Recenze rumu Dos Maderas 5+5

Recenze rumu Dos Maderas 5+5

Dos Maderas 5+5 je směs rumů, které zrály 5 let v Karibiku (Guyana, Barbados), pak byly převezeny do Španělska, kde ve sklepech firmy Williams & Humbert zrají dalších 5 let v sudech po sherry, z toho 3 roky po Palo Cortado a dva roky po dvacetiletém sherry Pedro Ximénez. Je to jeden z nejoblíbenějších rumů v Česku. A mně dlouho unikal. Ale už jsem jej konečně ochutnal a teď se tu s vámi podělím o své dojmy.

Jeden z nejoblíbenějších rumů v Česku mi dlouho unikal

Trvalo mi pěkně dlouho, než jsem tento oblíbený rum ochutnal. Poprvé jsem se s ním setkal na degustaci u kamaráda, kam jsme všichni přinesli svou láhev rumu. A jeden z kamarádů přinesl právě Dos Maderas 5+5 Y.O. px 40% 0,7 l. Když jsem jej ale chtěl ochutnat, tak mě můj hostitel přesvědčoval, ať to nezkouším, že je to sladké jak sirup a ať si dám raději Appleton. Tak jsem si dal Appleton a Dos Maderas mi proklouzl mezi prsty. Pak jsem při jedné z mých návštěv olomouckých barů na tento rum narazil znovu v nápojáku jednoho baru v Masných krámech. A tak jsem si řekl, že dneska tedy tu legendu už opravdu ochutnám. K mé smůle mi servírka po objednání řekla, že rum jim došel a já jsem skončil u chuťově zcela odlišného rumu Doorly’s 12y. Jenže co bych to byl za degustátora, abych neochutnal jeden z nejprodávanějších rumů v Česku? Nedalo se nic dělat, rum jsem si musel objednat. To nutkání jej ochutnat bylo prostě silné.

Kde jej koupíte? Všude!

Rum Dos Maderas 5+5 seženete prakticky ve všech supermarketech. Patří mezi TOP 5 nejprodávanějších rumů a řadí se tak k Zacapě, Diplomaticu, Don Papa a Krakenu. Já si tento rum objednal z e-shopu, jelikož vycházel o několik stovek výhodněji, což je už docela rozdíl. Přišel jsem tak sice o nádhernou papírovou tubu ale přiznám se vám, že si rumy kupuju spíš kvůli chuti, než kvůli tubě. Kdybych měl tubu, tak bych se z ní mohl dočíst, že se jedná o směs karibských rumů z Guyany a Barbadosu, kde tyhle rumy zrály pět let. Pak byly převezeny do Španělska, kde ležely stejnou dobu v sudech po sherry (konkrétně 3 roky po 20ti leté Palo Cortado a 2 roky po 20ti letém Pedro Ximenéz). Ale to jsem psal už v úvodu a tubu oželím.

10 letý rum Dos Maderas 5+5

Počty mi za střízliva docela jdou a tak vím, že 5+5 je deset, a 5+3+2 je taky deset. To je prakticky to nejpodstatnější, co musíte o tomto rumu a jeho zrání vědět. Ale pokud se o něm chcete dozvědět něco víc, tak čtěte dál. Jak už jsem nakousl výš, tak rum zrál pět let v Karibiku, a pět let Evropě. Mrkneme se teď na tu evropskou část trochu podrobněji. Přesuneme se do Španělska, konkrétně do Andalusie, do sídla společnosti Williams & Humbert. Zde si chrochtá blahem Dos Maderas v sudech po sherry „Dos Cortados“ (Paolo Cortado) tři roky. Pak se tento rum přesune do sudů po „Don Guido“ sherry (Pedro Ximénez). Tam pak zraje ještě dva roky. Pro sherry je typický systém zrání solera. Z toho plyne, že i v tomto případě se výrobci drží staré tradice. Nicméně musím dodat, že se jedná o sudy, ve kterých sherry leželo dlouhých dvacet let. Proto je sherry v rumu Dos Maderas 5+5 tolik znát.

Barva rumu Dos Maderas 5+5

Barva rumu Dos Maderas 5+5 je velmi tmavá. Jedná se o tmavý rum, což by onu tmavou mělo vysvětlovat. Ale tahle tmavá je tak nějak víc tmavá a připomíná barvou čokoládu. Docela mě ta barva překvapila a je očividné, že je rum dobarvován. Což ale nemusí být na škodu, ba naopak, k tomuto rumu prostě ta barva sedí.

Rum je poměrně dost viskózní. Poznáte to snadno tak, že můžete sklenicí zakroužit a pak se na ni podívat proti světlu. Uvidíte kapky stékají po stěně sklenice a mapu, kterou zanechávají. Rum stéká velmi ale opravdu velmi pomalu. To dokazuje, že rum Dos Maderas 5+5 obsahuje 40 % alkoholu a je dosti ovlivněn jak sudem, tak i cukrem.

Vůně rumu

Vůně je úžasná. Je sladce medová, jsou v ní hodně ale opravdu hodně cítit rozinky a sherry, náznak portského vína, vanilka a snad i muškátový oříšek. Vůně je ze začátku lehce štiplavá ale pokud necháte rum ve sklenici minutu odležet, tak ona štiplavost je rázem pryč a už si užíváte jen a jen ty příjemné tóny.

Chuť rumu

Na začátku připomíná rum tak trochu brandy nebo koňak díky chuti sherry. Při prvním napití rum na jazyku lehce pálí. Ale to je dobře, to si jen alkohol vypaluje cestu vším, co mu zavazí. Pak už se totiž rozvine sladkost ale i příjemná trpkost dřeva a tóny nějakého koření. První ochutnání je takové seznámení se s poněkud jinou chutí, na kterou asi u rumů nejste moc zvyklí. Další ochutnávka už pak člověku dovoluje rozeznávat jednotlivé chutě. Je to neuvěřitelně zajímavý rum. Rum Dos Maderas 5 + 5 bych asi mohl přirovnat k rumu Diplomatico Reserva Exclusiva, jehož část taktéž zraje v sudech po sherry. Chuťový profil obou produktů je díky tomu velice podobný a přece tak rozdílný. Rum Dos Maderas je doslazován, což řadí obě značky na podobnou úroveň. Pokud máte rádi sladší rumy, tak tento musíte rozhodně ochutnat. Ale pozor, tento rum potěší i milovníky suchých rumů – onen sladký start je jen takovou předehrou, která pak přechází do ostřejších tónů a člověk si užívá ke konci famózní chuť rozinek. Moc mě tento rum baví.

Dos Maderas 5+5 skladem a navíc dnes 18.5.2024 za akční cenu.

Závěr

Dos Maderas 5 + 5 je určitě hodně povedený rum, který stojí za ochutnání. Celou dobu při degustaci jsem si lámal hlavu s tím, co mi jen tento rum připomíná? Až pak jsem si vzpomněl – je to chuť chorvatského dezertního vína Prošek.

Naše hodnocení

Last modified: 6. 10. 2021

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X