Deadhead rum a jeho recenze

Deadhead rum a jeho recenze

Tak jsem neodolal a pořídil jsem si tuhle mrtvou hlavu taky. Pokud zabrouzdáte na sociální sítě do rumařských skupin, tak je rum Deadhead rum 6 y.o. 40% mezi začínajícími rumaři poměrně oblíbený ale nechybí ani ve sbírkách již zkušenějšíchpijanů. Ta prapodivná láhev zkrátka láká ke koupi. Hodně fanoušků tohoto rumu se chlubí fotkou prazvláštní láhve ve své vitríně a jsou na ni často velmi hrdí. Jak ale Deadhead rum chutná, je to kvalitní rum hodný koupě, který může konkurovat oblíbeným rumům za podobnou cenu jako třeba Zacapa nebo Diplomatico?

Láhev jako marketing

Láhev je to první, co vás u tohoto rumu zaujme a co bude velmi často důvodem ke koupi. Značka se za to vůbec nestydí a svůj marketing staví právě na oné bizarní láhvi. Ale jaký je vlastně důvod takové láhve? Proč vypadá, jako nějaká podivná vyschlá a smrsklá hlava sešitá špagáty? Původ této láhve nehledejte v žádném béčkovém hororu. Láhev je navržena tak, aby vypadala jako Tsantsa.

Tsantsa a její historie

A co že to ta Tsantsa vlastně je? Žil byl v Amazonii jeden indiánský kmen, který se jmenoval Jívaro (Chívarové – česky). A indiáni tohoto kmene měli takový zvláštní koníček. A to ten, že když se v bitvě poprali s nějakým jiným kmenem a ten kmen prohrál, tak těm poraženým protivníkům uřízli hlavy a ty hlavy pak vycpali a vysušili. A výsledkem byl slušivý módní doplněk jménem Tsantsa.

Tsantsa je poměrně malinká a tak logicky neobsahuje lebku. Ta by se do ní nevlezla. Indiáni z lebky stáhly kůži a lebku pak hodili do řeky jako dárek anakondě, kterou považovali za zlého démona. Moc nechápu, jestli si tou lebkou v řece chtěli anakondu udobřit a nebo ještě víc nasrat ale určitě věděli, co dělají. Staženou kůži ti šikulové zmenšili vařením, sušením a oškrábáním masa a tuku. Pak ji zformovali pomocí písku a kamínků do tvaru hlavy a vzadu ji sešili. Výsledkem byl dekorativní doplněk, za který by se nemusel stydět ani Guess.

Tsantsa jako zdroj síly

Možná se ptáte, proč to ti vtipálkové dělali? Tsantsa byla pro indiány zdrojem síly potřebné k přežití. Jívarové totiž věřili, že duše mrtvých příslušníků kmene žijí dál. Věřili, že duše odcházejí do pralesa a berou na sebe podobu různých zvířat, dokud znovu nevstoupí do někoho z lidí. Měli za to, že duše vstoupí do dospívajících mladíků, kteří se podrobí rituálu, během něhož se jim duše zjeví. Tato duše byla uvězněna v Tsantse a svého nositele chránila před nemocemi a před smrtí. Její síla ale časem slábla. Jívarové byli filutové a neztratili hlavu. Zjistili, že sílu obnoví tak, že si zkrátka upižlou další hlavu. A tak se z nich stali sběratelé vycpaných hlaviček.

Tsantsa v muzeu – tohle fakt nechcete nosit pověšené na krku

Historie láhve rumu Deadhead

Láhev, která vypadá jako trofej obávaných amazonských indiánů, pochází z Veracruz v Mexiku. Značku Deadhead má na svědomí Kim Brandi. Kim je ve světě alkoholu poměrně známá. Spojit si ji můžete určitě s produkty jako je KAH Tequila bottle a nebo Apocalypto Tequila. A pokud si ji s ničím nespojíte, tak si ji vygooglete, je to zajímavá postavička z alkoholového světa.

Výroba rumu Deadhead

Rum Deadhead je 2x destilovaný a vyrábí se ze směsi kvalitní třtinové šťávy a melasy. Zajímavostí je fakt, že se při výrobě tohoto rumu používá voda z 300 metrů hluboké studny. Tato studna se nachází prý přímo pod palírnou. Údajně stojí právě ona voda za vyjímečnou chutí tohoto rumu. Výrobce tvrdí, že skvělá voda a výběr třtiny jsou základem jejich kvalitního rumu. Rum Deadhead zraje v sudech po sherry celkem 6 let. Sudy jsou dubové, což už je mezi rumy taková klasika a sázka na jistotu.

Ve sbírce se Deadhead rum určitě neztratí

Láhev rumu

O historii vzniku láhve jsem tu už psal dost. Ale pojďme se spolu podívat na design láhve. Láhev je navržena tak, aby připomínala Tsantsu. Oči i ústa indiána jsou skutečně svázané špagátem. Hrdlo pak tvoří jakože vlasy vytažené nahoru. Láhev je to skutečně zajímavá, řekl bych, že až kýčovitá a ve sbírce prostě musí upoutat každého.

Deadhead rum 6 y.o. 40% skladem a navíc dnes 10.10.2024 za akční cenu.

Vůně rumu

Jakmile láhev otevřete a do rumové skleničky si nalijete tento rum, tak ucítíte mandle, kávu a čokoládu. A to poměrně výrazně. Když ke skleničce přičichnete blíž a začnete vůni zkoumat podrobněji, tak se začnou vynořovat ještě tóny anýzu, hřebíčku a lehce i karamelu. Je to opravdu zajímavá vůně, která vás nutí rum dál a dál zkoumat.

Barva rumu

Barva rumu je jantarová a líbivá. Těžko říct, jestli je rum dobarvován ale řekl bych, že ne. Barva nepůsobí nijak nepřirozeně.

Chuť rumu

A jde se ochutnávat. Chuť rumu vás asi lehce zaskočí. Teda mě zaskočila velmi. Chuť je taková zvláštně pikantní a mandlová. Cítit lze hřebíček a nějaké další koření a citrusy. Dochuť je pak jakoby hořce-mandlová a mandle v ústech cítíte ještě dlouho. Čekal jsem podle popisu spíš čokoládu a kávu.

Závěr

Rum má zajímavou mandlovou chuť a připomínal mi mandlový likér. Rum seženete v Česku za cenu do 1500 Kč, já jej konkrétně kupovat za nějakých 1200 Kč. Takže nejde o úplně levný rum. Kupoval jsem jej, protože mě samozřejmě nalákala láhev ale také recenze, které mluvily o chuti čokolády. Jak píšu, tu v něm ale moc necítím, naopak cítím spíš mandle. Do sbírky to bude skvělý přírůstek ale na běžné popíjení zůstanu u ověřené klasiky – teď třeba v zimě holduju Bumbu rumu.

Naše hodnocení

Last modified: 6. 10. 2021

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X