TOP 10 nejlepších rumů do 500 Kč

Ctění milovníci rumů! Vyslyšel jsem vaše četné prosby a přináším vám zde seznam těch nejlepších rumů, jaké můžete pořídit do 500 Kč na českém trhu. Neberte tento seznam nějak jako dogma. Chuťové buňky máme každý různé a co chutná jednomu, nemusí chutnat druhému. Nicméně, při tvorbě tohoto seznamu jsem vycházel z recenzí na internetu a víceméně se tyto recenze shodují s mými chutěmi a tak jsem zde zařadil 10 nejlepších rumů do 500 Kč zvolených podle recenzí a mých zkušeností. Tak tedy jdeme na to – dobrý rum do 500 Kč a seznam těch nejlepších.

EDIT únor 2022 – jedná se o článek z roku 2020 a mezitím došlo ke zdražení alkoholu, takže některé rumy do 500 Kč zdražily a dnes stojí víc. Stále jde však o velmi levné rumy a zdražení nebylo nijak zásadní.

Nejlepší rumy do 500 Kč

Při tvorbě seznamu jsem myslel jako začínající rumař – zkušenější rumař již ví, co chce a většinou jde po krapet dražších rumech. Začínající rumař má tedy úplně odlišné chutě k dražším rumům se musí propít. Ne každý chce hned na začáku investovat do rumu 1000 Kč nebo víc (pro ty, kteří si chtějí dopřát ty nejlepší rumy do 1500 Kč je tu tento seznam) a tak jsem byl často dotazován, zda-li bych nemohl doporučit nějaký levný a přitom dobrý rum, ideálně do 500 Kč? Je to těžká otázka, neboť levných a přitom dobrých rumů moc není. Většina těch lepší stojí kolem 800 Kč a víc. Ale nakonec se to povedlo a seznam je na světě. Nejsou to všechno čisté rumy, jsou zde i elixíry ale jak jsem psal – seznam je spíše pro začínající rumaře, kterým má pozvolna otevřít bránu k pravým rumům. V seznamu tedy najdete sladké i sušší rumy.

Legendario Elixir De Cuba 7y

Začneme hned na začátku legendou. A to doslova. Legendario Elixir De Cuba 7y je totiž legenda mezi rumy a to zejména v českém prostředí barů a hospod. Jedná se o sladký rumový likér s výraznou chutí rozinek, které se v alkoholu máčejí a tím likér získá onu typickou chuť. Je to likér ideální na popíjení během zimních večerů, pěkně s knihou v ruce. Zkušení rumaři jej příliš nemusí, protože se nejedná o pravý rum ale je to skvělé pití na start a parádní vstupenka do světa pravých (dražších) rumů. Ideální dárek pro milovníky sladkého alkoholu nebo ženy, které neholdují příliš ostrým rumům.

Rum Kraken Black Spiced 2y

Kraken Black Spiced – rum s příběhem

Rum Kraken Black Spiced seženete za cenu kolem pětikila, teď lehce podražil, takže je k mání za cca 529 Kč. Takže pokud přimhouřím půl oka, tak se do seznamu pořád hodí. Navíc je to opravdovu prima rum, který je mezi lidmi velmi oblíbený. Jedná se o poměrně jemný karibský rum, který je sladší a kterému v chuti dominuje vanilka, zázvor a pepř. Tento rum stojí rozhodně za vyzkoušení a zachutná jak mužským degustátorům, tak něžnému pohlaví.

Ron Barceló Gran Añejo 4y

Ron Barceló Gran Añejo 4y jsem objevil teprve nedávno. Zaujal mě v nabídce v jednom baru a tak jsem si dal jednoho panáka v rámci rozšíření povědomí o méně známých rumech. Čekal jsem za tu cenu nepitelný patok a ono ejhle – pokud si nalijete sklenku tohoto rumu, necháte chvíli vyvětrat lihový odér a pak ochutnáte, tak se to docela dá. Pokud bych měl někomu doporučit rum do pětistovky, tak asi doporučím tento dominikánský rum.

Centenario Añejo Especial 7y

A jdeme dál. Tohle je už sušší rum, který bude možná první lok trochu ostřejší. Ale nebojte, na druhý lok už bude mnohem příjemnější. Je to krapet ostřejší rum poměrně známé a dost oblíbené značky. Rum Centenario Añejo Especial 7y kopíte za cenu kolem pětistovky a za danou cenu je to hodně dobrý kup. Je to rum, kterým nepohrdne ani zkušenější rumař. Samozřejmě, pokud připlatíte a koupíte nějaký starší kousek, třeba 12 letého brášku, tak chuť bude někde jinde. Ale cena také. Takže za pětistovku moc fajn pití.

