Recenze rumu Plantation Grande Réserve

Dnes se podíváme na dno láhve jednoho levného rumu. Říkal jsem si, že sem zařadím recenzi rumu Plantation Grande Réserve, protože je to jednak levný rum, který se dá koupit za cenu lehce přesahující 500 Kč a druhak je to rum, který je nabízený ve velké většině barů a restaurací. Seženete jej opravdu ve valné většině podniků a tak není problém jej ochutnat. Ale pokud nechcete chutnat naslepo, tak právě pro vás je tu recenze rumu Plantation Grande Reserve Barbados. Takže, milí rumaři, pohodlně se posaďte, nalijte si skleničku svého oblíbeného rumu a nechte se inspirovat touto recenzí.

Rum Plantation Grande Réserve

Rum Plantation Grande Réserve má svou domovinu na Barbadosu. Barbados je kolébkou nejednoho kvalitního rumu a je to země rumařům doslova zaslíbená. Zajímavostí je, že se jedná o blend minimálně tříletých a starších rumů. Proč zajímavostí? Protože jeho předchůdce rum Plantation Grande Reserve měl na láhvi uvedeno, že jde o pětiletý rum. U tohoto rumu už toto označení chybí a jde tedy vyloženě o blend různě starých rumů. Po zrání v Karibiku a dalších 1-2 letech dozrávání v Cognacu chytne tento rum příjemnou lehkost a jemnost. Zároveň tento rum oplývá chutí po vanilce, karamelu, kokosu a dalším tropickém ovoci. Podle výrobce se jedná o osvěžující rum, který je oblíbený jak pro jeho úžasný poměr ceny a kvality, tak pro možnost vychutnat si jej jen tak čistý a nebo v lepších koktejlech. Tomuto reklamnímu sdělení se zkrátka nedá odolat a tak je potřeba tento rum minimálně ochutnat v baru. Za tu cenu je to prostě jasná volba.

Dvojité staření

Plantation rumy jsou oblíbené po celém světě. Jsou to cenově dostupné rumy, které jsou zároveň i velmi dobré a sednout téměř všem rumařům. Celá značka Plantation je proslavená také svou průkopnickou metodou dvojitého staření. Tato metoda je typická pro produkci společnosti Maison Ferrand. Její rumoví ambasadoři pravidelně cestují po světě, zejména pak po destinacích známých kvalitními rumy a pečlivě testují a selektují vybrané šarže tamních výrobců. Tomu říkám dream job.

Rumy několik let zrají v sudech po bourbonu. Nejčastěji se jedná o dřevěné sudy z amerického dubu. V těchto sudech zrají v karibských destinacích, ze kterých jsou potom transportovány do srdce regionu Cognac, kde pod pečlivým dohledem zkušených specialistů dozrávají v sudech z limuzínského dubu po nejlepších cognacích. Díky tomu mají rumy Plantation tak unikátní a originální chuť a často vyhrávají nejrůznější soutěže po celém světě. Mě osobně baví také fakt, že Plantation nabízí mnoho rumů a vybrat si tak může skutečně každý – ať už příznivce sladkých rumů s aditivy, tak milovník méně sladkých rumů.

Plantation Grande Réserve skladem a navíc dnes 22.5.2024 za akční cenu.

Láhev rumu

Láhev je typická, resp. typická pro rumy Plantation. Tvar je klasický pro většinu rumů, prostě je to kulatá láhev, připomínající láhev od vína. Láhev je omotána vláknem z cukrové třtiny – už jsem to tu psal v minulé recenzi ale mně to skutečně přijde spíš jako lýko. Láhev působí atraktivně a zajímavě. Určitě bude ozdobou každé vitríny. Já osobně mám problém prázdné láhve od rumů Plantation vyhodit. Zkrátka se mi líbí a vždycky si vymýšlím důvod, proč si je nechat.

Aroma rumu

Vůně je poměrně měkká, cítit lze sladké tropické ovoce, ananas, kokos, lehce dřevo a vanilka je cítit také jen lehce. To mě překvapilo, protože recenze hovořily o tom, že tento rum vanilkou silně voní. Ale samozřejmě hodně záleží na tom, jak vanilku dotyčný vnímám. Já tam prostě tu vanilku cítím jen pokud se hodně ale opravdu hodně soustředím. Připomíná mi to vůní spíš pralinky.

Chuť rumu

A jdeme na to. Jak rum Plantation Grande Réserve chutná? Rum je poměrně sladký. Nedohledal jsem, zda-li je doslazován ale řekl bych, že nějaký ten cukr navíc tam bude. Je ale příjemně sladký – tedy pokud máte rádi sladší rumy. V chuti lze rozeznat kakao, muškátový oříšek a výrazně dominují pralinky. Dokonce bych mohl napsat, že mi připomíná náš tuzemák ale to bych samozřejmě rumu Plantation dost křivdil. Ve výsledku je to za ty peníze docela dobré pití.

Závěr

S tímto rumem jsem se ve vzpomínkách vrátil do svých mladých let, kdy jsem mlsal pralinky a cítil se hrozně dospěle. Tenhle rum chutná po pralinkách a je to docela příjemné pití. Láhev asi kupovat nebudu ale v baru si jej určitě ještě někdy dám.

Další recenze rumů Plantation

Naše hodnocení

Last modified: 6. 10. 2021

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X