Recenze rumu Plantation Xaymaca Special Dry

Rumy Plantation toho mají hodně co nabídnout. Škála jejich lahví je skutečně bohatá a lze říci, že co láhev, to originál. Může se tak velmi snadno stát, že vám jedna láhev chutnat nebude ale jinou si pak neskutečně zamilujete. Existují samozřejmě fanatici, kteří sbírají všechny Plantation rumy a všechny je bezmezně milují ale ruku na srdce, my přece stojíme nohama pevně na zemi a jen tak něco nám nezachutná. A proto je tu další recenze rumu Plantation, tentokrát konkrétně láhve Plantation Xaymaca Special Dry 43%.

S tímto rumem se vypravíme zpátky v čase, do období koloniálních časů, kdy o dobrodružství nebyla nouze. V té době láhev rumu znamenala pro mnohé jediný možný únik ze strastí života. Dnes už se máme asi o něco lépe a rum si můžeme dopřát spíš pro jeho unikátní a zajímavou chuť, než pro opojení z alkoholu. Tahle láhev vás přenese do exotické Jamajky 19. století. Nechá vaši mysl unášet na křídlech tropických vůní a chutí. A ukáže vám Jamajku, jako málokterý průvodce.

Tahle láhev není žádná limitka, která by měla ležet ve vitríně. Není to láhev, kterou byste jen očumovali a báli se ji otevřít. Je to rum, který je založený na ověřené receptuře a nemusíte se bát, že by se jen tak vyprodal. Je to rum na pití a vychutnávání si jeho všech chutí a vůní. Takže směle do něj. Plantation Xaymaca Special Dry 43% se však ani ve vitríně neztratí díky atraktivnímu designu jeho láhve. Ostatně, všechny rumy Plantation mají láhve hodně povedené.

Výroba rumu

A jak tento rum vlastně vznikl? Na jeho počátku nehledejte žádný příběh o prastaré receptuře a hledání nejlepších surovin. Byl to zkrátka jen dobrý kšeft. Výrobce získal na Jamajce podíl ve dvou legendárních palírnách Long Pod a Clarendon, což mu otevřelo dveře k dalším rumům. O zbytek se pak postaral master blender Alexandro Gabriel, který začal s rumy experimentovat a zkusil navrhnout blend, který by mohl vyrábět opakovaně. Cílem bylo získat chutný rum za rozumnou cenu. Obě palírny mají v repertoáru velké množství rozličných typů rumů a tak měl blender z čeho vybírat. A výsledek se zřejmě opravdu povedl.

Rum bez zbytečného cukru navíc

Rum Plantation Xaymaca Special Dry 43% je bez přidaného cukru, což potěší zejména milovníky nedoslazovaných rumů. Chuť rumu tedy není nijak ovlivněna žádným přidaným cukrem. Výrobce používá údajně jen malinké množství karamelu, aby byl rum hezky jednotně barevný. Základem jsou rumy, které v tropickém prostředí zrály v dubových sudech po bourbonu a následně byly ještě stařeny v sudech po francouzkém koňaků.

Délka zrání v tropech se liší podle konkrétních rumů, které zrovna blender použije ale bývá prý 1 – 3 roky. Detaily o staření nejsou známy, výrobce si je nechává pro sebe a mně se nepovedlo najít moc informací ani nikde na Facebooku. Pokud máte někdo víc informací, tak se podělte do komentářů. Budu jen rád.

Nějaké info najdete na etiketě na láhvi ale moc si od toho neslibujte. To ale nevadí, nebuďme hnidopichové a užívejme si hlavně a především chuť tohoto rumu.

Láhev rumu

Láhev a její design se nese na vlně tradice značky Plantation. Láhev působí atraktivně a zajímavě. Je obepletena vlákny z listů cukrové třtiny. Etiketa je graficky hodně povedená a najdete na ní výjevy z tropů, kotel, kolibříka, krokodýla, palmy a plachetnici na moři. Prosě tropy a exotika Jamajky.

Barva a vůně rumu

Barva je zlatavě jantarová a dobarvení karamelem je patrné. Slzy na stěně rumové skleničky hezky drží a tváří se pěkně kompaktně, takže je jasné, že obsah alkoholu je dost výrazný.

Vůně rumu

Pokud si rum nalijete do skleničky a zakroužíte s ní, tak po přičichnutí nejprve ucítíte jemný lihový závan. Ten po chvíli odezní a rum se začne naplno projevovat a předvádět. Ucítíte náznaky kouře a dřeva, v němž rum zrál. Po chvíli je možné ucítit i karamel a jemný náznak vanilky. Po chvíli se už vůně rozvine naplno a při opakovaném ovonění už cítíte sušené banány, tropické ovoce, pomeranč a snad i ananas. Je to hodně zajímavá vůně, která se mění s každým přivoněním.

Jak chutná Plantation Xaymaca Special Dry?

Když jsem rum chutnal poprvé, tak jsem byl poučen z recenzí, že by neměl být rum v žádném případě vychlazený. Měl by mít pokojovou teplotu a měl by se ve skleničce nechat chvíli odstát. On vlastně ale ani jinak pít nejde – musíte jej zkrátka nechat chvíli odstát, abyste se zbavili onoho jemného lihového odéru. Tak jsem tedy učinil a rum jsem si užíval při pokojové teplotě.

Plantation Xaymaca Special Dry skladem a navíc dnes 27.7.2024 za akční cenu.

Chuť je doslova v kontrastu a aroma. Čekali byste šťavnatý kousek pomeranče a dostanete uhlazený kus dřevitosti. V chuti jsou znát i tóny ovoce ale nijak výrazně nepřebíjí onu dřevitost. Rum umí hezky nakopnout a zahřát. Přecijen je to mladý rum, takže lihovost je docela v chuti znát.

Stejně jako vůně, tak i chuť se pozvolna mění a s každou další skleničkou je intenzivnější. Upozorňuji, že tohle je rum, který budete zkoumat a poznávat trochu déle. Určitě to není rum na jednu rychlou degustaci. Dejte si skleničku a za týden další. Bude vám chutnat úplně jinak. Rozvine se mnohem intezivnější chuť a vy už budete zase o krok blíž k tomu, abyste ji lépe pochopili. Je to moc příjemný zážitek.

Závěr

Pokud hledáte rum pro pomalé vychutnávání po malých doušcích, tak je Plantation Xaymaca Special Dry jasnou volbou. Za ty peníze je to neskutečně zajímavý rum. Pokud neholdujete sladkým rumům a dáváte přednost spíše whisky, tak tohle bude možná správná volba pro proniknutí do světa rumů. A pokud to přeženete, tak ráno nezapomeňte použít alkoholtester.

Další recenze rumů Plantation

Naše hodnocení

Last modified: 6. 10. 2021

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X