elegantní a stylová a měděná limitka napovídá o něčem luxusnějším.

Obě láhve rumu Rammstein mají plastový špunt s vlastním Rammstein kolkem a plastovým přebalem. Ta klasická verze má špunt krapet nedořešený. Kolek je totiž nalepený přes plastový přebal špuntu a k tomu současně zakrývá konec rozbalovacího prstýnku. K otevření budete zkrátka potřebovat nůž a ještě při tom přijdete o kousek toho hezkého kolku. Ale to je spíš taková hnidopišská stížnost, než nějaká výrazná vada na kráse téhle jinak povedené láhve. U limitky je to už domyšlené mnohem lépe. Na limitce je totiž kolek až pod plastem a samotný plast se sundavá shora, má perforaci a jde odstranit celkem v pohodě. Možná ještě zmíním, že etikety jsou ve stejném stylu, jako label tuby.

Barva rumů Rammstein

Barva obou rumů Rammstein je téměř totožná. Dokonce by se dalo říct, že na první pohled od sebe tyto rumy prostě nerozeznáte Temně zlatá barva s hnědými odlesky je dokonale čistá a nádherně jasná. Pokud budete rum opravdu detailně zkoumat, tak možná zjistíte, že limitka má o něco světlejší odlesky než klasická verze rumu Rammstein. Nicméně tento nepatrný rozdíl postřehnete až po velmi podrobném zkoumání obou vzorků vedle sebe. Rum po skle stéká celkem ochotně, takže se rozhodně nejedná o žádný hustý sirup. Pokud bych měl rozdíl zkoumat lupou, tak u limitky jsou kapky o něco pomalejší. Ale žádný velký rozdíl to není.

Vůně rumů

Pokud bych měl hodnoti vůni rumů, tak zde nastane bod zlomu, protože ta se u obou rumů zásadně liší. Klasická verze rumu Rammstein má jasnou a dospělou vůni s lehkou sladkostí, působí na mě velmi vyváženě. Ve vůni lze cítit dřevo a ovoce s lehce výraznějšími tóny citrusů

A teď limitka. Ta je pravým opakem vyváženosti klasické verze. Pokud si limitku nalijete do sklenice, tak i několik minut po nalití je vůně limitky velmi silná a intenzivní. Vůně mi přišla první minuty po nalití až nepříjemně štiplavá. Byl jsem tím popravdě lehce zaskočený. Napadlo mě nechat rum chvíli odstát, než jej ochutnám a udělal jsem dobře. Když jej totiž necháte chvíli odstát, budete ve výsledku velmi příjemně překvapeni. Rum velmi zjemní. Ostrá vůně je pryč a zůstává jen jemný nádech dřeva, což je velmi příjemné. Rum to činí unikátním a s máločím jej můžete zaměnit. V rumu je cítit náznak koření a lehce lze cítit i rašelinu, která je u tohoto rumu často zmiňována. Díky tomu osloví tento rum i příznivce whisky.

Chuť rumů Rammstein

Klasická verze vás po vyvážené vůni překvapí poměrně hodně suchým začátkem. Jako první ucítíte příjemnou hořkost, která se po chvíli mění v ovocný střed a to rapidně, řekl bych, že až nečekaně. Je to tak trochu jako překvapení a nečekaný zvrat. Cítit můžete jak dřevo, tak kouř. To vše s tóny ovoce přechází v suchý závěr. Dochuť je dokonalá a dojezd si prostě budete nějakou chvíli pamatovat a hezky si jej užijete. Rum Rammstein jsem považoval při koupi jako tuctovku pro masy ale rozhodně tomu tak není. Ta chuť je hodně složitá a chce to mít už něco málo ochutnáno, abyste ji pochopili a aby vám zkrátka sedla. Určitě to není rum pro úplně začínající rumaře. Pokud jste už ale pár rumů ochutnali a teď byste se chtěli posunout dál a hledáte nějakou specialitku, tak tenhle Rammstein je jasnou volbou.

Limitovaná edice je trochu o něčem jiném. První lok mě trochu uzemnil a pokud bych nevěděl, že piju rum, tak si řeknu, že je to nějaká sakra dobrá whisky. Ta dřevitost je prostě hodně znát. V žádném případě nečekejte rumovou klasiku. Tělo chuti přechází do silné jodové dubovosti, která může někomu připadat až jako mírná trpkost. Opět je ta chuť neopakovatelná a originální. Prostě ji nemáte šanci zaměnit s žádným jiným rumem. Závěr je krásně dlouhý. Chuť kouře a dřevitost budete v ústech cítit ještě několik minut po prvním ochutnání.

Rum Rammstein skladem a navíc dnes 23.2.2024 za akční cenu.

Limitka je opravdu silný zážitek. Jsem zvyklý na silnější rumy, ale tahle limitka se svými 46% má prostě docela grády. Zapomeňte na to, že si tenhle rum vezmete na akci s kamarády. To by akce hodně rychle skončila. Je to rum jako stvořený pro chvíle, kdy máte prostě chuť si sednout a dát si něco echt. Já si k němu dávám kávu a to výběrovou Etiopii připravenou přes Harioo V60. Občas k němu zakousnu i hořkou čokoládu s pomerančem a to je pak slast. Něco jako orgasmus chuťových buněk. Není to rum na každodenní popíjení ale to ani díky cenně není moc možné. Je to rum pro gurmány.

Hodnocení rumů Rammstein

A jak oba rumy hodnotím? Je to pecka. Čekal jsem sladký sirup a dostal jsem gurmánský zážitek. Jak klasika, tak limitka jsou rumy pro zkušenější rumaře a pokud budete mít možnost, tak je ochutnejte alespoň někde v baru. Ale jak píšu – je to specialitka, na kterou musíte mít náladu, chuť a musíte být připraveni na silný zážitek. Tak tedy rumům zdar a já si jdu pustit nějakou pecku od Rammsteinů.

Naše hodnocení

Last modified: 6. 10. 2021

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X