Recenze rumu Appleton Estate 21

Recenze rumu Appleton Estate 21

Jednu dobu byl Facebook plný fotek rumů Appleton. Lidé se tam předháněli v tom, kdo má víc láhví a komu zrovna teta z Kanady přivezla tento povedený rum. Teď mi přijde, že ta mánie tak nějak ustala a pozornost se zase věnuje jiným rumům. Třeba rumům Cihuatán nebo Hampden. Prostě jsou trendy, které vydrží vždycky jen nějakou dobu a pak zase odejdou a jsou nahrazeny novými trendy. Ale Appleton se pije dál. Rumy Appleton jsou mezi rumaři velmi známé a stále oblíbené. Vynikají osobitou chutí a mnozí je považují za nejlepší jamajské rumy. Pojďme se podívat jednomu z nejoblíbenějších rumů na zoubek. Tentokrát jsem si pro vás připravil recenzi rumu Appleton Estate 21.

Běžně k dostání

Rumy Appleton seženete dnes už i v supermarketech a na internetu jsou k dostání pak už úplně běžně. Přitom jde skutečně o zajímavé a kvalitní rumy. Já sám doporučuji nejlevnější Appleton Estate většině kamarádů, kteří se mne ptají, jaký mají ochutnat do startu levný rum? Seženete jej s přehledem do 500 Kč. Appleton Estate 21 je krapet dražší ale chuťově je o několik levelů dál. Je vpodstatě chuťově za kopcem. Možná i za horami. Ale to nechci předbíhat.

Pojďme se ale trochu blíž podívat přímo na rum Appleton Estate 21. Kde se vzal a jak tento rum vzniká? Appleton Estate 21 je vlastně blend rumů destilovaných jak v koloně, tak v měděných kotlích. Appleton uvádí, že minimální stáří rumů v blendu je 21 let, takže je to už pěkně „zralý“ rum. Zároveň je tento rum i zajímavý, co se týče objemu produkce. Každoročně se prý tohoto rumu vyprodukuje 12.000 láhví.

Láhev rumu Appleton Estate 21

Jak jsem naznačil už výše, láhev vypadá docela pěkně a i já, milovník přeplácané grafiky ala Don Papa jsem z ní hodně paf. Ve sbírce se určitě neztratí. Láhev je dodávána v elegantní tubě modré barvy. Mnou pořízený rum byl v akci a byl bez tuby, což mně osobně vůbec nevadí. Na ty tuby si moc nepotrpím. Láhev je zaoblená a tvarem, nevím proč, mi připomíná housle. Láhev se perfektně drží v rukou a rum se z ní krásně nalévá. Hrdlo je poměrně široké a celkově působí dost masivně.

Rum Appleton Estate 21 ve sklenici

Pokud rum nalijete do skleničky, tak zjistíte, že barva je krásně tmavě jantarová s odlesky zlaté. Je to nádherná barva a doporučuji kroužit sklenicí proti světlu. To je pak teprve podívaná. Ta zlatá se potom třpytí „ještě víc zlatě“ a svět je zase o něco krásnější. Když už budete se skleničkou proti světlu kroužit, tak nezapomeňte mrknout i na slzy. Ty jsou pěkně rovnoměrné a stékají dolů velmi pomaličku. Moc se jim mrškám nechce.

Vůně rumu

Vůně tohoto rumu mi přijde hodně zvláštní, jakoby to byla směs ořechů, tabáku a kávy. Pokud si přivoníte víc, tak můžete rozeznat i tóny vanilky a sušených banánů. Znáte takové ty klasické kousky sušených banánů? Jak jsou na plátky nakrájené a krásně si o ně rozbijete zuby? Tak tyhle tam prostě vždycky ke konci cítím. Tahle kávově-ovocná vůně mi přijde hodně zvláštní a dost netradiční. Je ale ve výsledku skvělá. Bude vás hodně bavit, uvidíte. Line se do okolí už když rum naléváte do skleničky a neskutečně mě vábí.

Rum Appleton Estate 21y 0,7l 43% skladem a navíc dnes 29.2.2024 za akční cenu.

Chuť rumu

Jdeme ochutnávat. Není nic lepšího, než si pěkně sednout do křesla, otevřít si nový rum a k němu nějakou boží knihu. Já teď sjíždím znovu celou ságu Zeměplochy od Terryho Pratchetta. Rum už tradičně nechávám pár minut odležet. Mám prostě takový zlozvyk, nebo tradici, kterou jsem si vypěstoval z pití ostřejších pálenek. U tohoto rumu to ale není potřeba. Chuť je totiž krásně jemná a uhlazená. To 21 leté staření se tu hezky podepsalo a rum se pije skoro sám. V chuti hned na začátku ucítíte tropické ovoce, ořechy a snad i kakaové boby a především pak tabák. Je to hodně pohodové a příjemné pití. Nicméně nevím, co má společného s jamajskými rumy – za mě je to atypický jamajský rum. Pokud budete chuť zkoumat víc, tak po chvíli bude na vašem jazyku dominovat dřevitost a káva s tabáke. Prostě takový jamajský úlet. Závěr je docela dlouhý a nese se na vlnách dřeva a kávy.

Závěr

Chuť je ve výsledku úplně jiná, než jsem zvyklý u mladšího brášky Appleton 12. Když jsem láhev otvíral, tak jsem čekal, že bude hodně podobný, jen uhlazenější, jemnější a v něčem zkrátka lepší – když už tak dlouho zrál v sudech. Ale on je úplně jiný. Pokud čekáte typickou Jamajku, tak budete asi zklamaní. Tohle je hodně netypická Jamajka. Pokud zavřu oči a zapomenu na to, že piju Jamajku, tak je to úžasný rum s tóny dřeva, kávy a tabáku. Připomíná mi spíš asi tak trochu whisky. Je to opravdu netypický rum s unikátní chutí a nejspíš asi nesedne úplně každému. Ale zase se musím vrátit k úvodu – jednu dobu byly Appleton rumy asi nejvíc doporučované a propírané rumy na sociálních sítítch, takže své fanoušky rozhodně má. A já se řadím do zástupu těch, kteří si láhev tohoto rumu určitě koupí znovu.

Naše hodnocení

Last modified: 6. 10. 2021

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X