Panamský rum Heffron a jeho recenze

Tak je to tady. Jednou to přijít muselo. Rum Heffron je jedním z nejprodávanějších „rumů“ v Česku hned vedle rumu Božkov Republica. Jsou to dva „české“ levné rumy, které koupíte úplně v každém obchodě. A navíc jsou to rumy, které jsou skutečně třtinové, takže jsou jakousi branou do světa rumů. Mnoho rumařů tyto rumy hejtí a při zmínce o nich se tito rumaři třikrát pokřižují a kopnou do sebe panáka Foursquare Détente a pak si odplivnou. Proč je to tak kontroverzní rum? Pojďme se mu podívat na zoubek.

Panamský rum Leginorář. Tedy, vlastně… Heffron!

Původní název rumu byl rum Legionář. Rum byl takto pojmenován na počest československým legiím. Možná si říkáte, co mají legionáři společného s rumem? Tak vězte, že československé legie v Rusku podnikly po skončení války nedobrovolnou cestu kolem světa. Z přístavu Vladivostok se velká část legionářů vydala přes Tichý oceán do Ameriky, poté jejich cesty vedly nejčastěji vlakem z Vancouveru či San Francisca na východní pobřeží nebo lodí přes Panamský průplav. Proto se tento rum odkazuje právě na legionáře. Nicméně nastal problém, protože Legionář je i jméno piva pivovaru Kolčavka. To zřejmě tvůrci tohoto rumu nevěděli a tak museli po pár měsících prodeje změnit jméno na Heffron. A proč Heffron? Jménem Heffron byla pojmenována poslední loď, která vezla československé legie přes Panamu až do Evropy. A tak vznikl panamský rum Heffron. Přiznám se, že mě docela mrzí, že nemám ve sbírce první láhev s označením Legionář. Ale člověk nemůže mít všechno.

Výroba rumu Heffron

Na stránkách rumu Heffron je poměrně jasně popsána výroba rumu a také jeho původ. Kořeny rumu Heffron sahají do panamské destilerie v Las Cabras de Pesé. Na webu je zmíněno jméno duchovního otce, kterým je master blender Francisco Fernández, přezdívaný „Don Pancho“. Ten má s výrobou rumů údajně více než 50 letou zkušenost. Svoji kariéru potom prý započal na Kubě v 60. letech. Tam se jako ředitel nápojového průmyslu podílel na zlepšeních, která jsou dnes užívána jako standardní. Od 90. let žije Don Pancho v Panamě, kde se podílí na výrobě rumů.

Rumy se tedy destilují v Panamě z melasy z cukrové třtiny a z Panamy jsou pak dováženy do Česka, konkrétně do Palírny u Zeleného stromu v Prostějově. Tam jsou pak rumy stařeny 5 let v sudech z amerického bílého dubu. Zajímavostí je, že z Panamy rum dováží přímo v dubových sudech v sudové síle 74 % alkoholu. Výslednou sílu 38 % získává rum až při stáčení. Rum není míchán z různě starých blendů, jde prý o skutečně 5 letý rum. Podle zákona je „Minimální obsah alkoholu v rumu je 37,5 % objemových“, takže se svými 38 % tento požadavek Heffron hezky splňuje a je to tedy pravý rum.

Heffron rum 5 y.o. 38 % 0,5 l

Varianta Heffron rum 5 y.o. 38 % 0,5 l je asi nejčastěji prodávaná. Ještě jej lze koupit ve variantě 0,7 l. Nejčastěji koupíte rum Heffron v akci za cenu kolem 250 Kč právě v balení 0,5 l. Za tuto cenu se zřejmě nejvíc vyplatí jej vzít. Jak jsem psal už výše, je to jeden z nejprodávanějších rumů v supermarketech a právě tam jej zřejmě zakoupíte. Nějakou dobu jej ani nebylo možné objednat online a k dostání byl jen v kamenných prodejnách. To se naštěstí změnilo a objednat jej už můžete i z e-shopů. Já jej objednal spolu s dalšími rumy zde.

