Pampero Aniversario Reserva Exclusiva aneb jeden oblíbený rum a jeho recenze

Všechny příspěvky

Milí rumaři, mám tu pro vás další recenzi levného rumu, který s přehledem seženete do 1000 Kč. Vlastně je ještě levnější. Jeho cena jen lehce přesahuje 500 Kč ale už se díky těm několika desetikorunám nevejde to kategorie rumů do pětistovky. Tím rumem je Pampero Aniversario Reserva Exclusiva a tady je jeho recenze.

Rum Pampero Aniversario Reserva Exclusiva byl jedním z prvních rumů, které jsem si v Česku koupil a myslel jsem si, že je to teda sakra drahý rum a bral jsem jej jako jeden z těch „lepších“. Kdybych v té době věděl, kolik budu dávat jednou za rumy… Ale vlastně, nebyl jsem tak daleko od pravdy, protože za ty peníze to nebylo vůbec špatné pití. A ani dnes tímto rumem rozhodně nepohrdám a myslím si, že pro mnohé to bude skvělý startovací rum, který otevře dveře k jiným, ještě lepším rumům.

Rum, který stojí za ochutnání

I pokud jste „zkušenější“ rumaři ale holdujete spíš sladším rumům, tak doporučuji rum Pampero Aniversario ochutnat. Proč? Protože to bude oproti sladkým rumům taková příjemná změna, která ale nebude příliš bolet. Zaprvné nezabolí vaši peněženku a za druhé to není úplně suchý rum ale není ani příliš sladký. Doslazován je jen lehce a to přesněji 12 g cukru na litr rumu.

Rum Pampero Aniversario je mezi lidmi dost oblíbený. Je to jak jeho chutí, tak samozřejmě jeho nízkou cenou. Seženete jej doslova v každém supermarketu, stejně jako rumy Don Papa, Zacapa a nebo tolik oblíbené Diplomático. Nicméně tento rum těm výše zmíněným konkuruje právě nízkou cenou. Přitom to vůbec není špatný rum. Ba naopak.

Kde se rodí rum Pampero Aniversario Reserva Exclusiva?

Rodištěm rumu Pampero Aniversario Reserva Exclusiva je tropická Venezuela. Rum vzniká v palírně Pampero C.A., přičemž se jedná o pořádnou velkovýrobu – což je logické, když je to tak oblíbený rum, který se ve velkém prodává po celém světě. Palírna trochu svými rozměry připomíná palírnu Bacardi nebo Angosturu. Prostě to jedou ve velkém a pokud byste mohli palírnu spatřit na vlastní oči, tak byste viděli do nebes se tyčící multi-kolonu s obrovskými fermentačními tanky produkujícími rum doslova nonstop.

Historie společnosti Pampero C.A.

Historie společnosti Pampero C.A. se začala psát v roce 1938. Tehdy však ještě neprodukovala rum Pampero Aniversario. Ten spatřil světlo světa až v roce 1963, kdy společnost oslavovala 25 let od svého založení a spolu s oslavami začal prodej i tohoto rumu. A podle všeho to byla úspěšná oslava a dobrý nápad na nový produkt, protože tento rum se prodává dodnes. Láhev a etiketa se od té doby jistě velmi změnily ale rum by prý měl chutnat tak nějak stejně.

Láhev

Láhev mi připomíná soudek svým buclatým tvarem. Je sice nižší ale za to se roztahuje pěkně do šířky, což mi trochu vadí, protože ve vitríně zabírá dost prostoru. Láhev je zabalena v koženém pytlíku, který je určitě zajímavým designovým doplňkem tohoto rumu. Co mě těší je fakt, že zátka je opatřena pravým korkovým špuntem. Nedávno jsem tu psal recenzi o rumu za cca dvojnásobnou cenu Plantation XO a ten má špunt z umělého korku. Na rum za cca šest stovek je to docela dobrý počin.

Vůně rumu Pampero Aniversario Reserva Exclusiva

Vůně rumu je normální, ničím neobvyklá a voní mírně sladce. Cítit lze karamel, tabák a vanilku. Pokud se rum více rozvoní, tak ucítit můžete i náznak banánů ale není to nic výrazného, jak třeba u Bumbu rumu. Vůně je příjemná. Tedy za ty peníze je ta vůně dokonce velmi příjemná.

Pampero Aniversario Reserva Exclusiva skladem a navíc dnes 22.5.2024 za akční cenu.

Barva rumu

Baví mě hrát si po nalití rumu se sklenicí. Kroužím s ní jako zkušený Moravák a vychutnávám si přitom vůně rumů. A samozřejmě se dívám na barvu rumu a hraji si s rumem proti světlu. Barva tohoto rumu je tmavá a lze odhadovat, že je dost přibarvená karamelem. Což ale není nijak na škodu rumu samotnému – dělá to tak většina značek a u rumu v této cenové relaci se ani není čemu divit.

A co slzy a nohavice? Stačí zakroužit sklenkou s rumem a slzy pěkně stékají po stěnách skleničky dolů. Zůstávají lehké nohavice, které dávají znát, že se jedná opravdu od 40% alkohol, který je lehce doslazený. Slzy sklouzly pěkně rovnoměrně vedle sebe a nohavice působí až neskutečně souměrně. Po chvíli se ale začínají rozpíjet a naznačují mi, že rum je doslazený cukrem.

Jak rum chutná?

A jdeme do finále, ochutnávka rumu se nezadržitelně blíží. Jak rum chutná? První ochutnávka je taková nijaká. Cítím jen melasu a sladkost. Nechávám rum chvíli hrát svoje sólo na jazyku a hledám chutě. Dávám si druhý doušek rumu a už rozeznávám karamelové bonbóny a snad i lehké tóny tabáku? Rum se příjemně pije a věřím, že díky nízké ceně se skvěle hodí na takové to běžné popíjení s kamarády.

Dochuť rumu je poměrně krátká a po chvíli rum už v ústech ani necítíte. Díky její jemnosti a nevýraznosti budete mít nutkání nalévat si další a další skleničku. Takže na to pozor, ať láhev rumu nepadne za vlast příliš brzy. Tenhle rum je opravdu velmi snadné vypít.

Závěr

Jak už jsem naznačil výše, tak tento rum je ideální na běžné popíjení s kamarády, kdy si chcete dopřát krapet lepší pití, než třeba Captain Morgan s Colou ale zase se vám nechce načít láhev Diplomática. Je to za ty peníze skvělý rum ale musí si člověk uvědomit, že se bavíme o rumu za cenu něco přes 500 Kč. Pokud chcete ochutnat opravdu dobrý rum, tak se spíš koukněte po rumech do 1500 Kč. Nicméně je tento rum bezesporu skvělým startem do světa méně sladkých a zajímavějších rumů.

Naše hodnocení

Last modified: 6. 10. 2021

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X