Recenze rumu Don Papa Port Cask

Vypadá to, že letošní zima patří rumům Don Papa. Minimálně tedy na české rumové scéně. Rumy Don Papa doslova ovládly rumařské skupiny na FB. Čím to? Může za to e-shop Warehouse 1 a jejich limitky za lidové ceny. Začalo to rumem Don Papa Masskara a pokračovalo to rumem Don Papa Port Cask. Ten na e-shopu vydržel asi 10 minut. Nestihli jste jej objednat? Nic si z toho nedělejte, já také ne. Ale stihl to kolega a před pár hodinami mu rum dovezl kurýr. Takže jsem byl pozván okamžitě a bez prodlev k rychlé degustaci a nyní vám tu ještě plný chutí mohu sepsat své dojmy v mini rumové recenzi.

Don Papa Port Cask

Port Cask je limitovaná edice superprémiového rumu připomínající pětisté výročí první plavby kolem světa, epické plavby, která nakonec vedla k vylodění Španělů na Filipínách. Tato nová limitovaná edice se připojuje k rostoucímu portfoliu značky, které zahrnuje původní 7letý rum Don Papa, Don Papa 10, Rare Cask, Sherry Cask, Sevillana Cask a Rye Aged.

Něco málo o rumech Don Papa

Rumy Don Papa se destilují na mystickém a úrodném ostrově Sugarlandia – což je místní název pro Negros – a zrají v jedinečném vulkanickém klimatu obklopujícím úpatí aktivní sopky Mt Kanlaon. Tento intenzivně plný destilát (lahvovaný s obsahem alkoholu 40 %) získal další vrstvu komplexnosti. Nejprve zraje dva roky v sudech po bourbonu a poté je na dalších pět let přenesen do bohatých, rubínově zbarvených portských sudů.

Výsledkem je tmavá, hřejivá, kořeněná tekutina s přetrvávající ovocností a hřejivostí. Jsou to hluboké tóny lékořice, hořké čokolády a cukru, stejně jako leštěného dubu, následované pikantními krvavými pomeranči, zralými červenými bobulemi a jemným nádechem čerstvé vanilky, které dávají tomuto rumu jeho jedinečný chuťový profil. Podle mého názoru byl rum uveden na trh v pravý čas, protože jeho chutě působí jako poklona vánočnímu období.

Skutečným důvodem, proč byl rum Port Cask uveden na trh právě nyní, je však výročí pěti set let od chvíle, kdy byl portugalský objevitel Ferdinand Magellan pověřen španělským králem Karlem I., aby se vydal na výpravu za hledáním Ostrovů koření.

Tato výprava měla navždy změnit směr námořní plavby a dějiny. A právě tento epický příběh spojující starý svět s novým byl pro značku hnacím motorem pro vytvoření superprémiové limitované edice Port Cask.

Láhev rumu

Pokud si stejně jako já rádi prohlížíte etikety na lahvích, určitě vás tato limitovaná edice zaujme. Složitě propracovaný design zobrazuje aspekty náročného tříletého Magellanova objevování a využívá odkazy na různé tvory, kteří se na Sugarlandii vyskytují, a neúctu k hrdinnému Papa Isiovi, který byl inspirací pro název Don Papa na prvním místě.

Já láhve a etikety rumů Don Papa miluji. Moc se mi líbí surrealistické výjevy na etiketám a design láhve tedy nemohu hodnotit nestranně. Působí na mě magicky a neskutečně propracovaně.

Rum ve sklenici

Po nalití rumu do sklenice jsme s kolegou zažili menší šok. Rum je totiž jakoby zakalený. Ale nelekejte se, má to tak být. Prý je to způsobeno zráním v sudech po portském. Barva rumu je krásná a poměrně tmavá. Skvěle ladí s designem celé láhve. Rum zanechává na rumové skleničce dlouhé nohavice, které se táhnou líně dolů. Ano, je to typický rum Don Papa.

Vůně rumu

Vůně rumu je tradičně velmi intenzivní a poměrně pronikavá. Cítit lze dřevo a suché portské a dřevo. Vůně je podmanivá a uvidíte, že vás bude nutit ke skleničce neustále přičichávat.

Chuť rumu

Teď přišlo poměrně velké překvapení. Věděl jsem, že rum není tak sladký jako klasický Don Papa 7y ale že to bude tak velký rozdíl jsem netušil. Pokud znáte rumy Don Papa, tak budete nejspíš čekat lavinu cukru na jazyku ale je to omyl. Rum totiž není vůbec sladký. Dokonce není ani doslazován, resp. jsem se to dočel když jsem hledal podklady pro recenzi a osobně tomu věřím. Je to zkrátka úplně jiný Don Papa, než na který jsme zvyklí.

Don Papa Port Cask skladem a navíc dnes 22.5.2024 za akční cenu.

Rum má ovocnou chuť se znatelným nádechem portského vína. kolega v rumu cítí i čokoládu, já nikoliv. Já naopak cítím pomeranč, který zase necítí kolega. Sto lidí, sto chutí. Shodli jsme se jen na vanilce v závěru.

Závěr

Závěrem mohu říci jediné. Je to naprosté blaho. Úžasný rum, který se zcela vymyká tradičním Don Papa rumům a je vidět, že cílí na rumaře, kteří mají raději sušší rumy. Pokud jste příznivci rumů Don Papa, tak tento rum vřele doporučuji.

Naše hodnocení

Last modified: 8. 12. 2021

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X