Ron La Hechicera Solera 21 a jeho recenze

La-Hechicera-solera-21

I v této recenzi navážu na tu předchozí a představím vám ron, který jsem objevil teprve loni a kerý jsem si prakticky ihned zamiloval. Tenhle ron mě provázel loňským rokem a i když píšu tuto recenzi, tak při tom usrkávám ze skleničky právě ron La Hechicera Solera 21. La Hechicera se dá přeložit jako čarodějnice. A čarodějnice to je, protože mě totálna okouzlila. Co mě na ní tak okouzlilo a čím je pro mě tak tento ron zajímavý? A proč jsem se do La Hechicera Solera 21 tak moc zamiloval? O tom bude tato recenze. A ne, že budete přeskakovat úvod a číst si hned část s degustací. Pěkně popořádku.

Rum, tedy promiňte, ron

Ano, La Hechicera Soler 21 je prostě čarodějnice. A ne ledajaká. Je to mrška španělská, respektive je to rum španělského typu. A proto o ní nepíšu jako o rumu ale označuji ji jako ron. Jedná se přitom o ron, který se vyrábí v Kolumbii a to konkrétně v palírně Casa Santana Ron Y Licores. Pokud vám název této palírny nic neříká, tak nezoufejte. I pro mě to byla neznámá palírna. Když si ji zkusíte vygooglit, tak zjistíte, že ji založili roku 1993 Alfredo Riasco Labarcésem se svým synem Miguel Riasco Noguerou. Tato rodinná palírna poměrně rychle vyrostla a už roku 1994 se jí podařilo naverbovat zaměstnance z Kuby, kteří měli s výrobou rumů bohaté zkušenosti. I to výrazně přispělo k rychlému startu palírny. Master blenderem je pan Mituoka.

Pěkně stařený rum

V palírně Casa Santana Ron Y Licores se vyrábí poměrně mnoho rumů. Zmínit mohu třeba Ron caña, Ron Santero Silver Dry, Ron Santero Carta Blanca, Ron Santero Anejo Reserva nebo Ron Juan Valdez. La Hechicera je tedy jedním z mnoha rumů této palírny ale nutno dodat, že jde zřejmě o nejúspěšnější rum této palírny. Resp. se nejvíc prodává. Rum je stařen systémem solera, přičemž nejmladší rum má 12 let, což je hodně působivé. Nejstarší rum ve výsledném blendu je pak 21 letý. Ron není nijak doslazován a dochucován a zrál v sudech po whisky. Už v tuto chvíli byste měli lehce zpozornět a říct si, že ten rum/ron bude asi hodně zajímavé pitivo.

Já jsem na tento rum narazil úplně náhodou při jedné degustaci. Byl tam představen jen tam mimoděk jako zajímavý rum za dobrou cenu a se zajímavým původem. Mně ten rum tehdy tak zachutnal, že jsem si jednu láhev koupil hned po degustaci a podělil jsem se o ni s kamarádem rumařem. Asi vám nemusím psát, že těch láhví jsme pak během roku objednali mnohem víc. Ani teď, když píšu tyto řádky, není rum úplně hojně zastoupený v e-shopech a v nabídce jej má jen pár obchodů. Udělal jsem si raději pěknou zásobu, protože se bojím, že taato čarodějka tu s námi dlouho nebude.

Láhev rumu La Hechicera Solera 21

Když jsem rum koupil poprvé na degustaci, tak jsem dostal pouze láhev. Sice nádhernou ale jen láhev. Když jsem jej pak na jaře objednával z e-shopu, tak mi rum přišel i v krabici. Nicméně to není úplně podstatné. Zajímavá je právě ta láhev, která je krásná. Je dokonale propracovaná, jsou na ní zachyceny černou barvou výjevy ze života fauny Kolumbie a vše dokresluje také kolumbijská flóra. Je to skvost. Dominantou láhve je obrovská modrá pečeť. Na láhvi je pak menší etiketa s názvem a označením rumu.

Vůně rumu

Vůně mě dostala už na degustaci. Ale naplno jsem si ji užil až v klidu doma. Nebyl jsem ničím ani nikým rušen. V klidu jsem si sedl ke stolu a pomalu jsem otevřel tu nádhernou láhev. Okamžitě jsem ucítil vanilku s karamelem. Je to fakt dokonalá vůně. Když si pak rum nalijete do rumové skleničky, taky se vůně projeví naplno. Vůně je příjemně sladká a cítit lze tropické ovoce, pomeranč a snad i banán. Garantuji vám, že k tomuto rumu si budete přičichávat pořád dokola.

La Hechicera Solera 21 a její barva

Rum by měl být nedochucovaný a nedobarvovaný. Neměl by tedy obsahovat žádný přidaný karamel a podobná barviva. Přesto je výsledná barva hodně výrazně tmavá. Nevím, jak se to tvůrcům povedlo ale zřejmě ví, co dělají. Barva je hodně tmavá a leskne se proti světlu jakoby do zlaté a červené. Pokud s rumem ve sklenici zakroužíte, tak na skle zanechá krásné pravidelné slzy, které pomaličku stékají po stěně skleničky.

La Hechicera Solera 21 0,7l 40% skladem a navíc dnes 13.4.2024 za akční cenu.

Chuť rumu La Hechicera Solera 21

A jdeme ochutnávat. Na tuhle část se beztak těšíte nejvíc. A přitom mě tak baví hledat si informace o historii rumů a jejich palírnách. Ale budiž. Tahle kráska voní po tropickém ovoci a chutná po čokoládových bobech. Nekutečný požitek. V chuti cítím jakoby robustu, kdybych měl být konkrétnější, tak mi připomíná kávu Black Insomnia. Ovoce v chuti hledám marně ale to vůbec nevadí, ta chuť je neskutečně rafinovaná. Kakaové boby s čokoládou se mísi s chutí kávy a jakoby s kořením. Dochuť se nese v tónech ořechů a klidně by mohla být delší.

Závěr

Tahle čarodějka vás očaruje, ani nebudete vědět jak. Pro mě je to neskutečné překvapení a jeden z objevů roku 2020. Alespoň v něčem byl ten rok 2020 zajímavý. Objevil jsem neskutečné množství skvělých rumů a La Hechicera Solera 21 rozhodně patří mezi ty lepší. V ceně do 1500 Kč je skutečně perfektní pití. Rozhodně doporučuji tento rum ochutnat.

Naše hodnocení

Last modified: 6. 10. 2021

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X