Rum Malteco 10y

Rum Malteco 10y je taková známá klasika. Seženete jej občas i v supermarketech ale tam musíte vychytat akci, aby byl opravdu do pětistovky nebo kolem pětistovky. Je to karibský rum z Panamy, který zraje 10 let v dubových sudech a za danou cenu je to dobré pití. Někteří jej srovnávají s mnohem dražšími rumy, takže se očividně jeho kup vyplatí. Avšak pokud si připlatíte, tak si můžete dopřát 15 letý Malteco a ten je zase o něčem jiném. Bývá dražší o cca 300 Kč a rozdíl v chuti je dost výrazný. Nicméně desítka za pětikilo je fajn.

Rum Brugal Añejo 5y

Brugal Anejo je poměrně málo známý rum a je to škoda. Tenhle rum má totiž rozhodně co nabídnout. Za tu cenu je to parádní kup. Seženete jej kolem pětistovky a chuť je srovnatelná s mnohem dražšími rumy. Jedná se o dominikánský rum starý minimálně 5 let. V jeho chuti dominuje vanilka a med a je to opět jeden z rumů, které bych sám doporučil ke koupi. Pokud někdy navštívíte Dominikánskou republiku, tak tam tento rum budete pít denně. Stejně jako místní.

Rum El Dorado 5y

El Dorado 5y je méně známý mladší bráška známějších El Dorado 12y a El Dorado 15y. Rum El Dorado 5y. Jedná se o karibský rum, který zraje v sudech minimálně pět let. Rum má poměrně výraznou chuť a lze jej pít jak na ledu, tak při pokojové teplotě. Je to dobrý rum do startu pro začínající rumaře ale také je to skvělý rum na běžné popíjení s kamarády. Za cenu pod 500 Kč je to bezva kup a jistě peněz nebudete litovat. A pokud vám zachutná, tak vězte, že jeho starší bráškové chutnají víc než dobře.

Rum Plantation Original Dark

Plantation Original Dark je zástupce věhlasné a velmi oblíbené značky rumů. Ano, i značka Plantation má ve svém portfoliu levný rum. Rum Plantation Original Dark koupíte za cenu kolem pětistovky a za tuto cenu to není vůbec špatný rum. Chuti dominuje banán, švestka a vanilka. Ale nenechte se zmýlit, není to žádné přeslazené lízátko. Ba naopak, ze začátku umí být tento rum pěkně ostrý, což mnohé může překvapit. Při druhém ochutnání ale už rozeznáte naplno všechny chutě a uvidíte, že si tu chuť zamilujete.

Rum Pampero Especial

Pampero Especial je taková klasika. Byl to můj startért. Jeden z těch „dražších“ rumů, které jsem se odvážil si koupit. To jsem ještě tehdy nevěděl, kolik budu za rok za rumy otrácet. Je to skvělý rum za danou cenu a určitě jej doporučuji alespoň ochutnat. V rumu lze cítit skořici a hřebíček. Domovinou tohoto rumu je Venezuela. Jedná se tedy o venezuelský rum, který je lehce ostřejší ale bez nepříjemného ocasu. Za ty peníze to opět skvělá koupě a proto jej zde s čistým svědomím doporučuji.

Rum Božkov Republica Reserva 12y

Tak, teď to od rumařů asi schytám. Už vidím, jak vytáčejí svého rumového parťáka a nahlašují, že tu nějakej odborník doporučuje „rum republika tyvole“. Ale víte co? Bavíme se tu o rumech do pětikila. A za ty prachy je tenhle rum prostě bezva. Existuje i levnější varianta Božkov Republica Exclusive 8y ale ta je skutečně vhodná spíš do koláčů. Nicméně Republica Reserva 12y se za ty peníze prostě povedla a s klidným srdcem bych ji přirovnal třeba k tolik oblíbenému Doorly’s 5y, proti němuž nikdo nic nenamítá. Tak a do mně. A vy ostatní tenhle rum určitě zkuste, za ty peníze to je faj kup. Design láhve se taky moc povedl a navíc je to Božkov. S ním jsme přece mnozí strávili mládí, ne?

Mrkněte i na další rumové žebříčky

Naše hodnocení

Last modified: 10. 2. 2022

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X