Recenze rumu Božkov Republica Exclusive

Božkovem to vlastně všechno začalo. Asi každý z nás zná klasický Tuzemák. V dětství jsme všichni olizovali krémy do cukroví s touto sladkou rumovou náhražkou. Pak to pokračovalo večírky, kdy jsme popíjeli Tuzemák s colou a na zábavách jsme panákovali Božkov. Kdo si tehdy nedal panáka Tuzemáku, tak byl nula. A když se řeklo rum, tak si každý představil právě Tuzemák. Nic jiného jsme neznali.

Časy se ale změnily a já jsem Tuzemák neměl dobrých 15 let. Pokud nepočítám cukroví s tou lihovou náhražkou rumu. Značka Božkov tu je ale s námi pořád a nedávno přišla na trh s pravým třtinovým rumem, který nese označení Božkov Republica Exclusive. Jaký je tento třtinový rum? To se dočtete v této rumové recenzi.

Když společnost Stock Plzeň-Božkov přišla na trh s pravým rumem, tedy s třtinovým rumem, tak to způsobilo mezi českými rumaři doslova poprask. Byl toho plný internet. Všude se diskutovalo o tom, jaký ten rum je, jestli je dobrý, špatný atd. Našel si své příznivce ale i odpůrce. Osobně bych to hned na začátku mohl shrnout tak, že pro mě je to fajn rum do cukroví, do zavařenin apod. ale na pití si dám něco lepšího. Jenže já rumy doslova žiju, takže jsem rozmlsaný. Pro normálního smrtelníka to bude skvělý rum i na pití. Kamarádi na něj nedají dopustit a u ohně v lese na čundru pijí jen tento rum.

Ale nepředbíhejme a pojďme se tomuto rumu podívat na zoubek trochu podrobněji. Božkov teoreticky neměl důvod trápit se s výrobou třtinového rumu. Jejich Tuzemák, tedy bramborový rum, se prodává dobře a v Česku se zřejmě nikdy nepřestane prodávat. Jeho obliba je prostě obrovská. Tak jsem si říkal, že možná Božkov chce získat i zákazníky z jiné skupiny, resp. míří na bohatší cílovku. Ale pes je zakopaný asi jinde.

Tím hlavním důvodem bude zřejmě fakt, že EU zakázala rumovou tresť. Jednotlivé státy, resp. firmy v těchto státech, měly 10 let na to, aby změnily výrobu. Některé firmy reagovaly tak, že místo tresti použily přírodní náhražky. Božkov si vybojoval dvouletou vyjímku. Teď je na firmě, aby přiměla staré zákazníky k nákupu dražšího pravého rumu.

Božkov Republica Exclusive jsem poprvé ochutnal právě na čundru. S kamarády často chodíme po horách a večer u ohně popíjíme většinou slivovici. Občas jsem brával i lepší rumy, třeba Appleton ale moc jsem se svým kamarádům většinou nezavděčil. Jsou to zkrátka horolezci a horalové a slivovice k nim patří. Teď ale jeden vytáhl láhev Božkov Republica Exclusivea k mému překvapení onen rum všem chutnal a chválili jej slovy „konečně pořádnej českej rum“. Nevěřil jsem svým očím. No a pak jsem jednu láhev dostal na narozeniny a bylo vymalováno. Od té doby jsem těch láhví už pár koupil a to jak pro sebe na pečení, tak pro kamarády nerumaře na čundry.

Tak a teď tedy k té recenzi. Jak rum hodnotím?

Láhev rumu

Láhev rumu Božkov Republica Exclusive je hodně povedená. Prostě se mi líbí. Je klasicky oválná se stabilní základnou a působí docela masivně. Etiketu má na svědomí společnost Line Art Group a nutno dodat, že se jim moc povedla. Etiketa vyhrála v soutěži PACKSTAR 2018, což také hovoří o jejím povedeném designu. Na láhvi je reliéf názvu rumu, který dotváří celkový pozitivní dojem z láhve. Jediné, co mi dojem z láhve kazí, je šroubovací uzávěr, který se velmi brzy začne protáčet. Klasický špunt by byl vhodnější. Ale chápu, hraje se na co nejnižší cenu.

Prvorepublikový design láhve byl skvěle sladěn s načasováním s vydání rumu a oslavami stoletého výročí naší republik.Prostě a zkrátka, marketing zmáknutý na jedničku.

Rum ve sklenici

Barva je nádherně tmavě jantarová a je radost si rum prohlížet ve skleničce proti světlu. Rum po nalití do rumové skleničky prakticky okamžitě exploduje do okolí onu klasickou tuzemákovou vůni. Pokud tedy holdujete Tuzemáku, tak jste správnou cílovkou. Já tu vůni od dětství miluji, takže se ve mě bije duše rumaře s nostalgickými vzpomínkami.

Rum zanechává na stěnách skleničky husté nohavice, které se mění v kapky tak líné, že na stěně skleničky prostě zůstanou navěky.

Chuť rumu

Rum Božkov Republika je označen jako blend až osmiletých rumů z Karibiku. Je to tedy podobný blend, jako rum Diplomatico Mantuano. Chuť je ale prostě jinde. Pokud jste rumař, tak si připlaťe těch pár stovek za Diplomatico Mantuano. Já v rumu Božkov Republica Exclusive zkrátka cítím starý známý Tuzemák.

Božkov Republica Exclusive 0,7l 38% skladem a navíc dnes 23.2.2024 za akční cenu.

Ale je tu jedno ale. Rumař to neocení ale nerumař vychovaný v Česku je zkrátka nadšený. Pokud bych dal nerumaři jako dárek Diplomatico Mantuano, tak se nebude tvářit moc nadšeně. Pokud mu ale dám Republiku, tak bude jásat.
Když se tedy mám vrátit k oné chuti rumu, tak bych ji popsal jako takový lepší Tuzemák. Opravdu je tam ale cítit vanilka, sušené ovoce a oříšky a třtinový cukr.

Republika Exclusive je prezentován jako blend až osmiletých karibských rumů.

Závěr

Republika rozhodně není rum pro rumaře. Já ji kupuju jako dárek, do cukroví, do krémů apod. Je zkrátka hodně aromatická a pokud chcete při pečení nahradit Tuzemák něčím lepším, tak bude skvělou volbou. Pro nerumaře je to ale skvělá cesta od lihu k třtinovému rumu. Třtinový rum za tři stovky je prostě lákavá nabídka.

Naše hodnocení

Last modified: 8. 10. 2021

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X