Recenze 1731 Fine & Rare British West Indies Rum XO

1731 Fine & Rare British West Indies Rum XO

Internetem teď doslova jako lavina proletěla zpráva o tom, že v Bille mají v akci jeden boží rum. Mělo se jednat o British West Indies Rum XO z dílny 1731 Fine & Rare a cena měla být 499 Kč místo původních 999 Kč. Jenže, mělo to háček. V různých prodejnách stál rum různě a tak mi kamarádi posílali fotky, kolik kde stojí a byl to dobrý rozptyl. V Prostějově 799 Kč, v Praze 499 Kč, v Brně 699 Kč. Já jsem zkusil štěstí v Olomouci a měl jsem kliku, tady byl za 499 Kč a měl jsem kliku hned 2x, protože to byla poslední láhev. Takže mi nic nebránilo k tomu, abych vyzkoušel údajně hodně kvalitní rum za cenu do 500 Kč. K degustaci jsem pozval kamarády a teď se tu s vámi podělím o naše zkušenosti.

Kde se vzal rum 1731 Fine & Rare British West Indies Rum XO?

Jedná se o rum z produkce holandského nezávislého plnění 1731 Fine & Rare, a co jsem četl ohlasy rumařů, kteří si tuhle láhev koupili, tak to byla samá chvála. Takže už když jsem dával láhev do tašky, tak jsem cítil jemné chvění a nutkání ji otevřít přímo na místě. Ale tím by se provalila moje rumová závistlost. Takže nic, pěkně až doma, vydržel jsem to a od pokladny jsem svižnou chůzí kráčel ke kamarádovi, který se degustace účastnil. A který mi o té akci dal vědět.

O rumu 1731 Fine & Rare British West Indies Rum XO je toho na internetu k dohledání docela dost. Přeci jen, je to rum, který se prodává i v supermarketech, takže to není žádná nedostupná limitka. Jedná se o směs rumů ze tří různých karibských lokalit a to konkrétně z Jamajky, Trinidadu a Barbadosu. Pokud vás zajímají i palírny, tak jde o Estate, Hampden Estate, Monymusk, takže samá zvučná jména. Pak by tam měla prý figurovat ještě jedna palírna ale její jméno se tají. Nevím proč, je to asi jako “tajné” ingredience v Bumbu rumu. Prostě marketing. Ale to nevadí, ty tři vyjmenované palírny stačí k tomu, aby člověka rum minimálně zaujal. Navíc do výsledné směsi jsou zapracovány rumy z produkce barbadoské palírny Foursquare a také z Trinidad Distillers. Velmi zajímavý je fakt, že jamajské rumy jsou kotlíkové, trinidadský rum je kolonový a rum od Richarda Seala je směs obou typů destilací. To zní jako docela zajímavý mix rumů a člověka pak skutečně zajímá, jak asi výsledná směs chutná? Rumy v této směsi vlastně spojuje jen jedno – jsou z melasy.

Kvalitní rumy? Ano!

Když zagooglíte trochu víc, tak zjistíte, že by mělo jít vlastně o velmi kvalitní rumy. Asi nejvíc vás bude zajímat bezesporu doba staření, jestli je rum dobarvený a nebo doslazený. Tak se na tyto informace pojďme podívat trochu blíž. Zrání rumů probíhalo klasicky v sudech po burbonu a jednotlivé rumy zrály odděleně. Tomu napovídá i ono označení “XO” o kterém jsem tu už psal a je to takové honosné označení pro rumy neznámého stáří. Ani u tohoto rumu vlastně nevíme, jak jsou rumy přesně staré – dozvíme se jen, že směs zrála 0-8 let. Rum tedy není nijak závratně starý ale to nevadí. Proč to nevadí? Protože si na nic nehraje. Stáří rumu odpovídá jak barva, tak chuť. Rum není nijak dobarevný, není doslazený a ani nijak dochucený. Na druhou stranu pak můžete koupit od jiných značek i mladší rumy za mnohem vyšší cenu, které jsou dobarvené karamelem a doslazené pořádnou porcí cukru. Rum 1731 Fine & Rare British West Indies XO byl stařen v Karibiku a abych byl přesnější, tak se jedná o lokality Barbados a Trinidad.

Diplomatico Reserva Exclusiva 12y 0,7l 40%

Diplomatico Reserva Exclusiva 12y skladem a navíc dnes 27.7.2024 za akční cenu.

