Recenze rumu Botran Rare Blend Guatemalan Oak

Recenze rumu Botran Rare Blend Guatemalan Oak

Když jsem v roce 2015 navštívil Guatemalu, tak mě tato země mimo jiné uchvátila i svými rumy. Tehdy jsem se vlastně poprvé setkal se značkou Botran. Rumy Botran tu stály doslova pár korun a já jsem si tak denně mohl dopřávat tyto povedené destiláty. Ron Botran Rare Blend jsem však ochutnal až u nás v Česku. A jak tento rum chutná? To se dočtete v této rumové recenzi.

O značce Botran

Rodina Botranů je v Guatemale známá především díky produkci cukrové třtiny, ale v roce 1939 se rozhodla vydat na trochu jinou cestu a založila společnost Industria Licorera Quetzalteca. Pět bratrů se shodlo, že nejlepším místem pro zrání rumu v Guatemale je Quetzaltenango.

Od toho dne se podíleli na všech detailech výroby rumu. Ačkoli se proces výroby vyvíjel, vše začalo procesem staření zvaným „Sistema Solera“. Při tomto procesu dochází k propojení mladého a starého rumu, který po léta zraje v sudech z bílého dubu.

Byli v té době první rodinou, která začala vyrábět guatemalský rum, a dodnes vyrábějí jeden z nejlepších rumů na světě. Vysoce kvalitní rumy Solera 1893 a Reserva získaly řadu ocenění po celém světě pro svou komplexnost, hloubku a výraznou chuť.

Kvalita založená na cukrové třtině

Vysoká kvalita rumů je často připisována cukrové třtině, která se zde pěstuje na půdě vulkanického původu. Pokud navštívíte Guatemalu, tak velmi brzy zjistíte, že sopek je tu opravdu požehnaně. I během mé návštěvy tu zrovna jedna sopka vystrašila obyvatele svou aktivitou. Byla to sopka Pacaya, která se nachází kousek od městečka Antigua.

O rumu Botran Rare Blend

Botran Ron Rare Blend Guatemalan Oak se stal roku 2019 jakousi oslavou 80. výročí založení značky. K tomuto výročí vytvořil Maison Botran blend, který spojuje různé ročníky (jde o rumy staré 8 – 25 let) zrající v pěti typech sudů: Bourbon, Portské, Sherry, Guatemalský dub a Bourbon rebrûlé. Tato vzácná směs guatemalského dubu představuje gurmánské aroma vlašských ořechů a vanilky na elegantním dřevitém pozadí. Plný a smyslný rum, harmonický a komplexní s příchutí dřeva a vanilky byl stvořen především pro rumové znalce kvalitnějších rumů. Jedná se o limitovanou edici, kdy bylo vyrobeno pouze 7140 láhví. Tomu odpovídá i krapet vyšší cena.

Botran Ron Rare Blend Guatemalan Oak

Botran Ron Rare Blend Guatemalan Oak je 40% rum, který se vyrábí kontinuální destilací z panenského třtinového sirupu (nikoliv z melasy). Samotná fermentace probíhá dlouhých 120 hodin, což je údajně také jeden z důvodů, proč je tento rum tak ceněn.

Láhev

Přiznám se, že láhev mě příliš nenadchla. Je očividné, že se tvůrci snažili designem láhev odlišit od ostatatních. Měla působit moderně a luxusně ale já jsem zkrátka tradicionalista a líbí se mi spíš taková ta rumová klasika. Celá láhev je vyrobena z černého skla – známe to např. od rumů Dictador, kdy přes sklo není vůbec vidět a vy tak ani nevíte, kolik rumu ještě v láhvic je.

Botran Rare Blend Guatemalan Oak 0,7l 40% skladem a navíc dnes 25.2.2024 za akční cenu.

Láhev je docela nízká a je překvapivě oválná. Překvapivě proto, protože pokud se na ni díváte zepředu, tak působí kulatě. Popisy jsou laděny do modré a stříbrné. Na zadní straně láhve jsou uvedeny informace o rumu. Uzávěr je osazen umělým korkem a je z tmavého dřeva.

Rum ve sklenici

Přiznám se, že mě docela překvapila barva rumu. Ta je totiž docela tmavá, kdybych ji měl k něčemu přirovnat, tak to bude zřejmě mahagon. Pokud se sklenkou lehce zakroužíte, tak rum tvoří na stěně rumové skleničky příjemné nohavice. Ty se postupně mění v kapky, které pomalu stékají dolů.

A teď něcoo vůni. Z té jsem si doslova sedl na zadek. Vůně rumu je prostě nádherná. Je nasládlá a jako první vás upoutají tóny vlašských ořechů a vanilky. Cítit je dále tropické ovoce a dřevo. Je to neskutečně příjemná vůně a uvidíte, že vás bude bavit.

Chuť rumu

Nenechte se zmýlit sladkou vůní, která by vás mohla navnadit na sladší rum. Chuť již tak sladká není. Je poměrně jemná a příjemně hřejivá. Chuti hned od začátku dominuje dřevo a karamel. Po chvíli je cítit i med a také kouřové tóny. Sherry se na rumu také podepsala a je v rumu poměrně výrazná. V chuti rumu je znát i vanilku ale není příliš výrazná.
Závěr je jakoby kávovy až ořechový a není příliš dlouhý. Nicméně je příjemný a člověka docela dobře naladá na další skleničku.

Závěr

Přiznám se, že asi nejsem příliš objektivní. K Botranu mám zrkátka slabost a tuto láhev jsem si zamiloval. Je to velmi zajímavý rum plný úžasných vůní a chutí. Je to rum, který je jako stvořený pro pokročilé rumaře, kteří hledají něco speciálního a něco jiného, než je běžně dostupná klasika. Nebojte se Guatemaly a zkuste tento rumový skvost.

Naše hodnocení

Last modified: 6. 10. 2021

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X