Recenze rumu Dictador 20

Recenze rumu Dictador 20

Když se mrknete na srovnávač zboží Heureka.cz a vyhledáte si rumy, tak vám Heureka rumy seřadí podle oblíbenosti zákazníků, kteří je nakupují. A někde na první straně mezi těmi nejprodávanějšími najdete i rum Dictador 20. A je to pravda, tento rum je jedním z těch, které jsou hojně zastoupeny i v supermarketech. Přitom nejde o úplně levný rum, jelikož cena tohoto rumu se pohybuje něco pod 1500 Kč.

Rum Dictador 20 a jeho výroba

Čím to je, že je tento rum tolik oblíbený? Čím si získal tolik fanoušků? Rum Dictador 20 je kolumbijský rum, přičemž palírna těchto rumů se nachází na okrajovém cípu Karibiku ve městě Cartagena de Indias City (Karibské pobřeží). Jednou ze zajímavostí je fakt, že rum Dictador 20 se destiluje přímo ze šťávy cukrové třtiny, nikoliv z melasy. To možná překvapí nejednoho fanouška těchto rumů. Vysvětlení je tak trochu vtipné, protože vláda Kolumbie redukuje používání melasy z cukrové třtiny. Tu využívá k výrobě biopaliva a na nějaké výrobce rumů tak trochu kašle. Těm nezbývá nic jiného, než rumy destilovat přímo ze šťávy cukrové třtiny, aby nepřišli do křížku se zákonem. Melasa zkrátka patří do biopaliv.

A jak probíhá ona destilace rumu Dictador 20? Část rumu je destilována pomocí metody „copper alembic“, což je měděný systém destilace podobný kotlíkové metodě. Mnozí mají tento způsob destilace za zastaralý ale jak vidno, tomuto rumu to nijak neuškodilo.

Rum pak stárne v solera systému, který je ale lehce modifikován. Klasický solera systém stárnutí funguje tak, že nejstárší rum se sudem ve spodní části se přelije do lahví a následně se naplní druhým nejstarším rumem hned nad ním. Takto to jde dále a dále, dokud se nedostaneme až k sudu úplně nahoře a ten se pak naplní novou dávkou rumu. Rum se nechá zrát a poté se celý proces opakuje. Dictador Solera Systém je ale lehce modifikovaný. Používá totiž unikátní systém rotace sudů. Místo aby při plnění lahví spodní sudy úplně vypustili, tak je vypustí jen do poloviny. Zbytek sudu vezmou, dají jej na vršek této sudové pyramidy a dopustí prázdnou polovinu novou produkcí rumů.

rum-dictador-20-s-krabici

Rum Dictador 20 skladem a navíc dnes 26.11.2020 za akční cenu.

A v čem tkví trik skvělá chuť rumů Dictador 20? Je to zřejmě postupné snížení síly rumů přidáváním demineralizované vody. Ta se do rumů přidává pozvolna, pěkně kapku po kapce během 28 dní.

Láhev rumu Dictador 20

Popravdě mě láhev tohoto rumu trochu překvapila. Mám rád klasické čiré láhve ideálně s bohatě zdobenou etiketou. Ale rum Dictador 20 je úplně jiný, resp. jeho láhev je jiná. Láhev je celá černá s modrými prvky – modrou etiketou a modrým obalem na zátce. Je to taková designovka, která v mé vitríně docela vyčnívá.

Vůně rumu

Hned jak láhev otevřete, tak vás přivítá ostřejší aroma s tóny medu a snad i květů. Připomíná mi jakoby květový med. To je ono – med z květů ale dost ostrý a cítit je i káva.

Barva rumu

Barva rumu Dictador 20 je tmavě jantarová s odlesky mědi. Při popisování barvy si tak hned člověk vzpomene na fakt, že je tenhle povedený rum destilován na staré měděné aparatuře.

Chuť rumu Dictador 20

A jdeme na degustaci. Přiznejte se, pacholci, že jste přeskočili popis a hned jste začali číst tento odstavec? Já to tak taky dělám, nebojte. Ale pak si stejně poctivě čtu všechno o historii rumu, protože potom ten rum mnohem lépe pochopím. A tak to bylo i s tímto rumem. Jakmile ochutnáte tento rum a přečtete si něco o jeho výrobě, tak hned pochopíte, co je to solera systém stárnutí a co je to modifikace podle Dictadora. Rum na jazyku doslova vzplane a příjemně vás kousne.  V chuti lze rozeznat karamel, třtinový cukr, čokoládu a samozřejmě kávu. Závěr rumu je docela dlouhý a cítit lze opět kávu, cherry a snad i náznak skořice. Rum je příjemně sladký, nikoliv ale přeslazený.

Závěr

Jak víte, mám rád sladší rumy a tento rum mi tedy prostě musel chutnat. Za tu cenu je skvělý a hodnotím jej snad lépe, než Zacapu, která stojí podobně nebo o něco více. Máte-li rádi zajímavé rumy a máte-li náklonnost také k sladším rumům, tak jej určitě ochutnejte.

Last modified: 22. 11. 2020

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *