Recenze rumu Dictador 20

Recenze rumu Dictador 20

Když se mrknete na srovnávač zboží Heureka.cz a vyhledáte si rumy, tak vám Heureka rumy seřadí podle oblíbenosti zákazníků, kteří je nakupují. A někde na první straně mezi těmi nejprodávanějšími najdete i rum Dictador 20. A je to pravda, tento rum je jedním z těch, které jsou hojně zastoupeny i v supermarketech. Přitom nejde o úplně levný rum, jelikož cena tohoto rumu se pohybuje něco pod 1500 Kč.

Rum Dictador 20 a jeho výroba

Čím to je, že je tento rum tolik oblíbený? Čím si získal tolik fanoušků? Rum Dictador 20 je kolumbijský rum, přičemž palírna těchto rumů se nachází na okrajovém cípu Karibiku ve městě Cartagena de Indias City (Karibské pobřeží). Jednou ze zajímavostí je fakt, že rum Dictador 20 se destiluje přímo ze šťávy cukrové třtiny, nikoliv z melasy. To možná překvapí nejednoho fanouška těchto rumů. Vysvětlení je tak trochu vtipné, protože vláda Kolumbie redukuje používání melasy z cukrové třtiny. Tu využívá k výrobě biopaliva a na nějaké výrobce rumů tak trochu kašle. Těm nezbývá nic jiného, než rumy destilovat přímo ze šťávy cukrové třtiny, aby nepřišli do křížku se zákonem. Melasa zkrátka patří do biopaliv.

A jak probíhá ona destilace rumu Dictador 20? Dictador používá kombinaci kolony a kotlíku (70-30%), čímž vzniká medium body rum. Část rumu je destilována pomocí metody „copper alembic“, což je měděný systém destilace podobný kotlíkové metodě. Velkou zajímavostí je fakt, že se dstiluje z Virgin sugar can honey – což je panenský med (zkoncentrovaná štáva z cukrové třtiny).

Rum pak stárne v solera systému, který je ale lehce modifikován. Klasický solera systém stárnutí funguje tak, že nejstárší rum se sudem ve spodní části se přelije do lahví a následně se naplní druhým nejstarším rumem hned nad ním. Takto to jde dále a dále, dokud se nedostaneme až k sudu úplně nahoře a ten se pak naplní novou dávkou rumu. Rum se nechá zrát a poté se celý proces opakuje. Dictador Solera Systém je ale lehce modifikovaný. Používá totiž unikátní systém staření. Dictador staří rumy svojí metodou, kdy doplňuje sudy do plna tím stejným ročníkem. To znamená, že když máte Dictador 20 je v něm pouze 20 letý rum, ani starší ani mladší.

rum-dictador-20-s-krabici

Rum Dictador 20 skladem a navíc dnes 23.2.2024 za akční cenu.

A v čem tkví trik skvělá chuť rumů Dictador 20? Je to zřejmě postupné snížení síly rumů přidáváním demineralizované vody. Ta se do rumů přidává pozvolna, pěkně kapku po kapce během 28 dní.

Láhev rumu Dictador 20

Popravdě mě láhev tohoto rumu trochu překvapila. Mám rád klasické čiré láhve ideálně s bohatě zdobenou etiketou. Ale rum Dictador 20 je úplně jiný, resp. jeho láhev je jiná. Láhev je celá černá s modrými prvky – modrou etiketou a modrým obalem na zátce. Je to taková designovka, která v mé vitríně docela vyčnívá.

Vůně rumu

Hned jak láhev otevřete, tak vás přivítá ostřejší aroma s tóny medu a snad i květů. Připomíná mi jakoby květový med. To je ono – med z květů ale dost ostrý a cítit je i káva.

Barva rumu

Barva rumu Dictador 20 je tmavě jantarová s odlesky mědi. Při popisování barvy si tak hned člověk vzpomene na fakt, že je tenhle povedený rum destilován na staré měděné aparatuře.

Chuť rumu Dictador 20

A jdeme na degustaci. Přiznejte se, pacholci, že jste přeskočili popis a hned jste začali číst tento odstavec? Já to tak taky dělám, nebojte. Ale pak si stejně poctivě čtu všechno o historii rumu, protože potom ten rum mnohem lépe pochopím. A tak to bylo i s tímto rumem. Jakmile ochutnáte tento rum a přečtete si něco o jeho výrobě, tak hned pochopíte, co je to modifikace staření rumu podle Dictadora. Rum na jazyku doslova vzplane a příjemně vás kousne.  V chuti lze rozeznat karamel, třtinový cukr, čokoládu a samozřejmě kávu. Závěr rumu je docela dlouhý a cítit lze opět kávu, cherry a snad i náznak skořice. Rum je příjemně sladký, nikoliv ale přeslazený.

Závěr

Jak víte, mám rád sladší rumy a tento rum mi tedy prostě musel chutnat. Za tu cenu je skvělý a hodnotím jej snad lépe, než Zacapu, která stojí podobně nebo o něco více. Máte-li rádi zajímavé rumy a máte-li náklonnost také k sladším rumům, tak jej určitě ochutnejte. Ještě si dovolím zmínit jednu zajímavost a to fak, že rum strávil 18 let v sudech po Bourbonu a 2 roky finish v sudech po portském. Dále, že Dictador je značka která nedoslazuje a ani neodbarvuje svoje produkty, protože by to bylo proti vyznání jejich masterblendera – Hernan Parra . Jak říká:“Když už se 20 let starám o ten rum, tak je blbost to znehodnotit chvíli před plněním do lahví.“

Naše hodnocení

Last modified: 6. 10. 2021

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X