Láhev

Rum jsem koupil v tubě, což mě za tu cenu docela potěšilo – i když nepatřím mezi fanatiky, kteří vyžadují ke každé láhvi tubu. Nicméně tato tuba je pěkná, elegantní. Láhev samotná má klasický tvar, jako třeba láhve od rumu Malteco – takové vpodstatě jako láhve od vína. Láhev působí masivně a má docela široké hrdlo. Etiketa má černou barvu a je navržena poměrně minimalisticky – nečekejte tedy žádnou barevnou etiketu ve stylu Don Papa rumů. Na etiketě najdete název a původ rumu a dočíst se také můžete obecné informace o rumu – například to, že nebyl doslazován, dobarvován a že je lahvován bez filtrace chladem. Na zadní straně potom najdete také informace o stáří rumu a o jeho destilaci. Trochu mě zklamal uzávěr, který je z umělého korku. Ale v tomto směru si trochu protiřečím, protože na jednu stranu mi vadí, když je uzávěr z umělého korku a na druhou stranu mě pak vytočí, když se uzávěr z pravého korku při otvírání zlomí. To se stává nejčastěji u rumů, které si schováváte a šetříte a korek pak vyschne ale také se mi to stává i u rumů, které mám na denní spotřebu. Takovým příkladem je třeba Bumbu rum. Tam jsem snad ještě nenarazil na láhev, kde by se mi nepovedlo zalomit korek. Jsou to vždycky trapné situace, protože tenhle rum mám vyloženě jako “návštěvní”, takže pak před návštěvou doluji vývrtkou zalomenou zátku. Život umí být pěkná vině. Ale… zátku pak vydoluji a náhled život opět získá hezčí barvy.

Vůně rumu

Láhev otevřel kamarád, kterému jsme před svátky omylem vypili jeho “archivní” Diplomatico a doteď nám to nemůže zapomenout (ahoj Milane, ještě jednou sorry :D). A ten už při otvírání zvolal ono pověstné “Pičo, Jamajka!”. A fakt že jo, vůně je typická pro rumy z Jamajky, hodně ovocná a hodně květinová ale znát je i lehká dřevitost. Já tam ze začátku hodně cítil lihovost ale ta pak ustoupila a rum voněl neskutečně květinovo-medovo-sladce. Když přičichnete vícekrát, tak už cítíte i vanilku a snad i karamel. Vůně je hodně příjemná. Já osobně rád přičichávám k modofikovaným rumům ale nepohrdnu ani tímto “čistým” rumem. Kamarádi, kteří se mnou tuhle láhev degustovali, moc nemusí sladké rumy, tak si z nich dělám legraci, že jsou suchaři a oni mi to zase oplácí tím, že mě označují za “cukrovkáře”. Každopdáně já nejsem nijak vyhraněný žádné skupině rumů a podle nálady si rád dám jak sladký, tak méně sladký rum.

1731 Fine & Rare British West Indies XO ve sklenici

Už jsem to zmínil několikrát výše – tento rum není dobarvován a na nic si nehraje. Je tak poměrně světlý a barva je hodně nevýrazná. Z toho jasně poznáte, že jde o mladý rum ale s tím do nákupu taky jdete, žejo. Mně osobně barva nijak nevadí a naopak jsem rád, že vím, co piju. Slzy jsou hezky pravidelné, avizují vyšší obsah alkoholu a téměř žádné nohavice zase napovídají, že cukr v rumu hledat budete zbytečně.

Chuť rumu

A jdeme chutnat. Po prvním ochutnání mi přijde rum poměrně jemný a to i přes fakt, že má 46 % alkoholu. Jamajka se na chuti podepsala velmi a v rumu jsou poměrně dost cítit tóny ovoce a karamelu. Nedávno jsem tu psal o Foursquare, který jsem dostal a teoreticky bych měl v tomto blendu právě Foursquare poznat ale fakt se mi to nepovedlo. Zajímavé je, že i když piju spíš rumy o nižším obsahu alkoholu, tak tento 46% mi nedělal žádný problém a pil se velmi dobře. Závěr je docela dlouhý a v ústech je chvíli cítit taková ovocnější chuť.

Závěr

Všichni jsme se shodli, že je to kvalitní rum a hlavně víme, co pijeme – má jasnou historii a celkem průhledné složení. Navíc pijete blend rumů z poměrně slavných destilerií. Rum je namíchán dobře a zachutná nejspíš i těm, kteří s rumy teprve začínají. Pokud budete mít možnost, tak si jej určitě pořiďte. Ve sbírce se neztratí.

Naše hodnocení

Last modified: 6. 10. 2021

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X