Recenze Santos Dumont Rum XO

Recenze Santos Dumont Rum XO

Cesty rumové jsou nevyzpytatelné a já si cestu k rumu Santos Dumont XO našel úplně náhodou. Nebo vlastně tenhle rum si našel mě. To jsem takhle jednou navštívil oblíbený bar s kamarády a barman během řeči řekl, že teď dostali novou láhev rumu Santos Dumont XO a jestli jej nechci zkusit? Prý je to „dobrůtka“. A tak jsem ten rum vyzkoušel a teď se tu s vámi podělím o své dojmy.

Santos Dumont Rum XO jsem do té doby neznal, resp. jsem jej ještě neměl. Na FB jsem čas od času zaznamenal jen zmínku, že si jej někdo koupil a že je to skvělý rum ale nějak jsem tomu příliš nevěnoval pozornost. Lidé je často přirovnávali k rumům nako Pyrat nebo A.H.Riise a tvrdili, že úžasně voní.

Historie rumu Santos Dumont XO

Tentokrát jsem neměl o rumu dopředu nic nastudováno a degustace proběhla úplně opačně – nejdřív jsem ochutnával a pak až jsem doma googlil, co že jsem to vlastně v tom baru měl? Když si zadáte do googlu hledat pojem Santos Dumont, tak vám vyjedou články o jednom brazilském leteckém konstruktérovi. A není to žádná chyba. Alberto Santos-Dumont byl a je legendou. Na svědomí má první řiditelnou vzducholoď na světě. Už to samo o sobě by mohlo stačit na to, aby se zapsal do historie letectví. Ale tento kabrňák neměl dost a provedl také první ověřený let letounu těžšího než vzduch v Evropě. Alberto Santos-Dumont se narodil v Brazílii ale spoustu času trávil v Evropě, konkrétně ve Francii. Je po něm pojmenován měsíční kráter Santos-Dumont, letiště Aeroporto Santos Dumont v Rio de Janeiru a ttaké tento zajímavý rum. Tyto informace jsem nevěděl a zjistil jsem si je až potom, co jsem v sobě měl pár skleniček této dobroty.

Původ rumu

Pojďme se podívat na původ rumu Santos Dumont XO. Tento kvalitní brazilský rum je stařený zhruba 15 let v sudech po portském víně, bourbonu a Pedro Ximénez. Znáte Pedro Ximénez? Já ne, tak jsem googlil dál a zjistil jsem, že je to odrůda španělškého vína. Vyrábí se z něj především sladké sherry. Tato skutečnost má velký vliv na výslednou vůni a chuť tohoto rumu.

Láhev

Láhev rumu Santos Dumont XO vás zaujme hned na první pohled svým luxusní designem. Vypadá neuvěřitelně elegantně a navozuje skutečně dojem „luxusu“. Láhev je hranatá, což je i praktické, protože ve sbírce samozřejmě sekládáte vedle sebe více hranatých láhví, nežli kulatých. Láhev je vyrobena z čirého skla a opravdu masivním uzávěrem s korkem. Na láhvi je zobrazen Alberto Santos-Dumont a vše je doplněné nápisy i víčkem ve zlaté barvě. Zajímavý je také štítek bílé barvy s popisem a číslováním lahve. Když jsem si rum hledal, tak jsem narazil na variantu „elixír“, která k této láhvi také desgonově ladí. Láhev se prodává v krabici, kterou jsem však neměl možnost viděl – pouze online. Krabice je tmavá se zlatými nápisy.

Vůně rumu

Jakmile láhev otevřete, tak ucítíte nádhernou vůni. Já ji cítil i v baru, kde je rušivých elemtnů až až. Vůně je sladce medová se stopami ovoce. Ovocné tóny mi připomínaly tropy. Vůně je to skutečně nádherná a uvidíte, že vás bude nutit přičichávat ke skleničce stále víc a víc. I během popíjení se přistihnete, že si nevědomky ke sklenici přičicháváte.

Barva rumu

Barva je krásně jantarová, přirovnal bych ji k barvě květového medu. Pokud s rumovou skleničkou zakroužíte, tak rum zanechá na stěnách hezké sladké mapy. Barva se ve světle krásně zlatě třpytí a je radost si se sklenkou hrát. Navíc při kroužení skleničkou se po okolí line ta nádherná vůně. Tohle dělávám třeba s Bumbu rumem, který provoní okolí svý, banánovým aromatem.

Chuť rumu

Nedočkavci, že jste přeskočili rovnou na tuto část? No dobře, jdeme degustovat. Santos Dumont Rum XO 0,7l 40% má velmi příjemně jemnou chuť s nádechem šťavnatého tropického ovoce, banánů a snad i kokosu. Pokud bych jej měl k něčemu přirovnat, tak to budou bezesporu rumy A. H. Riise. Kdybyste mě vzali na slepou degustaci a nalili mi rum Santos Dumont XO, tak bych jej tipoval právě na A.H. Riise. Rum je příjemně sladký, není však přeslazený a mně osobně velmi chutná. Dochuť rumu je karamelová a lehce dřevitá. Nicméně dřevo lze cítit jen pokud se na něj opravdu hodně soustředíte. Ta sladká chuť vás může poněkud zmást, protože člověk lehce zapomene na to, že pije 40% rum. Takže pozor na to a nenechte se příliš unést.

Santos Dumont Rum XO 0,7l 40% skladem a navíc dnes 22.5.2024 za akční cenu.

Závěr

Rum Santos Dumont XO mi velmi zachutnal a nemám mu prakticky co vytknout. Je to rum, který koupíte za cenu do 1500 Kč. Je to takové příjemné pohlazení a ta vůně rumu je zkrátka dokonalá. Tenhle rum mi prostě skutečně sedl a hodně zachutnal. Nevím, čím to je ale poslední dobou mám prostě na kvalitní a dobré rumy štěstí.

Naše hodnocení

Last modified: 6. 10. 2021

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X