Recenze rumu Bacardi Gran Reserva 8y

Recenze rumu Bacardi Gran Reserva 8y

Musel jsem! Projížděl jsem si žebříčky rumových králů a věřte nebo ne, v topu dominují rumy značky Bacardi a umísťují se mezi takové legendy, jako třeba rumy Bumbu, Don Papa nebo Diplomático. A tak jsem si řekl, že je na čase sepsat pro vás jednu recenzi i na tuto rumovou značku. Bacardi je bezesporu nejprodávanější rumovou značkou na světě a zároveň jde o největší značku lihovin na celičkém ale opravdu celičkém světě. Pro dnešní recenzi jsem vybral rum Bacardi Gran Reserva 8y, což je dle hodnocení rum, který stojí za ochutnávku a zároveň je to rum, který koupíte do 1000 Kč.

Historie rumů Bacardi

Všechno to začalo 4. února v roce 1862. V té době u nás panovala asi krutopřísná zima a lidi byli rádi, že si měli čím zatopit. Za to v Karibiku měli úplně jiné nápady a přemýšleli, jak si zpříjemnit den a čím se zase picnout při večerní přátelské rozpravě se sousedy. Toho dne rodina Bacardí koupila lihovar v Santiagu de Cuba. Společnosti v té době řediteloval Don Facundo Bacardí Masso a značka se od samého začátku těšila obrovské popularitě. Nic krásné ale netrvá věčně a ani sláva Bacardi na Kubě nebyla nekonečná. Změna nastala v roce 1960, kdy na Kupě započala revoluce. Rodina podnikatelů tam tehdy neměla úplně ideální podmínky k podnikání a tak se museli odstěhovat.

Komunistická vláda samozřejmě rodině majetek zabavila a rodina musela chtě nechtě pryč. Nutno dodat, že rodině byla nabídnuta kompenzace ale rodina Bacardi to odmítla přijmout. Rodina se usídlila na Bahamách, kde doposud firma působí. Stěhování ale nebyl konec, firma se ještě stěhovala v roce 1965 na Bermudy a své pobočky má také v Barceloně, New Yorku, Mexiku a také v Portoriku. To umožnilo společnosti přežít nepříznivou dobu a dále růst a expandovat.

Unikátní rum

Rum Bacardi Gran Reserva 8y je vlastně docela unikátní pitivo. Proč? Historie tohoto rumu je totiž velmi zajímavá. Dlouhou dobu se totiž z tohoto rumu těšila jen a pouze rodina Bacardí. Konkrétně pak 7 generací degustovali rum jen členové rodiny. Rum sloužil jako jakási rezerva pro osobní potřeby rodiny a blízkých kamarádů. Rum zrál více jak 8 let v dubových sudech ve specifických podmínkách horkého Karibiku, což se kladně podepsalo na jeho unikátní chuti.

Láhev rumu Bacardi Gran Reserva 8y

Na první pohled musí každého zaujmout symbol netopýra v logu, který na vás vykukuje z červeného kolečka. Proč, sakra, má rum v logu netopýra? Vysvětlení je poměrně jednoduché. Rum pochází z Kuby a na Kubě jsou netopýři považováni za nosiče štěstí.Což je v současné době poněkud vtipné, když si člověk uvědomí, že tahle okřídlená myš způsobila celosvětovou apokalypsu. Ale odhoďme předsudky, ne každý netopýr je špatný a tento patří rozhodně mezi ty fajn netopýry, kteří vám zpříjemní den dobrým pitím. Láhev je povedená a připomíná klasické rumové láhve. Láhev má hezký dřevěný uzávěr s korkem a docela široké hrdlo. Ta široká hrdla osobně moc nemusím, protože při nalévání z nich většinou vždycky ukápne trocha rumu vedle. Všechno je stylově sladěné do zlaté a červené barvy a výsledek doslova lahodí oku a ve vitríně se tahle láhev určitě neztratí. Rum Bacardi se prodává ve stylové krabičce.

Vůně rumu

Vůně rumu Bacardi Gran Reserva 8y je na první ovonění jaksi štiplavá a cítíte v ní líh. Chce to si tento rum „načichat“ víckrát. Postupně se vůně rumu dost zjemní a už lze rozeznat jednotlivé tóny vůní. V recenzích jsem četl, že je cítit cukrová třtina ale tu tam teda za boha necítím a to ji znám docela dobře – při každé návštěvě Asie a jižní Ameriky si ji dopřávám po litrech. Za to cítím v rumu lehce med a snad i sherry a vanilku. Díky tomu, že rum zrál v dubových sudech, tak lze rozeznat i tóny dřeva.

Barva rumu

Barva je světle jantarová. Přirovnal bych ji k barvě květového medu. Pokud rum nalijete do rumové skleničky a sklenkou zakroužíte, tak vytvoří stopy rumu na skle takové ty typické mapy. To znamená, že jde skutečně o 40% alkohol a samozřejmě také to, že rum je lehce doslazen. Konkrétně bylo použito 12 g cukru na litr rumu Bacardi Gran Reserva 8y.

Rum Bacardi 8y

Rum Bacardi Gran Reserva 8y skladem a navíc dnes 29.2.2024 za akční cenu.

Chuť rumu Bacardi Gran Reserva 8y

Chuť mě docela překvapila. Čekal jsem něco dost výrazného, když je to tak oblíbený rum. Místo toho mě přivítala poměrně jemná chuť bez výraznějších složek. Chuti dominuje dřevo, vanilka a řekl bych, že tóny medu. Dochuť je dost dřevitá a postupně přechází ve vanilku. Rum je decentně sladký – jak už jsem psal, je přislazován ale nijak extrémně, jedná se o 12 g cukru na litr. Chuť je ve výsledku velmi příjemná a za danou cenu hodnotím tedy rum kladně.

Závěr

Rum Bacardi Gran Reserva 8y je povedený. Já mám tak nějak značku Bacardi spojenou s koktejly a nebo s Colou ale tohle je hodně příjemné vyvedení z omylu. Za danou cenu je to moc příjemné pití, kterým nepohrdne ani zkušenější rumař. Za sebe tedy určitě doporučuji, stojí za vyzkoušení. Možná to bude i dobrý start do světa méně sladkých rumů – takový pozvolný malý krůček.

Naše hodnocení

Last modified: 6. 10. 2021

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X