Panamský rum Heffron skladem a navíc dnes 16.4.2024 za akční cenu.

Láhev

Samotná láhev může být jedním z důvodů, proč si rum Heffron pořídit. Mně se zkrátka líbí a je skvělé, že i levné rumy se prodávají s desginově zajímavou láhví, která rozhodně zaujme. Láhev má klasický kulatý tvar a je oblepena etiketou. Na té je na čele název rumu Heffron a pak příběh legionářů. Ten je popsán i na zadní straně. Láhev nemá korkový uzávěr ale takové to klasické šroubovací víčko.

Vůně rumu Heffron

Panama Heffron rum by měl vonět po vanilce s tóny dřevitosti. Já po otevření spíš cítil cukr a kamaramel. A taky líh. Doporučuji rum nalít do skleničky a nechat jej chvíli odstát. Zbavíte se tak oné štiplavosti a víc se rozvine vanilkové sladké aroma.

Barva rumu

Barva rumu je hodně tmavá, což samozřejmě neodpovídá době staření. Je to dáno tím, že rum je dobarven karamelem. To je uvedeno i na etiketě rumu a také na webu rumu. Pokud skleničkou zakroužíte, tak se objeví na rumové skleničce nohavice, které vám napoví, že je rum silně doslazován.

Chuť rumu Heffron

Tak a jde se degustovat. Co by to bylo za recenzi rumu, bez ochutnávky? Přátelé, zejména vy zkušenější, teď se přepínám do režimu člověka rumem nepolíbeného. Vžijte se do té situace, že je to váš první třtinový rum. Doporučuji rum nechat před ochutnávkou opravdu chvíli odstát. Poprvé jsem to neudělal a překvapila mě nepříjemně hořko sladká štiplavá chuť. Té se zbavíte, když skleničku s rumem necháte 10 minut jen tak stát. Pak už v rumu ucítite i onu vanilku s náznakem dřevitosti. Rum je sladký a to hodně. Je doslazován třtinovým cukrem a je to velmi znát. Dochuť je dřevitá a sladká. A poměrně dlouhá.

Závěr

Když někdo na Facebooku v rumových skupinách zveřejní fotku Heffronu, tak je celkem rychle zavalen posměšnými smajlíky a poznámkami typu „lepidlo“ apod. Proto by člověk čekal, že Heffron je nepitelný patok. Ale není tomu tak. Přátelé, vemte si, že je to třtinovým rum v ceně do 300 Kč prodávaný českou firmou. Ještě jednou pro ty, kteří mají nějaké to promile v krvi nebo jsou méně bystří: je to třtinový rum v ceně do 300 Kč od české firmy. Už jen proto by neměl chybět v žádné sbírce. Nemůžete tento rum srovnávat s tím, co jinak pijete – tedy s rumy v ceně okolo 1000 – 2000 Kč, to je zrátka nesmysl. Ale za cenu do 300 Kč to je pro začátečníka podle mě dobrý vstup do světa rumů.

Chodím hodně s kamarády na čundry a potkáváme spoustu trampů. A ti buď pijí klasicky slivovici, nebo tento Heffron (a nebo Republicu). A jsou pyšní na to, že pijí „český“ rum. Tohle je cílovka této značky. Hefrron by se mohl stát lepší alternativou k Tuzemáku s poměrně malým rozdílem v ceně. Najednou si tak můžete dopřát vaječňák s pravým třtinovým rumem, punč s třtinovým rumem a višně si naložíte také do pravého rumu. A ještě při tom podpoříte českou firmu.

Proč si pořídit rum Heffron?

  • pokud kupujete svůj první rum a jediné, co jste předtím pili byl nerum Tuzemák
  • chcete podpořit českou firmu
  • chcete obdarovat babičku a tak nějak tajně doufáte, že ona vás pak obdaruje vaječňákem
  • chcete rum do kuchyně
  • chcete koupit dárek sousedovi
Naše hodnocení

Last modified: 6. 10. 2021

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X