Jak se pije rum?

Všechny příspěvky

Jak se pije rum?

První rum pálili otroci v Novém Světě ze třtinové melasy, která tehdy ještě neměla jiné využití. A co to znamená pro nás? Že rum není typicky „gentlemanský“ nápoj jako například whisky a jeho pití není až tak svázané předepsaným bontonem. Snobismus při pití rumu nemá místo, je to především pití tvrdých mužů, kteří si na nic nehrají. S rumem se hodně experimentuje. Určitě znáte mojito, daiquiri nebo Mai Tai. Podobné koktejly, ale originálnější, si můžete vymyslet i sami. Čokoláda, ovoce, ale i jiné nápoje jsou vám k dispozici (chuť rumu totiž máloco přebije) a fantazii se meze téměř nekladou.

Jak se tedy pije rum? Inu, záleží na okolnostech a na společnosti, v níž se zrovna momentálně nacházíte. Určitě už tušíte, že tento článek nepojednává o bezhlavém pití většího množství panáků s kofolou nebo colou nebo o pití nepravého rumu, který jsme až donedávna měli tak dlouho k dispozici. Už jen proto, že opravdu dobrý rum je dost těžký nápoj, některé typy jsou husté jako sirup a mají opravdu grády. Rum se nedoporučuje pít zejména před jídlem – pokud nejde vyloženě o sladký elixír, ke kterému přikusujeme čokoládu a popíjíme espresso nebo nějakou výběrovou kávu připravenou přes filtr.

S rumem vypadá všechno jinak

Ne, chceme se soustředit na opravdu dobré – prémiové – rumy, značky, které produkují omezené množství nápoje, nechávají ho velmi dlouho zrát a celkově stojí opravdu za to. Láhev, která se těžko shání, popřípadě ji je třeba za drahý peníz objednat z druhého konce světa, se vyplatí odložit si na slavnostní příležitosti nebo jako dárek pro někoho kdo to opravdu ocení. Nejlepší prémiové značky jako například filipínský rum Don Papa mají i své příběhy a reklama jim ráda přisuzuje přívlastky jako vzdorný, spravedlivý a podobně. A hned máte námět na debatu s přáteli u sklenky kvalitního rumu.

Don Papa 0,7l 40%

Rum Don Papa skladem a navíc dnes 18.5.2024 za akční cenu.

Z etikety by se mělo dát vyčíst, jak byl rum destilovaný, co se použilo při filtraci a jak dlouho zrál v sudu. Například takový mexický rum nemusí zrát ani jeden rok – na to se v jiných jihoamerických nebo karibských zemích dívají svrchu. Některé těžké černé rumy zrají i desítky let. Bílý rum naopak tak mnoho času nepotřebuje. Do nápoje může výrobce přidávat cukr (karamel) nebo koření a pak některé rumy mívají nasládlou chuť, ačkoli v originále žádný destilovaný nápoj není sladký.

Fanoušci Hemingwaye vědí

Pokud jste rumový gurmán – chcete ochutnat především to nejelepší a nemusí to být ve velkém množství – držte se ze začátku nějakého známého, který má větší zkušenosti a který vám poradí s výběrem. Měl by vám také vysvětlit rozdíly mezi jednotlivými typy a druhy rumů. V některých barech se obsluha může dost vyznat, zejména pokud mají pestrou nabídku. Velká škoda, že v Česku není mnoho podniků typu Rum & Cigar Longue, které jsou na západě velmi běžné.

Při kontaktu s úplně novou značkou si každý ke skleničce instinktivně přičichne. Určitě si k rumu přičichněte a zkuste vůně nasávat klidně i delší dobu. Při přičichnutí se doporučuje mít otevřená ústa, abyste vnímali vůni na maximum. Ústa naopak po prvním doušku zavřete, aby se ta chuť nevytratila z úst rychle. Zkušený rumový piják zvládne rum čistý, nijak naředěný, ale je možné si rum zředit vodou. Voda sníží sílu rumu a může zvýraznit některé skryté chutě, které jinak přebíjí samotný alkohol. Ale potřeba není ani led, ani chlazená voda. Určitě si často všimnete, jak zkušení rumoví znalci svůj nápoj ohřívají v rukou – chlad totiž otupuje chuť i ostrost nápoje. Hlavně si doušek rumu nechte na jazyku déle, nepolykejte ho hned, ani hned nevydechujte. Vychutnejte si ten okamžiky.

Rumy nejsou jen bílé, hnědé a zlaté… odstínů mohou být stovky, a také barva by měla potěšit oko. Pokud si na to troufnete, tak můžete zkusit hádat v jakém sudu rum zrál (pokud si to tedy nepřečtete na etiketě). Lepší rumy rumy se dávají do sudů po whisky, cherry nebo i po víně. Rumy mohou být drsnější i velmi jemné. Nemusíte preferovat jeden styl, vždyť jiné je pít například rumu v třeskuté zimě s čajem, a jiné je to v tropickém teple na dovolené. Pokud toužíte po nějaké limitované edici, zkuste například Millonario rum se svou typickou chutí.

Neexistuje žádné pravidlo, co je pravá rumová sklenička (resp. existuje, ale každý to má ve výsledku jinak). Někdo tvrdí, že baňaté skleničky se širokou základnou jsou to jediné možné, z čeho by se měl rum pít. Jiní zase tvrdí, že skleničky by měly být kónické a tak dále a tak dále. Pokud už ale máte v lahvi něco opravdu výjimečného, ​​nenalévejte sklenku až po okraj, právě naopak. A ano, nenechávejte svůj rum dlouho nedotčený, protože může ztratit svou specifickou chuť a vůni. Dobře zavřená láhev se dá skladovat dlouho, zejména ty s přidaným cukrem vydrží věčnost. Zda budou ale dobré i několik let po otevření – to je už jiná otázka.

Naše hodnocení

Last modified: 6. 10. 2021

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X