Recenze rumu Kirk and Sweeney 18y

„Dobrý den, dal bych si Dominiku, ideálně 18 letou…“ Tak nějak by asi mohly začínat zápisky nějakého zkušeného Casanovy. Já jsem ale obyčejný rumař a tak se tu budu věnovat jen křivkám rumových láhví. Dostal jsem tehdy chuť na rum z Dominikánské republiky a zavítal jsem tedy s kolegou do jednoho brněnského baru. Vybral jsem si tehdy rum Kirk and Sweeney 18y, který jsem do té doby neměl. Věděl jsem jen to, že je to nedoslazovaný rum, který prý stojí za ochutnání. A tak jsem jej chutnal a nyní se tu s vámi podělím o své zkušenosti z degustace tohoto rumu.

Původ názvu Kirk and Sweeney

Možná si říkáte, co to vlastně znamená ono „Kirk and Sweeney“? Kirk and Sweeney byl škuner, který se proslavil během prohibice (tfuj, tfuj… pokřižoval jsem se a kopl jsem panáka, hned jak jsem to slovo napsal) díky tomu, že velmi úspěšně pašoval rumy z karibské oblasti do Spojených států během prvních let Velké Prohibice, která panovala v USA. Postup byl přitom takový, že škuner Kirk and Sweeney zakotvil na tzv. „Rum Line“, což bylo místo těsně na okraji hranice vod, které spadaly pod zákony USA. A na tomto místě pak posádka škuneru přeprodávala rumy menším lodím, které si pěkně vedle škuneru zastavily a nabraly zásoby. Výhodou bylo, že menší lodě byly mnohem rychlejší, než lodě pobřežní stráže a tak měly mnohem větší šanci na úspěch v případné hodničce.

Všechno hezké ale jednou skončí a tak došlo i na tento škuner, který byl roku 1924 dopaden a zajat pobřežní stráží. A aby toho nebylo málo, tak pobřežní stráž škuner zabavila a ten byl přejmenován na „Chase“ a využívala jej US Coast Guard. Strašná to potupa, pro pašeráckou loď. Nicméně, nás může těšit fakt, že do té doby se dařilo škuneru Kirk and Sweeney dělat radost mnoha tisícovkám rumařů po celých USA.

Výroba rumu Kirk and Sweeney 18y

Rum Kirk and Sweeney 18y pochází z Dominikánské republiky, což je ráj všech rumařů a pochází odtud nejedna značka kvalitních rumů. Výroba tohoto rumu začíná klasicky sběrem cukrové třtiny. Zajímavostí je, že cukrová třtina pro tento rum se stále sbírá ručně a vybírá se přitom vždy jen ta nejkvalitnější a nejzdravější rostlina. Třtinová melasa je pak fermentována a destilována s maximální péčí a pod dozorem těch nejzkušenějších. Následně rum zraje v dubových sudech po 18 let – ano, je to tak, tento rum skutečně zraje v sudech 18 let. Už tento fakt činí z rumu Kirk and Sweeney 18y opravdu výjimečné pití.

Jak vypadá láhev

Každá láhev má své číslo, které je ručně napsané na lístečku a ten je připevněn k hrdlu. Hrdlo je omotané provázkem. Láhev působí luxusně a má soudkový tvar, který se směrem ke dnu zužuje a je vyrobena z masivního skla. V baru jsem ji potěžkával a působila propracovaně a dobře se držela. Přiznám se, že mám docela nutkání udělat objednávku na tento rum jen kvůli té láhvi. Do vitríny to bude hodně povedený kousek. Osobně preferuji láhve, které jsou bohatě zdobené a graficky propracované. Tahle mě ale nopak okouzlila svým čistým a luxusním vzhledem. Je to prostě zase něco jiného. I v baru na poličce mezi těmi ostatními rumy tak nějak vyčnívá a dává všem najevo, že to není jen tak ledajaký rum. Přitom cena tohoto rumu na e-shopech není zas až tak vysoká a pořídit se dá za cenu do 1500 Kč.

Vůně rumu

Vůně je to první, co vás zaujme. Rum Kirk and Sweeney 18y voní perfektně. Je to nádherná sladší vůně, která s sebou nese vanilku, ovoce a snad i lehký náznak sherry. Dřevo moc necítím, což mi vůbec nevadí. Není to však v žádném případě žádný uměle navoněný rum, který by čpěl až za roh. Tahle vůně je zkrátka taková jemná a moc příjemná. Uvidíte, že až si nalijete první skleničku, tak ji budete pár minut očichávat a budete si to prostě užívat. Tahle jemná vůně je ale docela ošemetná, nenechte se ošálit – rum je ve skutečnosti poměrně silný.

Kirk and Sweeney 18y skladem a navíc dnes 23.2.2024 za akční cenu.

Chuť rumu

A jdeme do finále. Nadechuji se té opojné vůně, zvedám skleničku k ústům a dostávám se do chuťového rauše. Je to fakt dobrej rum. To je první, co vás napadne. Tenhle rum se prostě povedl. V chuti cítíte vanilku a tropické ovoce. Je v ní zřetelně znát i dřevité tóny. A rum docela „píše“, na to že má „jen“ 40%. Je to příjemný pocit. Dochuť se nese v tónech sherry/rozinek a je dlouhá tak akorát, aby vás přiměla k dalšímu ochutnání. Rum není doslazován a tak není nijak přehnaně sladký. Nicméně sladší je, není to úplně suchý rum. Chuť je krásně vyvážená. Ještě jednou musím napsat – je to fakt dobrej rum.

Závěr

Ve chvíli, kdy dopisuji tuto recenzi, tak už mám jasno. Tento rum jsem přidal na nákupní seznam a příští týden už bude ve vitríně jedna láhev rumu Kirk and Sweeney 18y i u mně doma. Tenhle rum mě tak nějak dostal. Ta chuť je zkrátka skvělá a navíc za tu cenu není důvod, proč se nad koupí rozmýšlet. Pokud chce vyzkoušet dobrý nedoslazovaný rum, tak je tento rum skvělou šancí, jak ochutnat něco „jiného“ a jak mít za rozumné peníze kvalitní rum.

Naše hodnocení

Last modified: 6. 10. 2021

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X