Recenze rumu Dictador 12y Premium Reserve

Recenze rumu Dictador 12y Solera Premium Reserve

Jednoho Dictadora jsem zde již recenzoval. Teď jsem dostal k recenzi další láhev a to konkrétně Dictador 12y Solera Premium Reserve. Už jsem tento rum měl v baru ale tak nějak jsem si nemohl vybavit, jak vlastně chutnal a voněl. Je to už nějaký čas a od té doby jsou navíc bary zavřené a degustuji tak spíš různě s kamarády rumy, které máme doma. Takže jsem byl za tu možnost ochutnat jej znovu velmi rád. Rumů jsou na trhu u nás stovky, možná tisíce a tak jsem vždycky rád za možnost ochutnat další kousek. Navíc se jedná o jeden z TOP rumů podle porovnávačů zboží. A jaký rum je tedy doopravdy? To se dozvíte v této recenzi.

Proč Dictador?

Nejspíš každého zaujme onen název rumů. Proč zrovna Dictator? Protože na úplném začátku stál diktátor ale ne tak úplně opravdový. Jednalo se vlastně o předívku. Tuhle přezdívku si prý španělský výběrčí daní Severo Arango y Ferro vysloužil svou poněkud ráznější povahou a metodami, které používal. Všechno začalo vlastně v roce 1751, kdy Severo Arango y Ferro dorazil do Cartageny de Indias v Kolumbii. Měl tam tehdy kontrolovat obchod mezi Kolumbií a Španělskem. A právě tam tehdy objevil nápoj zvaný rum. A byla to zřejmě láska na první pohled, prorože se prakticky okamžitě rozhodl, že tento alkoholický nápoj začne vyvážet do světa. O téměř dvě století později na jeho dědictví navázal Julio Arrango y Parra a založil Destilería Colombiana. Výsledkem potom byl špičkový kolumbijský rum.

Dictador 12y Solera Premium Reserve je výtečný rum z Kolumbie, konkrétně z města Cartageny. Rum se destiloval ve dvou typech kotlů (měděném alembiku, sestávajícího se ze dvou spojitých nádob a ve válcových kolonách) pro dosažení maximálně dokonalé chuti a vůně. Rum pak byl stařen v dubových sudech po bourbonu a následně pak v sudech po portském. Celková doba staření pak činila 12 let, takže to jistě není žádný nezralý rum bez chuti.

Něco málo o rumu Dictador 12y Solera Premium Reserve v bodech

 • Výrobce / značka: Dictador
 • Země: Kolumbie
 • Země lahvování: Kolumbie
 • Destilerie: Destilerìa Colombiana
 • Způsob destilace: Continuous still
 • Obsah alkoholu %: 40
 • Styl zrání: Tropické
 • Typ: Melasa, Španělský
 • Barva: Mahagonová
 • Styl: Dark
 • Doba zrání: 12 let
 • Zrání / typ sudu: Bourbon, Port Cask
 • Aroma: Vanilka, Káva, Med, Kakao, Karamel
 • Chuť: Kakao, Karamel, Káva, Med, Vanilka, Ořechy

Láhev rumu

Láhev rumu je oproti ostatním značkám netradičně celá černá. Rum lze zakoupit i s krabičkou, na které je popsána výroba. Můžete však narazit často i na variantu bez krabice. Já osobně tuby ani krabice nesbírám, takže by mi bylo ve výsledku jedno, jestli bych k němu krabici měl nebo ne.

Každopádně láhev je zajímavá. Jak už jsem napsal, je celá černí a povrch je luxusně matný. Na první pohled je zpracování opravdu povedené a minimalistické. Na láhvi najdete bílý nápis s označením rumu a pak červený rámeček s uvedením stáří rumu. Ona černá barva láhve působí pěkně i ve vitríně mezi ostatními láhvemi.

Musím ale zmínit dvě nevýhody černého zpracování láhve. Tou první je fakt, že nevíte, kolik v láhvi ještě zbývá rumu. Tou druhou je pak náchylnost láhve na uťapání prsty – pokud například servírujete nějaké mastné občerstvení a chcete současně dolít rum do rumových skleniček, tak na láhvi zanecháze viditelné otisky. To jsou ale jen takové drobnosti, které nemají na chuť rumu žádný vliv a otisky lze pak snadno otřít a do vitríny vrátíte láhev již opět čistou a krásnou.

Zátka je černá a špunt je z korku. Vypadá to, že se jedná o lepší korek, který působí až nesmrtelně. Už jsem to tu několikrát zmiňoval ale zmíním to znovu. Např. u Bumbu rumu se mi u každé láhve po pár týdnech špunt zlomí.

Barva rumu

Barva rumu je nádherná. Rum je tmavší a barvu bych přirovna k barvě jantaru. Pokud máte rumovou skleničku v ruce a zakroužíte s ní proti světlu, tak se můžete pokochat hrou odrazů a odlesků.

Při zakroužení sklenkou si pak všimnete také slz, keré ulpí na stěně skleničky. Ano, napoví to celkem jasně – jedná se o poměrně sladký rum.

Vůně rumu

Tak, a teď se dostáváme k poměrně stěžejní části. Tou je vůně, protože ta vás posadí na zadek. Něco tak úžasného se cítí málokdy. Rum voní po vlašském ořechu. Ale naprosto famózně. Jsem z té vůně totálně paf. Pořád mě to nutí dál a dál přičichávat k rumu. Připomíná mi zmrzlinu Carte D’or s příchutí vlašský ořech. Cítit by měl být i med, vanilka a karamel. Ale u mne převládá vlašský ořech a vanilka se dostavuje až po chvíli. Je to skutečně úžasný zážitek a musím se přiznat, že jsem to vůbec nečekal a mile mě to překvapilo.

Rum Dictador 12y skladem a navíc dnes 22.5.2024 za akční cenu.

Chuť rumu

Pokud se poperete s tou omamnou vůní a odhodláte se k degustaci, tak budete opět velmi mile překvapení. Chuť je od počátku jemná a velmi příjemná. V chuti opět cítítm vlašský ořech, který mě doprovází po celou dobu degustace. Dále můžete cítit vanilku, kakao a nastupuje pozvolna i karamel. Pokud si s rumem pohrajete na patře a chvíli budete zkoumat jeho hlubší chuť, tak se dostaví i tóny dřeva.

Dochuť je příjemně dlouhá. Trvá tak akorát a je hezky vyvážená – vytrácí se pozvolna a člověk tak má čas o rumu přemýšlet a rozjímat nad všemi jeho tóny. Konec se nese už víc ve znamení dřevitosti.

Závěr

Rum Dictador 12y Solera Premium Reserve je rozhodně milým překvapením. Je to rum, který se běžně dá koupit i v supermarketech, takže by člověk nečekal žádný zázrak ale opak je pravdou. Za cenu do 1000 Kč můžete mít opravdu povedený rum se zajímavou chutí a nádherným aroma. Je to rum, který si užijete od první skleničky. Pokud hledáte přechod mezi sladkým rumem k sušším rumům, tak tohle může být skvělá cesta.

Naše hodnocení

Last modified: 6. 10. 2021

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X